Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z polsko-niemieckim przedszkolem? Wiosną otwarcie!

(beb)
W związku z budową polsko-niemieckiego przedszkola ma być  zmieniona trasa przejazdu transgranicznego autobusu, z myślą o dzieciach  zza Odry.
W związku z budową polsko-niemieckiego przedszkola ma być zmieniona trasa przejazdu transgranicznego autobusu, z myślą o dzieciach zza Odry.
- Nie ma żadnego poślizgu na budowie polsko-niemieckiego przedszkola - dementuje plotki krążące po mieście burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz. Prace mają potrwać do marca, a w maju w placówce spodziewane są już dzieci.

Na krótko zamkną ulicę

- Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, choć namawiamy wykonawcę, żeby przyspieszył tempo i nie zostawiał zbyt wielu prac na zimę, bo boimy się, że mrozy mogłyby je zatrzymać - mówi burmistrz.

Przedszkole ma być gotowe wiosną przyszłego roku. - W tej chwili mamy stan surowy zamknięty, montowane są okna i drzwi, a wkrótce robione będą tynki i przyłącza: wodno- kanalizacyjne, energetyczne, ciepłownicze - wylicza T. Ciszewicz i dodaje, że właśnie z tego powodu na 3-4 dni trzeba będzie zamknąć ulicę Narutowicza, przy której będzie przedszkole. Termin nie jest jeszcze znany.

Przedszkole dla 175 dzieci (40 miejsc zarezerwowano dla maluchów z Niemiec) buduje spółka MHM PAECH z Międzychodu. Wartość kontraktu to 5, 3 mln zł, z czego 85 proc. będzie sfinansowane przez Unię Europejską (z unijnej dotacji 344 tys. euro pójdzie na modernizację przedszkola Eurokita, do którego, od 1997 roku chodzą też polskie maluchy).

Będą też miejsca dla niepełnosprawnych dzieci

Wizualizacja nowej placówki, którą widzieliśmy w magistracie, robi wrażenie. Ciekawa architektonicznie bryła, różnokolorowa elewacja, drewniane wiaty i pergole... W przedszkolu oprócz typowych pomieszczeń dla dzieci powstanie też sala widowiskowa, a obok budynku duży plac zabaw i parkingi dla rodziców, którzy dowozić będą tu swoje maluchy.

Pomyślano też o oddziale dla dzieci niepełnosprawnych. Przede wszystkim z problemami ruchowymi. Dlatego w planach jest też sala do ćwiczeń korekcyjnych i podjazdy dla wózków.

Do nowego przedszkola przeniosą się dzieci z "dwójki" przy ul. 1 Maja (jest tam 75 miejsc), bo ta placówka zostanie zlikwidowana, a budynek sprzedany. De facto więc w gminie przybędzie sto nowych miejsc dla przedszkolaków. - To całkowicie zaspokoi potrzeby naszego miasta - uważa burmistrz.

Unia sfinansuje nie tylko budowę przedszkola, ale da też pieniądze m.in. na naukę języka. Z kursów, które mają zakończyć się w lutym przyszłego roku, skorzysta z naszej strony 14 nauczycieli, z niemieckiej - 7. Chodzi o to, żeby mogli oni swobodnie porozumiewać się zarówno z dziećmi jak i ich rodzicami.

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska