Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z choinką po świętach? Daj choince drugie życie

Artykuł powstał we współpracy z RDLP w Zielonej Górze
Drzewko, które dziś zdobi wnętrze za kilka tygodni zacznie gubić igły. I choć ostatnimi laty zwykliśmy utrzymywać świąteczne dekoracje dłużej, niż do 6 stycznia, to w końcu i choinkę trzeba będzie wynieść. Lasy Państwowe przypominają, że choinka po świętach, choć straciła swój świąteczny blask to wciąż wartościowy materiał o wielorakim zastosowaniu. Doskonały przykład dają mieszkańcy Zielonej Góry.

W ogrodzie, czy w kuchni, a może w łazience?

Naturalnie wyhodowane drzewko z lasu można wykorzystać naprawdę na wiele sposobów. – tłumaczy dr inż. Ewelina Fabiańczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze (RDLP).

– Gałęzie mogą przydać się w ogrodzie. W całości jako osłona przed przymrozkami, albo rozdrobnione - w formie zrębków stanowiąc naturalny nawóz dla roślin preferujących kwaśny odczyn gleby (np. borówka amerykańska, azalia itp.). Zastosowań jest naprawdę dużo i ewaluowały one na przestrzeni lat. Niegdyś nawet wierzchołek świerkowej choinki był wykorzystywany w kuchni. Robiono z niego tzw. firletkę, czyli mątewkę przydatną podczas gotowania np. sosów. To, że drzewa mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie jest oczywiste. Wiemy to od pokoleń. Dlatego też, niektórzy pozwalają sobie na „degustację choinki”. I tu chciałabym uwrażliwić, że chodzi o takie drzewko bożonarodzeniowe, które wiemy gdzie wcześniej rosło i w jaki sposób zostało wyhodowane (tzn. bez nawożenia oraz rosnące w otoczeni zieleni itp.). Fanom leśnych aromatów mogą posmakować małe pączki, rosnące na gałązkach. Konsystencja ich jest podobna do gumy do żucia, a smak lekko kwaskowy. Zawierają sporo witaminy C. Natomiast gałązki można wykorzystać na kilka sposobów, np. jako dodatek do herbaty. Z suszonym jabłkiem, plasterkiem pomarańczy i miodem taki wywar na pewno będzie wyjątkowo smakować. Napój pozytywnie może wpłynąć na naszą odporność, zwłaszcza gdy borykamy się z przeziębieniami. Wywar z gałązek świerkowych może też działać kojąco w trakcie kąpieli. W kosmetyce dość często spotyka się produkty, w których składzie znajdziemy komponenty pochodzące z drzew iglastych (np. maść sosnowa, sole i olejki do kąpieli). Nie sposób wymienić możliwe zastosowania poświątecznej choinki, a jeśli już chcemy coś z niej „przyrządzić” to pamiętajmy, że drzewko musi pochodzić z pewnego źródła.

Nie mam ogrodu, wanny i mieszkam w mieście. Chcę żeby choinka powróciła do natury!

Zapytaliśmy co zrobić z choinką, żeby mogła powrócić do natury? Czy to jest możliwe?

Oczywiście! Od stycznia 2018 r. w Zielonej Górze to udowadniamy – dodaje leśniczka. Wszystko dzięki poświątecznej, proekologicznej akcji pn. Eko Choinka. Filarem tej inicjatywy jest współpraca pomiędzy RDLP w Zielonej Górze i Urzędem Miasta Zielona Góra, w partnerstwie miejscowego Zakładu Gospodarki Komunalnej (ZGK) oraz innych instytucji, które na koniec trwania akcji dołączają do finałowego pikniku edukacyjnego.

Eko Choinka – recykling, promocja naturalnego surowca, działania charytatywne i edukacyjne…

Wszystko zaczęło się od rozmowy na temat kilkunastometrowej choinki, którą leśnicy w 2017 roku przekazali dla zielonogórzan. Od zwykłego pytania „z miasta” – „co zrobić z choinką? Z naszej strony padł pomysł „zrecyklingować” i zrobić piknik edukacyjny. I tak, od tej zwykłej rozmowy i spontanicznego pomysłu rozpoczęliśmy pospolite ruszenie. Koncepcja pojawiła się niemal od razu – obie strony miały dostęp do rębaków – to mechaniczne wsparcie mieliśmy z Nadleśnictwa Zielona Góra i z ZGK. Przedstawiciele miasta zaproponowali nazwę. Razem pracowaliśmy nad programem – 8 stycznia 2018 r. zaplanowaliśmy działania edukacyjne w Leśnej Osadzie, pod palmiarnią stanął kontener na choinki. Do współpracy zaprosiliśmy Arkadiusza Drozdka - Mistrza Polski Drwali i wice Mistrza Drużynowego Mistrzostw Świata Drwali w 2017 r. - jego pokaz był świetną niespodzianką dla uczestników. Zaproszenie do udziału w pikniku otrzymali nie tylko mieszkańcy Zielonej Góry, ale przede wszystkim szkoły, harcerze. Wszyscy mogli korzystać z atrakcji edukacyjnych oraz przynieść swoją choinkę, oddać ją do recyklingu i na miejscu odebrać zrębki – do wykorzystania jako naturalny nawóz. W kwestii frekwencji sporo zawdzięczamy mediom – dzięki ich pracy przedsięwzięcie było świetnie nagłośnione i cieszyło się dużym zainteresowaniem.– wspomina Fabiańczyk.

Kolejne lata – nowe pomysły i większa aktywność!

Po pierwszej edycji Eko Choinki spotkaliśmy się wszyscy i wyciągnęliśmy wnioski. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że chcemy kontynuować inicjatywę i rozwijać to działanie. Od razu wiedzieliśmy, że akcja musi potrwać dłużej, dzięki temu więcej choinek powróci do natury. Ustaliliśmy kluczowe zadania!

Wówczas ZGK zaproponowało, że w następnym roku zostaną zorganizowane „Eko Patrole” i tak też się stało. Corocznie pracownicy ZGK dbają o to żeby choinki mogły powrócić do natury. Spod pergoli śmietnikowych, według ustalonego wcześniej harmonogramu są zbierane choinki od mieszkańców. Drzewka, które zostały przez właścicieli wystawione w terminie i odpowiednio przygotowane (tj. bez ozdób itp.) trafiają do recyklingu – są zrębkowane na naturalny nawóz.

Rozdrobnione choinki wykorzystywane są m.in jako kompost na miejskich skwerach, ale też korzystają z tego chętni mieszkańcy. Część drzewek przeznaczona jest również na pokarm dla zwierząt. „Odzyskujesz, nie marnujesz” – to działanie, realizowane w ramach Eko Choinki, nie tylko wpływa na estetykę otoczenia, ale również prezentuje korzyści jakie daje nam przyroda. Promujemy ten fakt pod hasłem „Drewno - Super Surowiec”.

Oczywiście ta największa choinka, która stanęła w sercu Winnego Grodu również została racjonalnie zagospodarowana. Dotychczas z kilkunastometrowych świerków i jodeł– bo takie gatunki drzew z zielonogórskich nadleśnictw zdobiły starówkę, powstały m.in. meble, które przekazaliśmy do dziecięcej świetlicy w zielonogórskim szpitalu, karmniki i budki lęgowe, ale też deski i krążki, stanowiące bazę artystycznych prac. Mowa o inicjatywie dobroczynnej, która jest kolejnym kluczowym zadaniem Eko Choinki. Przygotowane odpowiednio deski i krążki, przekazaliśmy dla chętnych do współpracy artystów. Powstały piękne dzieła, które w myśl naszej inicjatywy „Dobro z Natury” autorzy prac przekazali na wybrane przez siebie aukcje charytatywne. Jednego roku, udało nam się wykorzystać drewniane krążki na wsparcie – dla malutkiej zielonogórzanki, chorującej na SMA. Wtedy też leśnicy wykazali się inwencją twórczą i powstały małe obrazy, z przeznaczeniem na wsparcie dla dziewczynki. Te wszystkie działania są niezwykle budujące i w piękny sposób prezentują, że wykorzystując to co nam natura ofiarowała możemy zrobić coś dobrego. – relacjonuje Fabiańczyk.

Czas na piknik w Leśnej Osadzie

Finał akcji Eko Choinka, trwającej na ogół około miesiąca, skierowany jest głównie do najmłodszych. Chcąc podsumować przedsięwzięcie, RDLP w Zielonej Górze i Urząd Miasta z ZGK zapraszają różne instytucje do organizacji pikniku edukacyjnego. Wtedy na starówce, tuż przy miejskiej, tej żywej choince tworzymy Leśną Osadę. Wspólnie z partnerami wydarzenia organizujemy gry i zabawy o tematyce przyrodniczej. Do udziału w imprezie zapraszamy przede wszystkim uczniów zielonogórskich szkół. Choć jest to zimowa impreza plenerowa to mimo chłodu zainteresowanie jest imponujące. Niska temperatura na ogół nie odstrasza, bo atmosfera w poszukiwaniu wiedzy jest gorąca – uśmiecha się przedstawicielka RDLP.

Leśną Osadę odwiedzają nauczyciele z dziećmi i młodzieżą, którzy korzystając z drużynowego „Indeksu Przyjaciela Przyrody” odwiedzają wszystkie punkty z atrakcjami. Świadome działanie, zaangażowanie, integracja, a przede wszystkim żywa nauka i wspaniała postawa wobec środowiska – tak można podsumować nie tylko finałową imprezę Eko Choinki, ale też całą akcję!

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska