Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cuda z Brzeźnicy koło Żagania! Unikalne polichromie z plebanii budzą zachwyt!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Niezwykłe polichromie na plebanii w Brzeźnicy. Ksiądz Paweł Bryk
Niezwykłe polichromie na plebanii w Brzeźnicy. Ksiądz Paweł Bryk Małgorzata Trzcionkowska
Ogrody rajskie w pięknych, żywych kolorach można odnaleźć na suficie gościnnej sypialni na plebanii kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Brzeźnicy koło Żagania. To XVII wieczny zabytek, odkryty przypadkiem przez księdza proboszcza Pawła Pawła Bryka i odrestaurowany przez konserwatorów zabytków z Torunia, którzy twierdzą, że podobnych polichromii, w tak dobrym stanie jeszcze nie widzieli!

Kościół w Brzeźnicy kolo Żagania pochodzi z XVIII wieku, zaś położna obok plebania została wybudowana w XVII wieku. To właśnie tam pracowali konserwatorzy zabytków z Torunia, którzy odrestaurowali cudowny sufit w dawnej łazience plebanii.

Milicjanci na plebanii w Brzeźnicy

Pierwszy kościół w Brzeźnicy został zbudowany przez augustianów w XIII wieku. Nowy, barokowy kościół powstał w latach 1703-1705 na miejscu poprzedniego, z wykorzystaniem dolnych partii murowanej wieży pochodzącej z XVI w. W latach 1934-1936 był remontowany.

- Po wojnie w plebanii mieścił się m.in. posterunek milicji - opowiada ksiądz Paweł Bryk, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Brzeźnicy. - Przez lata było wiele remontów i przeróbek. Ściany były malowane np. olejnicą.

Gdy ksiądz objął parafię, w 2015 roku, pojawiła się konieczność pilnego remontu zawilgoconej łazienki. Gdy zdjęto odpadające regipsy z sufitu, ukazały się cudowne polichromie. - Sądzę, że przetrwały w tak dobrym stanie właśnie dzięki temu, że były zasłonięte podwieszanym sufitem.

Żmudna praca konserwatorów zabytków w Brzeźnicy

Odnawianiem polichromii zajmowali się Igor Guttfeld i Bartosz Anusiak, konserwatorzy zabytków z Torunia. - Przedstawiają one ogrody niebiańskie - opowiadają. - Do pracy wykorzystywaliśmy farby akrylowe. To niezwykły zabytek. W Polsce nie widzieliśmy zachowanych tak dobrze polichromii.

Kolejny podwieszany sufit znajduje się w kuchni i prawdopodobnie pod nim są również podobne cuda, jak w dawnej łazience. Na podłogach są nadal stare deski, pochodzące z czasów budowy plebanii, zaś w drzwiach można nadal oglądać oryginalne zawiasy.

Po co Augustianom aż takie cuda?

- Kościół wraz z plebanią w Brzeźnicy był filią opactwa w Żaganiu - wyjaśnia ksiądz Paweł Bryk. - Również tam można oglądać podobne polichromie. Augustianie nie byli zakonnikami, a kanonikami i dbali o swoje otoczenie.

Niestety, nie wiadomo, kto był autorem polichromii. Nie wiadomo też, kto namalował obrazy, pochodzące z czasów budowy plebanii i czekające na swoją restaurację. Wiadomo za to, że w kościele znajduje się część ołtarza, wykonanego przez Mistrza z Gościeszowic.

Kosztowna renowacja zabytku

Restauracja sufitu na plebanii kosztowała ok. 70 tys. zł. Pieniądze pochodziły z budżetu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc - dodaje ks. Paweł Bryk. - Renowacja z własnego budżetu nie byłaby możliwa.

Jak wyglądał remont kościoła w Brzeźnicy?

  • Remont konstrukcji dachów oraz sklepień kościoła – etap I (2018 r.) Zadanie zostało dofinansowane: ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Funduszu Kościelnego, z budżetu państwa w dyspozycji Wojewody Lubuskiego przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz ze środków Województwa Lubuskiego.
  • Remont konstrukcji dachów oraz sklepień kościoła – etap II (2019 r. Zadanie zostało dofinansowane: ze środków budżetu państwa w dyspozycji Wojewody Lubuskiego przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków; ze środków Województwa Lubuskiego; ze środków Gminy Brzeźnica i ze środków Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
  • Stabilizacja szczytów kościoła nad transeptem (2019 r.) Zadanie zostało dofinansowane: ze środków Gminy Brzeźnica, ze środków budżetu państwa w dyspozycji Wojewody Lubuskiego przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i ze środków Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
  • Remont konstrukcji dachów oraz sklepień kościoła – etap III (2020 r.) Zadanie zostało dofinansowane ze środków Województwa Lubuskiego.
  • Remont konstrukcji dachów oraz sklepień kościoła – etap IV (2021 r.) Zadanie zostało dofinansowane: ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ze środków budżetu państwa w dyspozycji Wojewody Lubuskiego przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ze środków Gminy Brzeźnica.

Zobacz film z plebanii w Brzeźnicy

od 16 lat

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska