MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z I Komunią świętą? Czy będzie możliwa jeszcze przed wakacjami?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Duże grupowe uroczystości komunijne będą możliwe dopiero w nowym roku szkolnym.
Duże grupowe uroczystości komunijne będą możliwe dopiero w nowym roku szkolnym. Marzena Bugała
Czy możliwe jest, aby jeszcze przed wakacjami odbyły się uroczystości I Komunii świętej? Bp Tadeusz Lityński wydał już zarządzenie w tej sprawie.

Uroczystości I Komunii świętej co roku odbywały się w pierwszej połowie maja. W tym roku z powodu epidemii zostały one odwołane już kilka tygodni przed terminem. Nic jednak dziwnego. Jeszcze w święta wielkanocne w kościołach mogło przebywać co najwyżej pięciu wiernych, a limit osób w świątyniach został zniesiony dopiero w ostatnich dniach maja.
Teraz do kościołów może już wejść dowolna liczba wiernych. Czy oznacza to, że już lada moment będzie można zorganizować w nich I Komunię świętą?

Trwa głosowanie...

Kiedy powinna odbyć się I Komunia święta?

W tej sprawie wypowiedzieli się już: bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz ks. Piotr Kubiak, notariusz kurii:

„Na prośbę rodziców i za zgodą proboszcza możliwe jest przygotowanie i udzielenie dziecku sakramentów pokuty i pojednania oraz I Komunii świętej indywidualnie lub w małej grupie” – czytamy w dokumencie z zarządzeniami dotyczącymi programu duszpasterskiego w czasie epidemii. Biskup z notariuszem zaznaczyli w nim jednak, że czas przygotowań nie może być krótszy niż miesiąc.

„Należy pamiętać, że rodzice mają prawo zaczekać z eucharystycznym przygotowaniem swoich dzieci do czasu ustania epidemii. Powrót do grupowego sposobu przygotowania i celebrowania I Komunii świętej będzie możliwy po otwarciu szkół i rozpoczęciu zajęć religii w szkole” – czytamy dalej w zarządzeniu.

I Komunia święta - kiedy będzie możliwa dla całych grup?

W poniedziałek 1 czerwca minister edukacji narodowej Dariusz Piątkowski poinformował, że w tym roku szkolnym uczniowie nie wrócą już do lekcji odbywających się w budynku szkoły. To oznacza, że duże grupowe uroczystości komunijne będą mogły odbyć się dopiero w nowym roku szkolnym i – ze względu na co najmniej miesięczny okres przygotowań - najwcześniej w październiku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska