Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej tajemnic pojawia się przy okazji badań archeologów w okolicy Przytoku [WIDEO]

Redakcja
Archeolodzy Bartłomiej Gruszka (z lewej) i Arkadiusz Michalak badają grodzisko w okolicy Przytoku.
Archeolodzy Bartłomiej Gruszka (z lewej) i Arkadiusz Michalak badają grodzisko w okolicy Przytoku. Dariusz Chajewski
Wokół łąki, dzika dolina Odry. W rozległym, prostokątnym wykopie taplają się dwaj młodzi mężczyźni. Wiaderko, łopatka... Nie, nie są aż tak młodzi.

- Znajdujemy się w miejscu, gdzie jest grodzisko, czyli pozostałości grodu z VIII, a co bardziej prawdopodobne z IX wieku - mówi archeolog Bartłomiej Gruszka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu.. - Tutaj odkryliśmy relikty spalonego wału, dalej pozostałości po fosie. Do jej stworzenia wykorzystano naturalny ciek, widać, że tutaj płynęła rzeczka. I właśnie w fosie znajdujemy fragmenty naczyń, kości zwierząt...

W ówczesnych czasach fosa pełniła funkcję śmietnika, a śmietnik dla archeologów jest jak skarbiec. Do tego elementy związane z konstrukcją wału - słupki, pale. Próbki znaleziska trafią do analizy dendrochronologicznej lub metodą C 14.
Wyobraźmy to sobie... W tym miejscu znajdowała się jakby wyspa, w jej centrum zabudowania, wał ziemny wzmocniony gliną i konstrukcją drewnianą.

- Z tym grodem jest trochę dziwna rzecz - dodaje Arkadiusz Michalak, archeolog z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. - Ubiegłoroczne badanie magnetometryczne ujawniło, że wewnątrz znajdowało się najwyżej pięć, sześć konstrukcji. Dlatego teraz zastanawiamy się nad funkcją tego grodziska. Zwłaszcza jeśli popatrzymy na okoliczne grody w Smolnie Wielkim, Klenicy, Trzebiechowie. Ten zbudowano sporym wysiłkiem, a jednak wygląda na niezamieszkały. Może to było miejsce kultu religijnego? Ale to tylko domysły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska