MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z kredytem we frankach?

Katarzyna Borek 0 68 324 88 37 [email protected]
- Czy kredyt we frankach szwajcarskich w ogóle się jeszcze opłaca? I dlaczego tak trudno go dostać? - pyta Czytelnik, który stara się pożyczkę na mieszkanie w tej walucie.

- Jeśli banki chcą udzielać kredytów innych niż złotówkowe, muszą posiadać środki w tej właśnie walucie - odpowiada Sylwester Kowalski z Credit House Polska.

- A w tej chwili pozyskanie na rynku międzybankowym franka, graniczy niemal z cudem.

Jest to efektem kryzysu finansowego. Instytucje finansowe nie wierzą sobie nawzajem, co w praktyce oznacza brak transakcji na rynku międzybankowym.

Bowiem banki oferujące nam kredyty, pieniądze na nie pozyskują głównie z posiadanych środków swoich klientów (lokaty bankowe itp.). Albo je sobie pożyczają. Z powodu kryzysu to ostatnie źródło, przynajmniej przez jakiś czas, jest praktycznie niedostępne.
I tak już złą sytuację pogarsza fakt, że kredyty hipoteczne są udzielane na lat 20, 30 i więcej. A pieniądze uzyskiwane z rynku międzybankowego pożyczane były na dużo krócej. Po wygaśnięciu tych umów banki muszą pozyskiwać nowe środki pod istniejące już portfele kredytowe - tak, aby zachować pełne pokrycie kredytów indeksowanych do CHF w tej właśnie walucie. Dopiero nadwyżki można przeznaczać na udzielanie nowych kredytów.

To właśnie te zależności spowodowały, iż banki podniosły marże na kredytach indeksowanych do franka szwajcarskiego. To dlatego, że nawet jeśli udało im się pozyskać środki na ich udzielanie, to pozyskają je po cenie dużo wyższej niż stawki stanowiące podstawę oprocentowania kredytów hipotecznych. Dodatkowo złotówka miała problemy względem USD, EURO, GBP i CHF.

Ryzykowne ale wciąż kusi

To właśnie te wszystkie zawirowania wokół franka szwajcarskiego dotykają kredytobiorców.

Czy warto więc "bić" się o kredyt w tej walucie? Na pewno na jego minus należy zapisać wysoką marżę, która jest blisko dwukrotnie wyższa niż w przypadku kredytów w PLN. Jest to o tyle istotne, że marża kredytu stanowi stały element oprocentowania i po podpisaniu umowy obowiązuje nas w całym okresie kredytowania.

- Zaciągając kredyt w innej walucie niż złotówka, zawsze musimy sobie zdawać sprawę z podwójnego ryzyka z tym związanego: zmiany stopy procentowej oraz kursowego. W przypadku kredytu złotówkowego mamy tylko ryzyko związane ze zmianą stóp procentowych - tłumaczy doradca. Jednak jego zdaniem koszt posiadania kredytu w CHF jest mimo wszystko niższy niż w złotówkach.

Bo trzeba pamiętać, że oprócz kapitału musimy również spłacać odsetki, które są w tym drugim przypadku są dużo wyższe z powodu wyższego oprocentowania. A dopiero suma spłacanego kapitału i odsetek jest rzeczywistym kosztem ponoszonym przez kredytobiorcę.

- Raty kredytu we frankach wzrosły, ale nadal są dużo niższe od tych, jakie zapłacilibyśmy zaciągając kredyt w złotówkach - wylicza Kowalski.

Dobrze przelicz

A co mają zrobić ci, którzy co miesiąc płacą większe raty, bo mają kredyt we frankach szwajcarskich? Czy powinni go przewalutować?

- Przed podjęciem decyzji trzeba sprawdzić, po jakim kursie zaciągaliśmy kredyt. Chodzi o kurs kupna stosowany do uruchomienia środków i porównać go z obecnym kursem sprzedaży. Trzeba też wiedzieć, z jaką marżą posiadamy kredyt we frankach szwajcarskich - podpowiada doradca finansowy.

Nie róbmy przewalutowania na tzw. górce kursu. Tym bardziej jeśli obecna rata kredytu w CHF po przeliczeniu na złotówki jest nadal niższa, niż ta płacona przy kredycie zaciągniętym w PLN.

- Osoby, które zaciągały kredyt rok lub dwa lata temu, powinny dobrze się zastanowić zanim podejmą decyzję o jego przewalutowaniu - ostrzega Kowalski. - Przy obecnym kursie, który jest wyższy, kwota kredytu po przewalutowaniu byłaby wyższa od pierwotnie zaciągniętej. Dodatkowo przejście na złotówki spowodowałoby, iż obsługa tego kredytu wzrosłaby o kilkaset złotych w skali miesiąca!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska