Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Collegium Polonicum w Słubicach po raz 25. zainauguruje nowy rok akademicki

PAP
PAP
W Słubicach studiuje młodzież z całego świata
W Słubicach studiuje młodzież z całego świata Google Street View
W piątek, 21 października, w Collegium Polonicum w Słubicach po raz 25. zostanie zainaugurowany rok akademicki. Uroczystość będzie połączona z oficjalnym oddaniem do użytku odbudowanej po pożarze dużej auli uczelni.

- W trakcie piątkowej uroczystości odbędzie się uroczyste pasowanie na studentów. Pierwszy rok studiów rozpocznie około 100 studentek i studentów, a około 30 proc. z nich pochodzi z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Niemiec, Portugalii, Indii, Syrii, Egiptu i Sri Lanki - poinformowała Ewa Bielewicz-Polakowska z UAM Collegium Polonicum w Słubicach.

Wykład inauguracyjny pt.: „Katastrofa na Odrze w meandrach aktualnego stanu wiedzy” wygłosi prof. UAM dr hab. Andrzej Pukacz, pełnomocnik rektora UAM ds. dydaktyki w Collegium Polonicum w Słubicach.

W uroczystości wezmą udział władze obu partnerskich uczelni, włodarze Słubic i Frankfurtu nad Odrą oraz zaproszeni goście.

Uroczystość inauguracji będzie okazją do oficjalnego otwarcia po remoncie dużej auli uczelni, która latem 2018 r. została poważnie uszkodzona podczas pożaru. Nie było w nim rannych, ale ogień zniszczył cale wnętrze i wyposażenie auli.

Ze względu na pandemię odbudowa auli trwała prawie cztery lata i zakończyła się w czerwcu br. Teraz aula ma 420 wygodnych foteli - o 36 miejsc więcej niż poprzednio, profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie. Koszty odbudowy wyniosły ponad 6 mln zł, a 730 tys. zł na doposażenie przekazała gmina Słubice.

- Aula przede wszystkim będzie miejscem uroczystości akademickich, ale dzięki niej w mury Collegium Polonicum powróci także życie kulturalne. Podczas inauguracji odbędzie się pokaz technicznych możliwości, jakie oferuje sala – zapowiedziała Bielewicz-Polakowska.

Collegium Polonicum to wspólna placówka naukowo-dydaktyczna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (UEV) we Frankfurcie nad Odrą. Idea Collegium Polonicum zrodziła się w 1991 r. Początki jego działalności to wykłady z polsko-niemieckiego prawa w 1993 r. Zgodnie z umową z października 2002 r. odpowiedzialność za placówkę spoczywa jednocześnie na Rzeczpospolitej Polskiej i Kraju Związkowym Brandenburgii.

Pierwszy rok akademicki został zainaugurowany w słubickiej uczelni w 1998 r. Obecnie w Collegium Polonicum studiuje około 400 studentów na siedmiu kierunkach.

Profil Collegium Polonicum jest pochodną kierunków studiów oraz programów badawczych istniejących w UAM w Poznaniu oraz w UEV we Frankfurcie nad Odrą. Głównym celem działalności wspólnej placówki jest praca na rzecz naukowej i kulturalnej współpracy między Polską a Niemcami.

W tym roku nastąpi zmiana na stanowisku dyrektora administracyjnego Collegium Polonicum. Po 43 latach pracy zawodowej na emeryturę odchodzi dr Krzysztof Wojciechowski, który zarządzał jednostką od momentu jej powstania. Od 1 grudnia 2022 r. funkcję dyrektora obejmie Agnieszka Brończyk, od 10 lat zastępczyni dyrektora administracyjnego.

.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska