Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co to w zasadzie jest ten mBot? [ZDJĘCIA]

Edward Gurban
Uczniowie chętnie zajmowali się mBotami
Uczniowie chętnie zajmowali się mBotami Zespół Szkół w Otyniu
Programowanie w szkołach staje się już codziennością, dlatego coraz częściej uczniowie korzystają z różnorodnych urządzeń kojarzonych z robotyką. Tak było kilka dni temu w Zespole Szkół w Otyniu

Zgodnie z nową podstawą programową, zajęcia z wykorzystaniem robotów stają się obowiązkowym elementem nauki programowania. W związku z tym w czwartek 18 maja w Zespole Szkół w Otyniu zorganizowano warsztaty robotyki. Zostały zaprezentowane dwa zestawy edukacyjne wspomagające naukę programowania: robot mBot i zestaw "Inteligentne miasto".

Co to w zasadzie jest ten mBot? To robot przygotowany przez firmę Mblock, stanowiący doskonałą okazję do poznania podstaw robotyki oraz programowania. Bazuje na solidnej konstrukcji metalowej (aluminium).

Ponieważ mBot został przygotowany głównie dla dzieci, jest solidny i łatwy do złożenia. Składa się z 45 elementów. Jego złożenie zajmuje dzieciom około kwadransa (dorosłym nico dłużej).

Robota programujemy za pomocą środowiska mBlock – opartego na Scratch 2.0 (czyli edukacyjnym języku obiektowym, stworzonym jako środek do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku).

"Inteligentne Miasto" to zestaw edukacyjny, pozwalający przenieść zaobserwowane sytuacje z życia codziennego do świata programistycznego. W zestawie tym znajdują się elementy, z którymi dzieci mają do czynienia na co dzień: sygnalizacja świetlna, sygnalizacja przejścia dla pieszych, przejazd kolejowy itp. Dlatego może być on wykorzystywany nie tylko na lekcjach informatyki, ale również doskonale nadaje się do nauki zasad ruchu drogowego i wychowania komunikacyjnego.

W zajęciach prowadzonych przez dystrybutora robotów mBot Grzegorza Troszyńskiego i nauczyciela informatyki ZS Otyń Leszka Pańczaka, uczestniczyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Nowej Soli. Podczas warsztatów rozwiązywali zadania programistyczne np.: zaprojektowanie sygnalizacji świetlnej przejścia dla pieszych, czy sygnalizacji ruchu wahadłowego na drodze z robotami drogowymi. Podczas zabawy z mBotem próbowali swoich sił w programowaniu robota do zdalnego sterowania oraz rozwikłaniu tajemnic działania zamontowanych na robocie czujników. Po południu odbyły się warsztaty dla zainteresowanych tematem pedagogów. Również oni próbowali okiełznać szaloną maszynę, która niejednokrotnie wymykała się spod kontroli.

Materiał nadesłany przez Zespół Szkół w Otyniu

Zobacz: Ściąganie – zaradność czy oszustwo? Nicolas Deeds o tym, jak to wygląda w USA

(wideo: Dzień Dobry TVN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska