Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zmieniła i zmieni pandemia, czyli Gorzowskie Forum Gospodarcze w czasach koronawirusa

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Gorzowskie Forum Gospodarcze odbyło się już po raz trzeci.
Gorzowskie Forum Gospodarcze odbyło się już po raz trzeci. Bartłomiej Nowosielski/Urząd Miasta w Gorzowie
Czy relacje z pracownikiem przez internet sprawdzą się na dłuższą metę? Jakie są teraz reguły gry w gospodarce? I czy wiemy co będzie po pandemii? O tym, jak zmienia się świat na naszych oczach rozmawiano na III Gorzowskim Forum Gospodarczym.

- Kiedyś rzeczywistość zmieniała się w ciągu lat, dekad, wieku. Teraz zmienia się w przeciągu chwili. Gdyby w 2019 r. ktoś powiedział nam, co będzie się działo przez najbliższe lata, to pomyślelibyśmy, że jest to scenariusz filmu science fiction. Chaos nastał nie tylko w obszarze zdrowia, ale także w łańcuchach dostaw, w procesach biznesowych. Na nowo trzeba zdefiniować obszary gospodarki. Trzeba biznes poukładać od początku - mówił w piątek 3 grudnia w filharmonii prezydent Jacek Wójcicki. Otwierał właśnie III Gorzowskie Forum Gospodarcze. To spotkanie m.in. ekspertów, naukowców i przedsiębiorców, w trakcie którego wymieniano się poglądami i doświadczeniami dotyczącymi wyzwań współczesnej gospodarki (GL miała patronat nad tym wydarzeniem).

- Chcemy, by eksperci otworzyli przedsiębiorcom, a także nam, głowy w tym chaosie pandemii, by pokazali horyzonty - mówił nam o celach organizacji forum Jacek Gumowski, dyrektor wydziału obsługi inwestora i biznesu w magistracie.

A dziś na gospodarkę cały czas wpływa pandemia koronawirusa...

- Część biznesów się skończyła, ale niektóre branże poszły do przodu. Część osób jednak się zmobilizowało - mówiła w trakcie forum Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

- Znamy restauratorów, których biznesy padają, ale jest też świat informatyczny, który zarabia miliardy - mówił z kolei dr hab. Piotr Olaf Żylicz, rektor Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Zwracał uwagę na to, że praca zdalna czy praca hybrydowa zmieniła reguły gry w gospodarce: - Przedsiębiorcy mówią, że przed pandemią nie mogli pozwolić sobie na wielu ludzi, bo nie było ich na miejscu. Teraz mogą mieć w firmie ludzi, którzy mieszkają nawet gdzieś na końcu świata - mówił Żylicz.

- Jesteśmy on-line i z tego stanu już nie jesteśmy w stanie się cofnąć. Pytanie tylko, jak bardzo będziemy on-line. Można bowiem zbudować świetną relację przez internet, ale na dłuższą metę to nie będzie pracować - twierdził natomiast Dobromir Ciaś z zajmującego się m.in. rynkiem analityki zespołu EdgeNPD.

Wyzwania gospodarcze związane są jednak nie tylko z informatyką, ale także choćby z paliwami i tym, że świat staje się coraz bardziej ekologiczny.

- W Niemczech jest 1,1 mln samochodów elektrycznych, a w Polsce jest ich 35 tys. Nie możemy zachowywać się jak Indianie, którzy chcieli zablokować kolej żelazną - mówił Piotr Guział, członek zarządu Orlen Deutschland.

Gorzów za tymi trendami już podąża. W mieście powstało już wiele stacji ładowania pojazdów elektrycznych (na razie jeszcze nie działają). Przykład daje też gorzowska elektrociepłownia. W 1999 r. jako pierwsza w Polsce wybudowała blok gazowo-parowy, a niebawem całkowicie zrezygnuje z korzystania z węgla na rzecz gazu.

- Gaz może być paliwem przejściowym do czasu, gdy zacznie być wykorzystywany wodór - mówił w trakcie forum gospodarczego Wojciech Dobrak, dyrektor gorzowskiej elektrociepłowni.

Gościem forum był też prof. Jerzy Hausner, były wicepremier, a dziś przewodniczący rady programowej Open Eyes Economy Summit. Co mówił o zachodzących zmianach? - To transformacja w nieznane.

Czytaj również:
Gorzowski Ośrodek Technologiczny będzie w końcu w... Gorzowie. Powstanie też inkubator przedsiębiorczości

WIDEO: Najwyższa inflacja od 20 lat. Ekonomiści: To nie koniec podwyżek

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska