Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cud w zabytkowym kościółku w Klępsku? Klępska Orkiestra Aniołów zagra nam po 400 latach! Specjalne kompozycje wykona 35-osobowa orkiestra

Redakcja
Pomnik Historii – kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku (powiat sulechowski) słynie z biblijnych malowideł, które powstały za czasów pastora Stefana Holsteina (pełnił tu tę funkcję w latach 1603-1622)
Pomnik Historii – kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku (powiat sulechowski) słynie z biblijnych malowideł, które powstały za czasów pastora Stefana Holsteina (pełnił tu tę funkcję w latach 1603-1622) Mariusz Kapała/Gazeta Lubuska
Drewniana świątynia pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku (gm. Sulechów) słynie z 400-letnich biblijnych malowideł. Na stropie - Orkiestra Aniołów. Co grają? Usłyszymy już w sobotę, 22 września 2018 r.

Wcześniej były spotkania. Dr Ewa Lukas-Janowska odwiedzała kościół w Klępsku wielokrotnie, choćby z racji piastowania stanowiska wojewódzkiego konserwatora zabytków. O niesamowitym wystroju świątyni - spójnej autorsko koncepcji pastora Stefana Holsteina (pełnił tu tę funkcję w latach 1603-1622) – dyskutowali z proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Olgierdem Banasiem godzinami.

Biblijne obrazowanie
W części dolnej kościoła – profanum - przedstawienia obrazujące Genesis, Dekalog, Cuda Chrystusa, wielkich grzeszników i Zmysły. Część górna – sacrum: Apostolskie Wyznanie Wiary - prorocy i Apostołowie, Cnoty. A na sklepieniu sceny ze Starego i Nowego Testamentu… I też na stropie - Orkiestra Aniołów, które grają na chwałę Pana, zgodnie ze słowami Psalmu 150., łącząc sferę niebiańską z klępską wspólnotą.

12 aniołów, 35 muzyków i śpiewaków. Plus dyrygent
W koncepcji pastora Stefana Holsteina Psalm 150. wykonuje 11 aniołów, które używają takich instrumentów jak: skrzypce, puzon, harfa, fagot, flet, flet poprzeczny, bęben, portatyw, lutnia, dzwonki, a jeden z nich tańczy i śpiewa. Jest też anioł 12 – dyrygent.

- Dane mi było skomponować dwa dzieła: Symfonię Niepodległości Klępskiej Orkiestry Aniołów i Psam 150. – cieszy się Jakub Kotowski, skrzypek, koncertmistrz orkiestry FZ. – Symfonia prowadzi nas przez historię naszego kraju od czasów Bolesława Chrobrego do współczesności. Duża, symfoniczna obsada. Znakomity narrator Grzegorz Bugaj, a tekst specjalnie dobrany przez panią Ewę Lukas-Janowską. Psalm 150. – w witalnych tonacjach - pokazuje nam całą Orkiestrę Anielską i tu w optymalnej ilości użyłem instrumenty, które będą grać na chwałę Pana: „na harfie, na lirze, na cytrze…”.

Zorganizowania orkiestry do wykonania Symfonii Niepodległości Klępskiej Orkiestry Aniołów J. Kotowskiego podjął się Michał Mogiła (oboista, solista FZ, podwójny laureat plebiscytu „GL” - Człowiek Roku KRONO 2017). – To będzie skład 35-osobowy, gdzie wśród filharmoników zielonogórskich są muzycy z Narodowego Forum Muzyki, Filharmonii Gorzowskiej. Partie solowe wykonają znakomite sopranistki: Agnieszka Drożdżewska i Izabela Strzelecka z grupy Sonori Ensemble oraz Karolina Wieczorek z Opery Krakowskiej – wymienia M. Mogiła. Dyrygował będzie prof. UZ, dr hab. Bartłomiej Stankowiak.

- Ja się szalenie cieszę, że ten projekt, który kosztował tyle czasu, wysiłku, emocji, jest realizowany – mówi dr Ewa Lukas-Janowska. – Od początku chciałam, żeby ta piękna Klępska Orkiestra Aniołów w tym kościele w Klępsku zagrała. Ta głęboka muzyka to także hołd złożony wszystkim tym, którzy za naszą wolność walczyli, ginęli… Może to banalne, ale to powiem: to dzięki nim jesteśmy wolni, a wolność jest jak powietrze. Po prostu jest, ale nie jest nam dana na zawsze – więc dbajmy o nią, chrońmy.

Dwa koncerty: najpierw w Klępsku, potem w Zielonej Górze
Prawykonanie w kościele w Klępsku – w sobotę, 22 września 2018 r., o 18.00 (wstęp wolny). Kolejny koncert – w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze 27 września 2018 r., o 19.00 (wstęp wolny.)

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Pomocy Szkole Muzycznej w Zielonej Górze PRO MUSICA, dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2018. Koncert odbędzie się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości obchodów 400-lecia powstania malowideł i wyniesienia kościoła w Klępsku do godności Pomnika Historii patronują: Prezydent RP Andrzej Duda , wojewoda Władysław Dajczak, przewodniczący sejmiku Czesław Fiedorowicz, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński, Starostwo Zielonogórskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska