Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co tu się wyprawia?! "XD" najpopularniejszym młodzieżowym słowem 2017. Czy to jest naprawdę słowo? Poloniści uznali, że tak. Co oznacza?

Michał Korn
Michał Korn
XD znane jest w żargonie młodzieżowym już od 2003 roku.
XD znane jest w żargonie młodzieżowym już od 2003 roku. 123 rf
XD, zgadza się, nie możemy tu mówić o jakiekolwiek formie pomyłki. Oficjalnie rzeczownik ten został najpopularniejszym Młodzieżowym Słowem Roku 2017 plebiscytu organizowanego przez PWN. Co oznacza XD i w ogóle skąd się wzięło?

XD to... rzeczownik, który jednakowoż może pełnić funkcje wykrzyknika, partykuły, nieodmiennego przymiotnika bądź przysłówka. Słowo to jest znakiem ikonicznym, wcześniej stosowanym głównie przez młodzież jako urozmaicenie wysyłania rozmaitych wiadomości tekstowych. Połączenie liter X oraz D (XD), jeśli byśmy przekręcili je o 90 stopni w prawo, rysuje nam uśmiech i zmrużone oczy. Innymi słowy jest to graficzne przedstawienie śmiechu do rozpuku. Jedni za pomocą XD kończą zdanie, zastępując tym samym popularne emotikony, inni z kolei wyrażają w ten sposób pozytywne emocje, pokazują, że mają do siebie dystans lub, że coś naprawdę bardzo mocno ich rozśmieszyło. Oczywiście nie brakuję chętnych, którzy używają XD bo... po prostu używają XD i nie ma tu żadnego racjonalnego wyjaśnienia oraz dla których jest to swojego rodzaju przecinek. Niektórzy kończą nim zdanie lub wyrażają w ten sposób pozytywne emocje.

Przeczytaj też: Loapi, czyli groźny wirus, który atakuje smartfony. Może uszkodzić baterię i zdeformować obudowę. Jak się przed nim bronić?

Rzeczownik XD w sieci anglojęzycznej funkcjonuje od 2003 roku. Prawdziwą popularność w Polsce zyskał jednak kilka lat temu. Na tym jednak nie koniec. Znak ten bowiem doczekał się ekspansji do języka mówionego. Jakieś dwa lata temu (było akurat Boże Narodzenie), odwiedziwszy mojego kuzyna w Kaławie na "siema" (powitanie) rzuciłem jakiś sucharem o charakterze żargonu komputerowego. Skwitował to równie emocjonująco podając rękę i mówiąc coś w stylu "o lol, iks de". Oczywiście ja wiedziałem co to znaczy, ale nasi rodzice i dziadkowie patrzyli na nas, jak na kosmitów. Do głowy by mi nie przyszło, że kiedykolwiek znaki graficzne wykorzystywane w wiadomościach tekstowych znajdą swoje miejsce w języku mówionym, a tu proszę.

W plebiscycie PWN oddano ponad 5 tysięcy głosów. Najwięcej głosów zebrał rzeczownik sztos (417), a na drugim miejscu znalazł się neologizm dwudzionek, czyli inna forma weekendu, która zebrała 269 głosów. Jak to się zatem stało, że zwyciężyło iks de? Otóż zeszłoroczny zwycięzca czyli sztos nie mógł wygrać ponownie, a dwudzionek wydawał się słowem po prostu mało atrakcyjnym. "To słabo akceptowany purystyczny pomysł, wyśmiewany już przez Juliana Tuwima, który uważał, że weekendu niczym zastępować nie trzeba" – czytamy na stronie internetowej Sjp.pwn.pl. Tak oto po dyskwalifikacji pierwszego i drugiego słowa, trafiło na XD właśnie, które zebrało 229 głosów.

Iks de/XD
Definicja oryginalna: Wyrażenie to powstało od komputerowej minki „XD”. O ile wcześniej używane było jako szeroki uśmiech tylko w Internecie, tak teraz jest ono nadużywane praktycznie w każdej sytuacji – zarówno w świecie wirtualnym, jak i realnym.
Słowo zgłoszone w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2017

Przypomnijmy, że młodzieżowe słowo roku to plebiscyt organizowany przez redakcję serwisu www.sjp.pwn.pl WN PWN, Instytut Języka Polskiego UW oraz słownik miejski.pl.

Przeczytaj też:Pająki, lęk wysokości? Zobacz nasze najdziwniejsze fobie! Czego boją się Lubuszanie? [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska