Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z Winobraniem 2020, wielkim świętem Zielonej Góry? Wrzesień coraz bliżej, mieszkańcy pytają, czy impreza się w tym roku odbędzie

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Zeszłoroczny korowód winobraniowy, którzy przeszedł Aleją Konstytucji, ulicą Wrocławską, jak zwykle przyciągnął prawdziwe tłumy mieszkańców i turystów. Przez całe Winobranie w mieście sporo się działo. Koncerty, animacje, a nawet spacery po linie.
Zeszłoroczny korowód winobraniowy, którzy przeszedł Aleją Konstytucji, ulicą Wrocławską, jak zwykle przyciągnął prawdziwe tłumy mieszkańców i turystów. Przez całe Winobranie w mieście sporo się działo. Koncerty, animacje, a nawet spacery po linie. Mariusz Kapała
Wrzesień to dla Zielonej Góry czas wielkiego święta. Co roku Winobranie przyciąga prawdziwe do naszego miasta prawdziwe tłumy. Świętują i zielonogórzanie, i przyjezdni goście. W tym roku wiele samorządów zdecydowało się odwołać imprezy, ze względu na epidemię koronawirusa. Czy w takim razie Winobranie się odbędzie?

- Co roku na Winobranie przyjeżdżają do mnie znajomi z Warszawy. Polubili tę imprezę, nasze lokalne winnice. Już zaczynają mnie pytać, co z tegorocznym świętem, a ja nie wiem, co im powiedzieć, bo przecież sam nie wiem - mówi nasz Czytelnik, pan Marcin.

A przecież epidemia koronawirusa nie odpuszcza. W ostatnich dniach bywało u nas naprawdę dramatycznie.

Szpital: nie chcemy straszyć, ale koronawirus nie odpuszcza. Na oddziale zakaźnym zielonogórskiej lecznicy przebywa obecnie 17 pacjentów

Pandemia wpłynęła na naszą pracę, gospodarkę, ale i życie kulturalne. W tym roku zielonogórskie Lato Muz Wszelakich się odbywa, ale w zupełnie nowej formule. Wiele spotkań przeniosło się również do internetu. Podczas wydarzeń królują artyści wywodzący się z Zielonej Góry lub tutaj działający.

Zobacz pełen program Lata Muz Wszelakich 2020 w Zielonej Górze. Będą koncerty i kino pod chmurką, spektakle dla dzieci, spotkania z książką

A co w takim razie z największym świętem Zielonej Góry?

- Jakie decyzje zostały podjęte w kwestii organizacji Winobrania? - zastanawia się mieszkanka Joanna Kocąka. - Wiele osób obawia się, że tak duże zgromadzenie, trwające tydzień, może w obecnej sytuacji stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dla innych kwestia Winobrania jest bardzo ważna z racji handlu, gdzie na jarmarku winobraniowym wystawiają swoje produkty. Jak na to wszystko zapatrują się władze miasta?

Radny: może to okazja, by zmienić nieco formułę święta?

Nie tylko pytań, ale i pomysłów jest sporo. Radny Paweł Zalewski proponuje, by obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa, stała się okazją do zrewidowania formuły samego Winobrania.

- Przekazałem interpelację do prezydenta w tej sprawie - mówi Paweł Zalewski. Pomysły miały zaś trafić do Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. - W niej zawarłem m.in. kwestie "uspokojenia" Winobrania, co do liczby i w ogóle organizacji imprez masowych. Ale i umiejscowienia Winobrania na większym obszarze. Przede wszystkim zamontowania jedynej sceny na Wzgórzu Winnym.

Paweł Zalewski podkreśla, że tutaj teren łatwiej przewietrzyć, w odróżnieniu od ścisłej zabudowy starówki. Więcej tu wolnej przestrzeni.

- Może warto nastawić się też na lokalnych artystów? - zastanawia się P. Zalewski. - Mamy ciekawe zespoły muzyczne, kabarety, wielu twórców. Do tej pory sprawdzało się też promowanie lokalnych winnic. Jest u nas zainteresowanie enoturystyką. Warto ją rozwijać.

Paweł Zalewski zauważa również, że warto zastanowić się nad lokalizacją punktów na deptaku. By jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

- Ale by i sprawdzić inną formułę Winobrania, jeszcze bardziej lokalną, tradycyjną - mówi Paweł Zalewski. - Mówi się o tym od wielu lat. Może teraz warto spróbować, czy ona by się sprawdziła?

Trwa głosowanie...

Jak powinno wyglądać tegoroczne Winobranie?

Miasto: trwają przygotowania do Winobrania 2020

To jak to w końcu z tym Winobraniem u nas będzie? Musimy być cierpliwi i do sprawy podejść na spokojnie.

- Trwają przygotowania do Winobrania 2020 - informuje nas Monika Zapotoczna, dyrektor departamentu komunikacji społecznej w zielonogórskim magistracie.

Aktualnie przeprowadzane są liczne konsultacje związane przede wszystkim z zabezpieczeniem wydarzenia zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami. Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo mieszkańców.

- Z pewnością tegoroczne święto miasta nie odbędzie się w takiej formule jak dotychczas - wyjaśnia jeszcze M. Zapotoczna. - O szczegółach związanych z tegorocznym Winobraniem będziemy Państwa informować na bieżąco.

A Państwo jaką mają na ten temat opinię? Czy powinniśmy w tym roku zrezygnować z Winobrania? A może je skrócić? Co powinno się zmienić? Czekamy na Wasze opinie.

Tak bawiliście się na winobraniowym korowodzie w zeszłym roku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska