Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cud nad Odrą, czyli 15 lat Collegium Polonicum

BEATA BIELECKA 095 758 07 61 [email protected]
- Na początku był pomysł, żeby w Słubicach powstały tylko akademiki, ale uznaliśmy to za dyskryminację polskiej nauki - mówił prof. Jerzy Fedorowski.
- Na początku był pomysł, żeby w Słubicach powstały tylko akademiki, ale uznaliśmy to za dyskryminację polskiej nauki - mówił prof. Jerzy Fedorowski. fot. Beata Bielecka
W Collegium Polonicum trwa uroczysta sesja z okazji 15-lecia uczelni. - Bilans tych lat można rozpocząć od stwierdzenia, że w historii społeczeństw cuda się zdarzają!

Dyrektor CP dr Krzysztof Wojciechowski jako anegdotę opowiedział o wrażeniach pracownika ministerstwa nauki Brandenburgii, który na początku lat dziewięćdziesiątych został wysłany do Frankfurtu z misją obejrzenia miasta. Jego władze starały się o otwarcie tu uniwersytetu (gdyby nie powstała Viadrina nie byłoby też Collegium Polonicum).

Po powrocie zdał taką relację: - Ten pomysł nie ma szans. Miasto jest szare, prowincjonalne, bez życia. Klimat intelektualny przypuszczalnie taki sam jak na Kamczatce. Jeśli otworzymy tam uniwersytet, nikt nie będzie chciał na nim studiować.

No i się pomylili

BILANS 15-LECIA

  • 3 tys. absolwentów

  • 13 kierunków studiów oferowanych przez UAM, Viadrinę lub wspólnie

  • 6 tys. studentów uczących się obecnie

  • 400 osób ma w CP pracę, z tego prawie 30 proc. to cudzoziemcy

  • ok. 4 tys. osób rocznie bierze udział w organizowanych w CP konferencjach
  • Jednak jak podkreślał nadburmistrz Frankfurtu Martin Patzelt ,, gdzie jest wola, tam znajdzie się droga''. - To, że polski i niemiecki uniwersytet stworzą wspólną uczelnię na początku wydawało się nie do pomyślenia - mówił. - Jednak spotkali się odważni ludzie, którzy potrafili przeskoczyć wszelkie możliwości prawne. Widać więc, że wszystko jest możliwe jeśli uda nam się wyrwać ze stereotypów - dodał.

    Dziś Collegium Polonicum ma swoją markę i jest znane nie tylko w Polsce i w Niemczech. Były rektor UAM, prof. Stanisław Lorenc podkreślał, że jest to unikatowa uczelnia w skali europejskiej (kosztowała ponad 40 mln euro).

    Mają swoją markę

    Dzisiejszej sesji towarzyszyło też jednak ważne pytanie: Quo vadis Collegium Polonicum?

    Jej uczestnicy stwierdzili zgodnie, że trzeba skupić się na utrzymaniu znaczenia uczelni i stworzeniu studentom jak najlepszych warunków. - To zadanie także dla miasta - mówił burmistrz Słubic Ryszard Bodziacki. Opowiadał o uruchomieniu w mieście kina, planach budowy krytego basenu (ma to być wspólna inwestycja UAM i samorządu), pomyśle utworzenia przy CP liceum pod auspicjami uniwersytetu.

    Na urodziny CP przyjechali m.in. założyciele placówki: były rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu prof. Jerzy Fedorowski i pierwszy prezydent Europejskiego Uniwersytetu Viadrina prof. Knut Ipsen, obecne i byłe władze obu uczelni (CP jest wspólną placówką UAM i EUV) oraz burmistrzowie Słubic i Frankfurtu.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska