Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z zużytymi oponami? Można oddać je za darmo lub płacąc opłatę utylizacyjną

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Jeśli przy zmianie opon zdecydujemy się na zakup nowych egzemplarzy w miejsce mocno zużytych, stare można zostawić do utylizacji, lub samemu zawieźć je do punktu odbioru odpadów
Jeśli przy zmianie opon zdecydujemy się na zakup nowych egzemplarzy w miejsce mocno zużytych, stare można zostawić do utylizacji, lub samemu zawieźć je do punktu odbioru odpadów Waldemar Wylegalski
Kierowcy już zapisują się w kolejki do punktów zmiany opon, w nadziei, że zima już ich nie zaskoczy. Co zrobić z oponami zużytymi, które już nie nadają się do jazdy? Można je oddać bez opłat w punktach odbioru odpadów, ale uwaga - są pewne limity.

Choć nie ma w Polsce obowiązku zmiany opon z zimowych na letnie, nie powinno się tego zaniedbywać. Opony zimowe zachowują swoją elastyczność tylko w określonych temperaturach i gdy jest ciepło, nie zagwarantują krótkiej drogi hamowania i dobrej przyczepności. Do tego szybciej się zużywają. Zazwyczaj czas ich zmiany na zimowe następuje po ustabilizowaniu się temperatury powietrza powyżej 7 stopni Celsjusza, co następuje na przełomie marca i kwietnia.

Opony będące w dobrym stanie warto przechować do kolejnego sezonu, przechowując je w suchym miejscu lub stawiając tak, by nie deformowały się i by można było co jakiś czas zmieniać ich położenie. Jeśli jednak są zbyt zużyte, to stają się po prostu niebezpieczne i trzeba je przykazać do utylizacji.

Zamienia stare opony w dzieła sztuki - zobacz wideo:

źródło: RUPTLY

Opłata utylizacyjna za zużyte opony

Zużyte opony najłatwiej oddać przy okazji kolejnej wymiany w zakładzie, w którym kupujemy nowe. Wiele firm odbiera bowiem zużyte opony, wydając nowe.

- Nie jest to duży koszt dla kierowcy, który wnosi opłatę utylizacyjną w wysokości 5 złotych od opony - mówi Jan Stanisławski z poznańskiej firmy Opon-Service. - Decydują się na to rozwiązanie kierowcy, którzy mają świadomość, że opony są już zbyt zużyte, by ryzykować na nich jeszcze jeden sezon. Nie zabierają już ich ze sobą. Choć są i tacy, którzy zapewniają, że wykorzystają je w inny sposób, np. budując z nich klomby na działce - dodaje.

W innym przypadku opony można oddać do Centrum Utylizacji Opon – trzeba jednak zarejestrować się i ustalić firmę współpracującą z nim lub urząd gminy i tam spróbować przekazać opony.

Egzamin na prawo jazdy to prawdziwe wyzwanie. Które szkoły nauki jazdy w Poznaniu najlepiej przygotowują kursantów? Wydział komunikacji Urzędu Miasta Poznania przedstawił specjalny raport. Zobacz, które szkoły mają najwyższą zdawalność teorii i praktyki.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Najlepsze szkoły nauki jazdy. Mają najwyższą zdawaln...

Gdzie oddać opony?

Najprostszym rozwiązaniem jest wystawienie opon przed dom w dniu, w którym harmonogram odbioru śmieci przewiduje odbiór odpadów problemowych. Jeśli takiego terminu nie ma w najbliższym czasie, a nie mamy gdzie przechować opon, trzeba pojechać z nimi do swojego lokalnego punktu zbiórki odpadów komunalnych.

Związek Międzygminny GOAP obsługuje gminy Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań i Swarzędz. Przyjmuje opony rowerowe, motocyklowe i samochodowe, pochodzące z pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony jako odpadów wystawkowych, czyli wykładanych w odpowiednim dniu przed dom, albo odbiera je po dostarczeniu do PSZOK-u, czyli do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Trzeba jednak pamiętać, że w ciągu roku możemy tam dostarczyć i złożyć bez ponoszenia opłat tylko osiem sztuk opon.

Związek Międzygminny „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT”, obsługuje PSZOK-i na terenie gmin Brodnica, Czempiń, Granowo, Grodzisk Wlkp., Kamieniec, Kościan, Mosina, Rakoniewice i Wielichowo. Również odbiera zużyte opony rowerów, wózków, motorowerów, motocykli i samochodów o masie całkowitej do 3,5 tony, niewykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, ale limit wynosi cztery sztuki na rok.

Zobacz też:

Od 1 czerwca wejdą w życie nowe przepisy dotyczące pieszych. Niestosowanie się do nich zagrożone jest mandatem w wysokości przeważnie 50-100 zł Kolejne zdjęcie-->

Nowe przepisy prawa drogowego! Pierwszeństwo dla pieszych, a...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Co zrobić z zużytymi oponami? Można oddać je za darmo lub płacąc opłatę utylizacyjną - Głos Wielkopolski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska