Co z I Komunią świętą? Czy będzie możliwa jeszcze przed wakacjami?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Duże grupowe uroczystości komunijne będą możliwe dopiero w nowym roku szkolnym.
Duże grupowe uroczystości komunijne będą możliwe dopiero w nowym roku szkolnym. Marzena Bugała
Udostępnij:
Czy możliwe jest, aby jeszcze przed wakacjami odbyły się uroczystości I Komunii świętej? Bp Tadeusz Lityński wydał już zarządzenie w tej sprawie.

Uroczystości I Komunii świętej co roku odbywały się w pierwszej połowie maja. W tym roku z powodu epidemii zostały one odwołane już kilka tygodni przed terminem. Nic jednak dziwnego. Jeszcze w święta wielkanocne w kościołach mogło przebywać co najwyżej pięciu wiernych, a limit osób w świątyniach został zniesiony dopiero w ostatnich dniach maja.
Teraz do kościołów może już wejść dowolna liczba wiernych. Czy oznacza to, że już lada moment będzie można zorganizować w nich I Komunię świętą?

Trwa głosowanie...

Kiedy powinna odbyć się I Komunia święta?

W tej sprawie wypowiedzieli się już: bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz ks. Piotr Kubiak, notariusz kurii:

„Na prośbę rodziców i za zgodą proboszcza możliwe jest przygotowanie i udzielenie dziecku sakramentów pokuty i pojednania oraz I Komunii świętej indywidualnie lub w małej grupie” – czytamy w dokumencie z zarządzeniami dotyczącymi programu duszpasterskiego w czasie epidemii. Biskup z notariuszem zaznaczyli w nim jednak, że czas przygotowań nie może być krótszy niż miesiąc.

„Należy pamiętać, że rodzice mają prawo zaczekać z eucharystycznym przygotowaniem swoich dzieci do czasu ustania epidemii. Powrót do grupowego sposobu przygotowania i celebrowania I Komunii świętej będzie możliwy po otwarciu szkół i rozpoczęciu zajęć religii w szkole” – czytamy dalej w zarządzeniu.

I Komunia święta - kiedy będzie możliwa dla całych grup?

W poniedziałek 1 czerwca minister edukacji narodowej Dariusz Piątkowski poinformował, że w tym roku szkolnym uczniowie nie wrócą już do lekcji odbywających się w budynku szkoły. To oznacza, że duże grupowe uroczystości komunijne będą mogły odbyć się dopiero w nowym roku szkolnym i – ze względu na co najmniej miesięczny okres przygotowań - najwcześniej w październiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie