Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co szósty autobus szkolny niesprawny. Najgorsza sytuacja w woj. dolnośląskim. Jak wypadło lubuskie?

AIP
pixabay.com
Aż 273 kontrole spośród 1730 przeprowadzonych przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego na terenie całego kraju we wrześniu zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych pojazdów ze względu na zły stan techniczny.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvin Gajadhur mówili w piątek, 7 października br. o wynikach wrześniowych kontroli pojazdów dowożących dzieci do szkół w całej Polsce.

Wyniki kontroli są porażające – ocenił minister Adamczyk. - Co szósty pojazd przewożący dzieci do szkoły miał zatrzymany dowód rejestracyjny ze względu na stan techniczny – mówił Adamczyk. - Z analiz GITD wynika, że samorządy w 80 proc. wybierają szkolnych przewoźników na podstawie kryterium ceny. Apelujemy do wszystkich samorządów, aby zwróciły uwagę na stan techniczny pojazdów jakimi dzieci są dowożone do szkoły, a nie tylko koszt przewozów – tłumaczył minister.

Jak zapowiedział, w związku ze złymi wynikami kontroli będzie ich teraz jeszcze więcej. Statystyki przedstawił Alvin Gajadhur. - Wynik jest gorszy niż w roku poprzednim. We wrześniu sprawdziliśmy 1730 pojazdów, nałożyliśmy 88 mandatów karnych i zatrzymaliśmy 273 dowody rejestracyjne – mówił.

Z analiz wynika, że najwięcej skontrolowanych pojazdów było na terenie województwa kujawsko-pomorskego, tam też kontrole wypadły najgorzej (36 proc. zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, co czwarty niesprawny „gimbus” jeździł w woj. zachodniopomorskim.

Najmniej procentowo dowodów rejestracyjnych zatrzymano w województwach pomorskim, podkarpackim i lubuskim. W woj. śląskim wszystkie skontrolowane pojazdy były sprawne technicznie.

Czytaj także: Wypadek pod Gościmiem. Pięć osób w szpitalu

W porównaniu do 2015 roku, przeprowadzano o 400 kontroli więcej. Kontrole wypadły gorzej, rok temu 11 proc. zatrzymanych teraz 16. - Pocieszający jest fakt, że wszyscy kierowcy autobusów byli trzeźwi – powiedział Gajadhur. Najczęstsze usterki to niesprawne układy hamulcowe, wydechowe, kierownicze i zawieszenia czy połamane siedzenia. Inspektorzy korzystają z nowoczesnego sprzętu, np. we wrocławskim oddziale GITD. Kontrolerzy mają tam do dyspozycji mobilną stację diagnostyczną. - W sprawie kontroli mogą się do nas zgłaszać rodzice, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół - zachęcał Gajadhur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska