Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coż za bogaty kulturalnie początek kwietnia! Stary Breakout, muzyka świata, Tristan Jazz, Kraszanka i jarmarki wielkanocne, dzieje się

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę 1.04 o godz. 19, w ZOK-Planetarium Wenus odbędzie się koncert kultowej już formacji „Breakout” w programie „Tribute to Nalepa-80a”, uświetniającym 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy oraz 80-te urodziny Tadeusza Trzcińskiego.
W sobotę 1.04 o godz. 19, w ZOK-Planetarium Wenus odbędzie się koncert kultowej już formacji „Breakout” w programie „Tribute to Nalepa-80a”, uświetniającym 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy oraz 80-te urodziny Tadeusza Trzcińskiego. CKA Kozienice
Pierwszy kwartał 2023 roku za nami. Czy Wam też tak szybko minął? Na szczęście wiele się przez ten czas wydarzyło w lubuskiej kulturze, a mam wrażenie, że najlepsze wciąż przed nami. Pierwszy tydzień kwietnia upłynie nam podczas licznych jarmarków wielkanocnych. Nie zabraknie jazzu, bluesa oraz koncertu muzyki świata. W gorzowskim Spichlerzu warto z pewnością zobaczyć wystawę pokonkursową na najpiękniejsza pisankę.

ŻARY

Muzyka z różnych stron globu

W niedzielę (2.04) o godz. 18 w sali widowiskowej „Luna” Żarskiego Domu Kultury, odbędzie się koncert pt. „Muzyka świata”. Artyści zaprezentują m.in. nowe aranże znanych utworów takich jak: „Libertango” - Piazzoli z solem na akordeon, arię z musicalu „Skrzypek na dachu”, gruzińską pieśń ludową „Ah, turpav, turpav”, broadaway-owski „New York”, muzykę z filmów i seriali: „Piraci z Karaibów”, „O7 zgłoś się”, po tango Gargela z „Zapachu kobiety”. Zabrzmią ponadto utwory wokalne takich tuzów muzyki jak: Frank Sinatra, Nat King Cole czy Elvis Presley. Zagra zespół w składzie: Adam Wojtasik – saksofony, Marcin Janiszewski – fortepian, Karol Kozłowski – bas, Adam Zgrajka – perkusja, Sławomir Badowski – gitary, Aleksandra Bartoszek – skrzypce i Joanna Dzidowska – wiolonczela. Towarzyszyć im będą soliści: Ksenia Shaushyshvili – sopran, Sławomir Olgierd Kramm – baryton i Andrij Melnyk – akordeon. Wstęp płatny.

Jarmark na rynku

Na południu województwa, w Żarach, jarmark potrwa do Niedzieli Palmowej. Rozgości się on na żarskim rynku, a przy stoiskach wokół ratusza znajdziemy produkty lokalnych producentów, w tym miody, wędliny, ciasta i inne smakołyki, a także wyroby rękodzielnicze.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Wystawa pisanek

W Niedzielę Palmową (2.04) o 15, w Muzeum Lubuskim (filia w Spichlerzu) nastąpi otwarcie wystawy pokonkursowej 50. Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek. Został on zapoczątkowany w 1971 roku z inicjatywy Michała Kowalskiego i jest skierowany jest zarówno do profesjonalistów jak i amatorów. Warunkiem uczestnictwa, było wykonanie pisanek tradycyjnymi metodami. Do jubileuszowej edycji zgłoszono prace 65 autorów – w sumie 322 pisanki. Na wernisaż - wstęp wolny.

Jazzowy wieczór

Jazz Club „Pod Filarami” zaprasza w sobotę (1.04) o godz. 19.30 na koncert formacji „Tristan”, pełen muzyki z lat siedemdziesiątych, lecz przeniesionej do trzeciej dekady XXI wieku. Zespół tworzą muzycy pochodzący z Holandii: Jaycilee Teterissa - śpiew, Coen Molenaar - instrumenty klawiszowe, Guy Nikkels – gitara, Frans Vollink - gitara basowa i Sebastiaan Cornelissen – perkusjaktórzy wykonują m.in. typowy „acid jazz”. Funkowe, rytmiczne gitary, organy Hammonda, elektryczne pianino Fendera, syntezatory i instrumenty perkusyjne tworzą nastrój i specyficzne, nowoczesne brzmienia. W muzyce „Tristana” przewijają się wprawdzie motywy typowe dla takich grup jak: „Toto”, „Tower of Power,” „Snarky Puppy” i innych formacji np. „Incognito” czy „Brand New Heavies”. Niedawno, bo zaledwie 3 marca br., odbyła się premiera siódmego już albumu grupy pt. „Seven”. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Blues w Planetarium

W sobotę 1.04 o godz. 19, w ZOK-Planetarium Wenus odbędzie się koncert kultowej już formacji „Breakout” w programie „Tribute to Nalepa-80a”, uświetniającym 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy oraz 80-te urodziny Tadeusza Trzcińskiego. Założycielem zespołu, w 1968 roku, był Franciszek Walicki. Pierwszy skład zespołu to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert w klubie „Stodoła” w Warszawie a oficjalny debiut nastąpił na Festiwalu „Musicorama” w Warszawie. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała m.in. swój pierwszy przebój pt. „Gdybyś kochał, hej”. W styczniu i lutym roku 1969 ta piosenka dotarła do pierwszego miejsca radiowej listy przebojów, dzięki czemu wkrótce ukazała się pierwsza płyta zespołu „Na drugim brzegu tęczy”. W 1970 r. do zespołu dołączył Tadeusz Trzciński (harmonijka ustna). Powstają wtedy kolejne płyty zespołu: „Blues”, „Mira”, „Karate” czy „Ogień”. Do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się album „Blues”. Breakout oficjalnie istniał do 1982r., kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową. W 2013 roku, przy okazji festiwalu „Lep na Bluesa”, dawni przyjaciele Nalepy z zespołu postanowili zorganizować projekt upamiętniający muzykę Nalepy i ku radości publiczności, od tamtej pory koncertują po Polsce, Litwie, Czechach, Austrii i Niemczech. W Zielonej Górze na scenie Planetarium Wenus wystąpią w składzie: Tadeusz Trzciński (Breakout) – harmonijka ustna, Maciej Bogusław Kubicki (Breakout) – gitara basowa, Marcin Kołdra – wokal, gitara, Sławek Burakowski – gitara, Łukasz Biliński – perkusja. Zagrają największe przeboje starego Breakoutu z lat 70. i 80. Wstęp płatny.

Festiwal Klan Machaliców i Przyjaciele

W sobotę 1.04 o 20, Shandy & Eva w Piekarni Cichej Kobiety, otworzą tegoroczny Festiwal Klan Machaliców i Przyjaciele. Shandy (Shandrelica Casper) to perkusistka pochodząca z wyspy Curacao na Karaibach. Eva (Ewa Żmijewska) to gitarzystka, pochodzi z Warszawy. Obie śpiewają i komponują. Na koncercie w Piekarni będzie im towarzyszył Maciej Szczyciński na basie. Wstęp płatny. Ps. Ciąg dalszy festiwalu za dwa tygodnie.

Wielka palma na deptaku

Na zielonogórskim deptaku, do czwartku 6.04, w ramach „Kraszanki” zagoszczą kolorowe stoiska pełne wielkanocnych ozdób, ale także i smakołyków. Będą one czynne będą w godzinach 11-19. Nazwa festynu nawiązuje do jednej z popularnych technik pisankarskich. Kraszanki wykonywane są jednak zupełnie inną techniką niż pisanki. Ta starodawna metoda polega na barwieniu jajek na jednolity kolor (czyli kraszeniu). Można to zrobić za pomocą naturalnych barwników, takich jak np. łupiny cebuli (wtedy otrzymamy skorupki w odcieniach brązu), płatki bławatka (niebieskie i bardzo drogie), wywar z kory dębowej, olchy lub łupiny orzecha włoskiego (czarne), pędy młodego żyta lub listki barwinka (zielone) czy sok z buraka (różowe). Tak zabarwione jaja można dodatkowo ozdobić różnymi wzorami, które wyskrobuje się ostrym narzędziem na skorupce. Jajka zdobione taką techniką noszą wtedy nazwę „drapanek”. Tej sztuki nauczymy się m.in. w ten weekend, czyli 1-2 kwietnia, podczas „Kraszankowej warsztatowni”. W namiocie tuż obok ratusza w godzinach 12-16 odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci, podczas których młodzi (ale nie tylko) przygotowywać będą m.in. kolorowe pisanki z masy solnej, zajączki-torebki (wesoły pojemnik na słodkości i małe skarby), papierowe żonkile na wiosenny bukiet, filcowe ptaszki - wiosenne ozdoby, palemki w niedzielę palmową oraz wielkie figury zające do wspólnego pomalowania. Z kolei w sobotę 1 kwietnia, już tradycyjnie z Grupą Plastyczną „Babie Lato”, goście kiermaszu spróbują pobić rekord w konstruowaniu olbrzymiej palmy. To już ponad 15-letnia zielonogórska tradycja, a efekt wspólnej pracy zostanie przy ratuszu do końca świąt, aby cieszyć oczy przechodniów. W tym roku, głównie z myślą o najmłodszych, na Kraszance pojawi się dodatkowo nowy element, którym będzie karuzela wenecka. Nie zabraknie stoisk z wyrobami lokalnych stowarzyszeń rękodzielniczych (serwetki, obrusy, obrazy, stroiki i dekoracje świąteczne, świece, koszyczki itp.). Będzie można nabyć wyroby pszczelarskie, dekoracje szklane, przedmioty ozdobne, litewskie wędliny i inne produkty z tego kraju, ręcznie szyte maskotki, torby, biżuterię z żywicy, wyroby z drewna, ręcznie szyte poduszki z łuską gryki. Dla spragnionych słodkości pojawią się stragany z lodami i goframi. Wstęp wolny.

Komedia w Lubuskim Teatrze

Na deskach Lubuskiego Teatru (1.04 o godz. 19 – premiera, 02.04 godz. 18 i 4.04 o 19), zobaczymy spektakl pt. „Przedstawię ci tatę”. To klasyczna komedia omyłek, w zabawny sposób pokazująca tematykę związaną z relacjami międzyludzkimi. W przedstawieniu poznajemy bohaterów, którzy mogliby być naszymi sąsiadami, a ich perypetie w równej mierze bawią, co skłaniają do refleksji. Tytułowy ojciec, wie coś tajemniczego o narzeczonym swojej jedynej - ukochanej córki, z czego ona na pewno nie byłaby zadowolona. Reżyseria Robert Czechowski. Wstęp płatny.

SULECHÓW

W sobotę (1.04) w godzinach 11-15, plac Ratuszowy w Sulechowie także zamieni się w jarmark pod hasłem „Świąteczne stoły”. Zaprezentują się m.in. koła gospodyń wiejskich, które zaoferują wielkanocne wypieki, a także ozdoby i wyroby rękodzieła.

WYDARZY SIĘ

  • 1.04 – Koncert „Bolo Boys”, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
  • 1.04 oraz 13-16.04 - Festiwal Klan Machaliców i Przyjaciele, Zielona Góra,
  • 14.04 – Recital „Leszek Możdżer solo”, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 14.04. – Koncert Balázs Bágyi New Quartet, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 15.04 - Imienowski Jazz Set – Jazz Beatles, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 15.04 – Koncert Teresy Werner, Sulechowski Dom Kultury,
  • 15.04 – I Mistrzostwa Tańca Mażoretkowego Polski Zachodniej, Wschowa,
  • 22.04 – Koncert “Pop opera cover songs” – Izabela Metler, Żarski Dom Kultury,
  • 24.04 – Stand-up z Tomaszem Karolakiem, Świebodziński Dom Kultury,
  • 28.04 – Koncert Mikołaja Trzaski - Muzyka (nie)potrzebna vol. 10, BWA Zielona Góra,
  • 30.04 – Występ Kabaretu Młodych Panów, Świebodziński Dom Kultury,
  • 13.05 – Stand-up Piotr Bałtroczyk, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
  • 19.05 – Polska Noc Kabaretowa, Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury, Gorzów Wlkp.,
  • 19.05 – Koncert Mariusza Kalaga, CKiR Wschowa,
  • 20.05. - XV Festiwal Kultury Łowieckiej, Bytnica,
  • 26.05 – Występ kabaretu „Paranienormalni”, Szprotawski Dom Kultury,
  • 28.05 – Cykl „Miej czas na koncerty” – Agnieszka Chylińska, Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury, Gorzów Wlkp.,
  • 28.05 – Koncert „Halina Mlynkova & Zdolni do Wszystkiego, Film(l)ove”, aula UZ, Zielona Góra,
  • 3.06 – Zlot pojazdów zabytkowych i motocykli, GOK – Kargowa,
  • 25.06-2.07 – 52. Lubuskie Lato Filmowe, Łagów,
  • 8-9.07 – II. Festiwal Polskich Win Musujących, Krosno Odrzańskie,
  • 28.10 – Koncert Steczkowska/Demarczyk & Royal Symphony Orchestra, Gorzów Wielkopolski,
  • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury,
  • 25.11. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska