Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co za znalezisko! W Lubuskiem odnaleziono szczątki dwóch żołnierzy. To pierwsze ofiary wojny

OPRAC.:
Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Nieopodal Pszczewa archeolodzy ze Stowarzyszenie Pomost odnaleźli szczątki dwóch żołnierzy - Polaka i Niemca
Nieopodal Pszczewa archeolodzy ze Stowarzyszenie Pomost odnaleźli szczątki dwóch żołnierzy - Polaka i Niemca Stowarzyszenie Pomost
Stowarzyszenie Pomost podczas prac sondażowo-ekshumacyjnych dokonało sensacyjnego znaleziska! We wsi Silna, nieopodal Pszczewa, odnaleziono szczątki dwóch żołnierzy. To najprawdopodobniej pierwsze ofiary wojny.

Szczątki żołnierzy

Dnia 21 lipca 2020 r. Stowarzyszenie Pomost prowadziło prace sondażowo-ekshumacyjne na cmentarzu parafialnym w Silnej (powiat międzyrzecki). Ich celem było odnalezienie grobu niemieckiego żołnierza poległego 1 września 1939 r. Według dostępnych źródeł zginął on w trakcie ataku na polski posterunek graniczny znajdujący się pomiędzy Pszczewem a Silną. Obiektu tego samodzielnie bronił starszy strażnik Antoni Paluch, który otworzył ogień do Niemców. Chwilę później zginął od postrzału w głowę.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Pomost: www.pomost.net.pl

Pierwsze ofiary wojny

Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia Pomost - ,,Według relacji mieszkańców Silnej obu żołnierzy pochowano w sąsiadujących grobach na miejscowym cmentarzu parafialnym. Grób Antoniego Palucha był oznaczony betonowym nagrobkiem z inskrypcją, natomiast grób żołnierza niemieckiego jedynie ziemnym kopcem".

Według dostępnej literatury około 1990 r. rodzina Antoniego Palucha zleciła ekshumację jego szczątków oraz przeniosła nagrobek na cmentarz parafialny w Trzcielu. Kilka lat później ówczesny proboszcz polecił zniwelować tzw. „starą” część cmentarza, w wyniku czego naziemne pozostałości żołnierskich grobów przestały być widoczne.

Ekshumacja szczątków

Dokładne miejsce pochówków Stowarzyszenie Pomost określiło na podstawie ksiąg cmentarnych, dostępnych w parafii w Silnej. W wykopie zarejestrowano obie jamy grobowe. W pierwszej spoczywały szczątki niemieckiego żołnierza pochowanego w trumnie. Natomiast w drugiej szczątki polskiego żołnierza pochowanego bez trumny, które bez wątpienia należały do Antoniego Palucha. Świadczyły o tym elementy polskiego munduru: guziki oraz pozostałości czapki z metalowym orłem.

Nieopodal Pszczewa odnaleziono szczątki dwóch żołnierzy
Przy szczątkach polskiego żołnierza znaleziono elementy munduru Stowarzyszenie Pomost
Nieopodal Pszczewa odnaleziono szczątki dwóch żołnierzy
Przy szczątkach polskiego żołnierza znaleziono elementy munduru Stowarzyszenie Pomost

- Dlaczego szczątki Antoniego Palucha pozostały na cmentarzu w Silnej? Jak udało się wstępnie ustalić Stowarzyszeniu Pomost, do ekshumacji rzeczywiście nie doszło. Na cmentarz w Trzcielu przeniesiono jedynie betonowy nagrobek oraz ziemię znad grobu - piszą archeolodzy ze Stowarzyszenia Pomost.

O odkryciu została już poinformowana rodzina Antoniego Palucha , Instytut Pamięci Narodowej oraz Lubuski Urząd Wojewódzki, którzy wspólnie zdecydują o miejscu spoczynku polskiego żołnierza.

Źródło: Stowarzyszenie Pomost

WIDEO: Szczątki kobiety znalezione w lesie koło Dachowa (gm. Bobrowice). Jaka historia się za nimi kryje?

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska