Crump wygrał Grand Prix Europy w Lesznie. Gollob był drugi (zdjęcia, wideo)

(vp)
Tomasz Gollob i Jason Crump na podium
Tomasz Gollob i Jason Crump na podium fot. Tomasz Gawałkiewicz/ZAFF
W sobotę na stadionie im. Alfreda Smoczka w Lesznie rozegrano drugi w tym roku turniej z cyklu Grand Prix. Tym razem na najwyższym stopniu podium stanął Jason Crump.

Tomasz Gollob po wygranym biegu
Tomasz Gollob po wygranym biegu fot. Tomasz Gawałkiewicz/ZAFF

(fot. fot. Tomasz Gawałkiewicz/ZAFF)

Po pierwszym turnieju w Pradze górą były młode wilczki. Wygrał wtedy Emil Sajfitdinow przed Fredrikiem Lindgrenem. To jednak Szwed objął fotel lidera w klasyfikacji generalnej, ponieważ zgromadził na swoim koncie więcej punktów. W tyle zostali starzy wyjadacze - Nicki Pedersen, Greg Hancock, Tomasz Gollob, czy Hans Andersen. Twarz zachował wtedy tylko Jason Crump, który po Pradze zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

W Lesznie stara gwardia postanowiła odgryźć się na młodych. Od samego początku zawodów wysoką formę potwierdzał Hancock, Crump, Gollob, Pedersen, czy Jonsson, który wpadkę zaliczył tylko w pierwszym swoim biegu.

Świetną dyspozycję potwierdził też triumfator z Pragi Emil Sajfutdinov, który zakwalifikował się do półfinału. Kompletnie za to pogubił się Fredrik Lindgren, zdobywając zaledwie 2 punkty. Szwed ostatecznie zajął przedostatnie, 15 miejsce.

Występ Polaków można zaliczyć do udanych. Aż trójka zakwalifikowała się do półfinałów.
Najlepiej w rundzie zasadniczej spisał się Gollob, który zgromadził na swoim koncie 11 punktów (Hampel i Ułamek mieli po 8 oczek, co również zapewniło im możliwość startu w półfinale). O włos od awansu do dalszej części rozgrywek był Holta. Tylko Grzegorz Walasek nie dopasował się do kolegów. Zdobywając zaledwie 5 punktów zajął 13 miejsce.

W pierwszym półfinale spotkali się wszyscy Polacy. Wtedy było już wiadomo, że przynajmniej jednego z nich ujrzymy w finale. Bieg wygrał jednak Hancock. Kapitalną walkę o drugie miejsce stoczył Gollob z Hampelem. Zawodnicy mijali się na dystansie. Ostatecznie jako drugi linię mety minął Gollob.

W drugim półfinale zobaczyliśmy Pedersena, Sajfutdinova, Jonssona oraz Crumpa. Bieg wygrał Australijczyk przywożąc za swoimi plecami Szweda. Piękną walkę o trzecie miejsce stoczyli Pedersen z Sajfutdinovem. Na ostatnim wirażu aktualny indywidualny mistrz świata wywiózł Rosjanina pod bandę i to on minął pierwszy linię mety.

W finale zmierzyli się więc Hancock, Gollob, Crump i Jonsson. Australijczyk nie dał najmniejszych szans rywalom i to on stanął na najwyższym stopniu podium zdobywając w sumie 22 punkty. Wprawdzie cały czas Gollob próbował atakować Crumpa, ale nie był w stanie zbliżyć się do byłego mistrza świata. Ostatecznie nasz rodak zajął drugie miejsce z dorobkiem 17 oczek. Na trzeciej pozycji przyjechał Jonsson. Szwed zdobył w sumie 16 punktów. Ostatni linię mety minął Hancock, który również zakończył zawody z dorobkiem 16 punktów.