1/7
Wydaje się, że tylko kataklizm mógłby nas pozbawić gry na...

Wydaje się, że tylko kataklizm mógłby nas pozbawić gry na Euro 2020, bo awansować możemy nawet z piątego miejsca w grupie. Na wszelki wypadek przypominamy jednak, że kataklizmy w piłce już się zdarzały. Czasami naprawdę spektakularne.

2/7

Na początku października 1993 roku reprezentacja Francji znajdowała się na ostatniej prostej do awansu na mundial 94. Na dwie kolejki przed końcem eliminacji Trójkolorowi prowadzili w swojej grupie i wystarczył im jeden punkt w dwóch ostatnich meczach: z Izraelem i Bułgarią. Oba miały odbyć się w Paryżu, więc wydawało się, że tego już po prostu nie da się przegrać.

Nie pierwszy raz okazało się jednak, że w piłce nożnej niemożliwe nie istnieje, bo z Izraelem podopieczni Gerarda Houlliera przegrali 2:3 i było to jedyne zwycięstwo ich rywali w tamtych eliminacjach. Decydującą bramkę Francuzi stracili w 93. minucie. Pozostał mecz z Bułgarią, w którym Trójkolorowi remisowali w 89. minucie 1:1. Po błędzie Davida Ginoli goście wyprowadzili jednak szybką kontrę, zakończoną bramką Emila Kostadinowa.

Koszmar w Paryżu

3/7

Nie był to pierwszy dramat z Francuzami w roli głównej. W 1982 roku Trójkolorowi zmierzyli się w półfinale mistrzostw świata z RFN i prowadzili w dogrywce 3:1, by przegrać ostatecznie po rzutach karnych.

4/7

Rok później oczy ze zdumienia przecierali Holendrzy, którzy zakończyli eliminacje do Euro 84, mając na koncie 13 punktów i bilans bramek 22-6. Goniący ich Hiszpanie mieli przed swoim ostatnim meczem (z Maltą w Sewilli) dwa pkt mniej i bilans 12-7. By awansować, musieliby więc wygrać różnicą przynajmniej 11 bramek. Wygrali 12:1.