Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co się zmieniło w przepisach dla rencistów

Irena Boguszewska
Najniższe kwoty obowiązujące do najbliższej rewaloryzacji, która nastąpi 1 marca 2013
Najniższe kwoty obowiązujące do najbliższej rewaloryzacji, która nastąpi 1 marca 2013 Archiwum GL
1 stycznia 2013 roku weszła w życie reforma emerytalna. Dotyczy jednak również przyszłych i obecnych rencistów. Inne są na przykład zasady ustalania stażu hipotetycznego do tzw. renty inwalidzkiej. Poznaj nowości!

1 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy ustawy z 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY

1. Z przepisów wynika, że orzekana jest na okres dłuższy niż pięć lat tylko wtedy, jeżeli według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.

2. Reforma emerytalna polega między innymi na podwyższaniu wieku emerytalnego. Dlatego w nowej, obowiązującej już ustawie emerytalnej znalazł się zapis, że jeżeli osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy przez okres co najmniej ostatnich pięciu lat poprzedzających dzień badania lekarskiego brakuje mniej niż pięć lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, to - w przypadku dalszego stwierdzenia niezdolności do pracy - orzeka się ją na okres do dnia osiągnięcia tego wieku.

UWAGA
Chodzi tu o wydłużony wiek ustalony zgodnie z reformą emerytalną, która weszła w życie 1 stycznia 2013 roku.

USTALANIE STAŻU

ZAPAMIĘTAJ
Zmieniły się zasady dotyczące ustalania stażu hipotetycznego do renty z tytułu niezdolności do pracy.

1. W związku z podwyższeniem wieku emerytalnego - docelowo do 67 lat - wydłużono okres, za który oblicza się staż hipotetyczny przy ustalaniu wysokości renty inwalidzkiej.

2. Przy jej obliczaniu dolicza się po 0,7 proc. podstawy wymiaru świadczenia za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych - przypadających od dnia zgłoszenia wniosku do tego dnia, w którym rencista ukończyłby określony dla kobiet wiek emerytalny (docelowo 67 lat).

3. Dotyczy to rent z tytułu niezdolności do pracy:

* z powodu ogólnego stanu zdrowia;

* spowodowanych wypadkiem lub chorobą zawodową, przyznawanych z ubezpieczenia wypadkowego.

WYDŁUŻENIE WYPŁATY

Kolejna zmiana dotyczy wydłużenia wypłaty renty inwalidzkiej.

WAŻNE
Wypłata rent z tytułu niezdolności do pracy przyznanych przed 1 stycznia 2013 roku do dnia osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę osobom, którym podwyższono wiek emerytalny zostaje wydłużona do dnia osiągnięcia tego podwyższonego wieku. Ustala się go według daty urodzenia rencisty.

WYSOKOŚĆ RENT

1. Renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy wynosi:

* 24 procent tzw. kwoty bazowej;

* po 1,3 procent podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych;

* po 0,7 procent podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych;

* po 0,7 procent podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych - przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do tego, w którym rencista osiągnąłby nowy wiek emerytalny.

WAŻNE
Tu w ustawie nastąpiła zmiana. Ten ostatni okres został wydłużony i dostosowany do nowego wieku emerytalnego. Dotychczas dodawane były lata do ukończenia przez rencistę 60. roku życia.

2. Renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wynosi 75 procent renty całkowicie niezdolnego do pracy.

3. Przy obliczaniu renty okresy te ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

ZASADY WYPŁATY ŚWIADCZEŃ

1. Świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do nich - nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu.

2. W razie zgłoszenia wniosku o rentę rodzinną w miesiącu po śmierci ubezpieczonego, emeryta lub rencisty, rentę rodzinną wypłaca się od dnia śmierci - nie wcześniej jednak niż od momentu spełnienia do niej warunków przez uprawnionych członków rodziny.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska