Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz większe zainteresowanie dobrowolną zasadniczą służbą wojskową - zgłoszenia spływają, możliwe, że będzie potrzeba więcej miejsc!

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
28 sierpnia br. uroczystą przysięgę składało łącznie 745 ochotników, którzy właśnie ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe.
28 sierpnia br. uroczystą przysięgę składało łącznie 745 ochotników, którzy właśnie ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe. Fot: gov.pl
Jednym z priorytetów MON jest kwestia zwiększenia liczebności Wojska Polskiego. Trwałe mechanizmy wzrostu liczby żołnierzy zapewnia Ustawa o obronie ojczyzny, która m.in. upraszcza proces rekrutacji i oferuje nowe rodzaje służby wojskowej. W tym roku do tej pory do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się ponad 13 tysięcy osób. Takie dane podał wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak. Polityk przyznał również, że w najbliższych tygodniach oczekuje wzrostu zainteresowania tą formą związania się z armią.

Potrzeba przeszkolonych ludzi

- Liczymy, że tych zgłoszeń będzie więcej we wrześniu, w październiku i w listopadzie. Mamy przygotowane w tym roku 15 tys. miejsc. Jeśli będzie taka potrzeba, to wygospodarujemy więcej. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej ludzi było przeszkolonych, żeby umiało posługiwać się bronią, żeby było dobrze zorganizowanych

- zadeklarował minister obrony narodowej.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła nowy rodzaj służby wojskowej - dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Mogą ją odbyć wszyscy, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.

Dobrowolną służbę kandydat rozpoczyna od 28-dniowego szkolenia podstawowego. Wówczas poznaje zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz uczy się podstaw posługiwania się bronią. Ten okres kończy się złożeniem przysięgi oraz wydaniem książeczki wojskowej.

W niedzielę 28 sierpnia br. wicepremier, minister obrony narodowej, wziął udział w uroczystej przysiędze wojskowej żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Odbyła się ona w Nisku. W całej Polsce (w 9 miejscowościach) przysięgało 745 ochotników, którzy właśnie ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe.

Zdobędą umiejętności i zarobią

Żołnierze, którzy nie zdecydują się na kontynuowanie szkolenia, zostaną przeniesieni do rezerwy. Pozostali trafią na trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym. Na zakończenie tego okresu żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie mógł złożyć wniosek o służbę zawodowa, terytorialną czy rezerwę aktywną.

Ochotnik w ramach służby dobrowolnej będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie to 4560 złotych brutto.

Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Nisku odniósł się do przesłania, jakie niesie za sobą uchwalona przed paroma miesiącami Ustawa o Obronie Ojczyzny.

Dzięki silnemu Wojsku Polskiemu Polska jest bezpieczna. To jest właśnie zasadnicze przesłanie. Koordynując działania z panem prezydentem Andrzejem Dudą, poprzez prace Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych, na którego czele stał do niedawna pan premier Jarosław Kaczyński stworzyliśmy ustawę, która daje nam fundamenty rozwoju, zwiększenia siły Wojska Polskiego. Przez rozwijanie liczebne, wyposażanie wojska w nowoczesną broń. Poprzez ćwiczenia wojskowe, ćwiczenia z wojskami NATO, przez to, że właśnie tak dynamicznie rozwijamy jednostki wojskowe

- Podkreślił wicepremier.

od 16 lat

Źródło: Polskie Radio 24 / mon.gov.pl

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska