Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje w pasiece na terenie farmy fotowoltaicznej w okolicy Kruszyny koło Sulechowa? Sprawdziliśmy to!

Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski
W okolicy miejscowości Kruszyna na terenie farm fotowoltaicznych w 10 ulach żyje ponad pół miliona pszczół.
W okolicy miejscowości Kruszyna na terenie farm fotowoltaicznych w 10 ulach żyje ponad pół miliona pszczół. Tomasz Rybarczyk
Na terenie farm fotowoltaicznych w 10 ulach żyje ponad pół miliona pszczół. Owady w niektórych ulach, czując nadejście nagłego ocieplenia, rozpoczęły pierwsze obloty. Jak tłumaczą sami hodowcy, wśród wielu chorób najgroźniejsza jest warroza, która potrafi zniszczyć całą populację ula, a nawet pasieki. Jeszcze w bieżącym roku te obszary zostaną powiększone o kolejne hektary...

W czerwcu 2020 roku opisywaliśmy na łamach GL działające na terenie wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych firmy Polenergia S.A. pasieki pszczół. Co się dzieje w pasiece i na terenie farmy?

Pszczoły mają do dyspozycji około 8 hektarów terenu

W okolicy miejscowości Kruszyna na terenie farm fotowoltaicznych w 10 ulach żyje ponad pół miliona pszczół. Po intensywnych mrozach i nadejściu cieplejszych dni wraz z opiekunami pasieki zajrzeliśmy do uli, aby skontrolować kondycję tych pożytecznych owadów oraz ocenić przebieg zimowli wraz z koniecznością uzupełnienia im pokarmu. Opiekunowie pasieki dokonali wielu prac konserwacyjnych uli, wymienili ramki pszczele oraz sprawdzili dennice z padłymi pszczołami. Taka obserwacja pozwoliła ocenić czy pszczoły posiadają odpowiednią kondycję oraz, czy wdarły się do uli choroby wywoływane przez bakterie, pierwotniaki, wirusy, grzyby, roztocza i inne owady. Tym ważniejsze są takie zabiegi, gdyż pszczoły w niektórych ulach czując nadejście nagłego ocieplenia, rozpoczęły pierwsze obloty. Jak tłumaczą sami hodowcy wśród wielu chorób najgroźniejsza jest warroza, która potrafi zniszczyć całą populację ula, a nawet pasieki.

Pszczoły na chwilę obecną mają do dyspozycji ok. 8 hektarów terenu, które na wiosnę pokryją się miododajnymi łąkami oraz bogatym różnorodnym kwiatostanem.

Wideo: Konopie mają dobry wpływ na pszczoły

Gmina Sulechów stała się wręcz zagłębiem fotowoltaicznym spółki

Jeszcze w bieżącym roku te obszary zostaną powiększone o kolejne hektary, na których przewiduje się dodatkowo 22 instalacji PV o łącznej mocy 22 MWp. Gmina Sulechów stała się wręcz zagłębiem fotowoltaicznym spółki Polenergii i jednym z największych miejsc do wytwarzania tzw. zielonej energii. Jak podaje spółka na swojej stronie internetowej „dzięki realizacji projektów możliwe będzie uniknięcie emisji zanieczyszczeń na poziomie wynoszącym nawet 28 tys. ton dwutlenku węgla CO2, 24 ton dwutlenku siarki SO2, 28 ton tlenków azotów NOX, 8 ton tlenku węgla CO oraz blisko 2 ton pyłów zawieszonych. Czas pracy instalacji szacowany jest na 30 lat, co odpowiada skumulowanej produkcji na poziomie około 880 GWh. Harmonogram realizacji projektu Sulechów II przewiduje oddanie go do użytku w czwartym kwartale 2021 roku. Projektu Sulechów III zostanie ukończony w pierwszym kwartale 2022 roku”.

Wideo: Głośno, jak w ulu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska