Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudowna moc dotyku

Ilona Kaczmarek
Między palce zbieramy fałd skóry i wykonujemy jej rolowanie
Między palce zbieramy fałd skóry i wykonujemy jej rolowanie fot. Bartłomiej Kudowicz
Masaż wpływa bardzo pozytywnie na naszą psychikę, daje ukojenie nerwom i usuwa uczucie zmęczenia.
Dwoma zgiętymi palcami uciska obszar wzdłuż kręgosłupa
Dwoma zgiętymi palcami uciska obszar wzdłuż kręgosłupa fot. Bartłomiej Kudowicz

Dwoma zgiętymi palcami uciska obszar wzdłuż kręgosłupa
(fot. fot. Bartłomiej Kudowicz)

Masaż jest jednym ze sposobów upiększenia ciała, podniesienia jego walorów zewnętrznych, poprawienia wyglądu skóry i sprawności mięśni.

Może leczyć i usuwać ból, modelować sylwetkę, pomaga likwidować zmarszczki. Dziś powiemy o właściwościach poszczególnych zabiegów, abyś mogła wybrać masaż najbardziej ci potrzebny.

Masaż leczniczy

Jest rodzajem masażu klasycznego. Wykonując go zajmujemy się dokładnie schorzeniem, z którym pacjent przyszedł. - Najczęściej pacjenci zgłaszają się na ten rodzaj zabiegu z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, stawów. Techniki zabiegu muszą być dopasowane do rodzaju zaburzeń, aby masaż pomógł, a nie zaszkodził - mówi Agnieszka Jarosińska, technik masażysta z Zielonej Góry.

Jeśli miejsce jest napięte, bolesne, masujemy je delikatnie, rozluźniamy. Następnie rozcieramy, aby zmniejszyć napięcie mięśniowe. Doświadczony masażysta może zdziałać cuda i pomóc obolałym mięśniom i stawom, jednak aby zabiegi miały sens muszą być stosowane systematycznie. Seria masaży leczniczych powinna wynosić od 10 do 15 zabiegów.

Masaż wspomagający odchudzanie

Profesjonalistka wprawia dłonie w delikatne drgania
Profesjonalistka wprawia dłonie w delikatne drgania fot. Bartłomiej Kudowicz

Profesjonalistka wprawia dłonie w delikatne drgania
(fot. fot. Bartłomiej Kudowicz)

Wraz z odpowiednia dietą pomaga pozbyć się zbędnego tłuszczyku i cellulitu. - Masujemy uda, pośladki, brzuch i talię. Stosujemy dość mocne techniki, aby rozbić tkankę tłuszczową i zmniejszyć jej objętość.

Głaszczemy, rozcieramy, ugniatamy uda, oklepujemy i wykonujemy wyciskanie, aby szybciej rozbić tłuszcz znajdujący się pod spodem. Możemy podzielić go na dwa etapy. W pierwszym masujemy uda i pośladki (wtedy pacjentka leży na brzuchu), w drugim talię i brzuch (pozycja na plecach) - tłumaczy A. Jarosińska.

Po takim masażu ze zdwojoną siłą działają kremy i inne kosmetyki wyszczuplające, naskórek jest pobudzony, już po kilku zabiegach wyraźnie zmniejsza się celulitis. Zabieg trwa około 50 minut.

Masaż kosmetyczny

Masażystka w obu dłoniach zbiera fałd skóry, ugniata mięśnie
Masażystka w obu dłoniach zbiera fałd skóry, ugniata mięśnie fot. Bartłomiej Kudowicz

Masażystka w obu dłoniach zbiera fałd skóry, ugniata mięśnie
(fot. fot. Bartłomiej Kudowicz)

Taki zabieg podtrzymuje elastyczność mięśni, usuwa złuszczony naskórek, zapobiega powstawaniu zmarszczek. Masujemy twarz, szyję, dekolt. Pacjent leży, masażysta stoi za nim.

- Zabieg rozpoczynam od czoła, delikatnie opuszkami palców masuje skórę w górę, w kierunku włosów. Później zajmuję się skórą wokół oczu, nosa i ust, policzkami, rozmasowaniem skroni - mówi A. Jarosińska. Później masujemy dekolt, głaszczemy w kierunku od mostka do ramion, na przemian jedną i drugą ręką do góry, rozcieramy i zahaczamy o ramiona. Płasko rozłożonymi dłońmi masujemy też szyję - dodaje masażystka.

Przez głaskanie zdzieramy starą zrogowaciałą warstwę skóry. Masaż ten ujędrnia i odżywia tkanki.

Masaż sportowy

Jest przeznaczony dla sportowców narażonych na długotrwały wysiłek fizyczny. To zabieg szybki, energiczny, który musi pobudzić, wzmocnić mięśnie. Dobieramy go w zależności od dyscypliny sportu, jaką pacjent uprawia. Siatkarzom masujemy ręce i stawy barkowe, piłkarzom nogi i stopy. Masaż przed treningiem musi pobudzić, po treningu rozluźnić mięśnie.

Drenaż limfatyczny

Stosuje się go przy problemach z krążeniem limfy. Przyspiesza wydalanie z organizmu szkodliwych toksyn i płynów, usuwa obrzęki, podnosi odporność organizmu.

Zapobiega chorobom wynikającym z obrzęków, stanów zapalnych, jest leczeniem wspomagającym przy amputacji piersi. - Najczęściej masujemy ręce i nogi, szczególnie uwagę zwracamy na węzły chłonne, żeby polepszyć krążenie chłonne u pacjenta. Zaczynając masować nogi kreślimy kółka na węzłach chłonnych przy pachwinach, masujemy uda z każdej strony, węzły pod kolanami i podudzia, na końcu kostki i stopy - tłumaczy A. Jarosińska.

Taki rodzaj zabiegu polecany jest u osób, które mają problemy z krążeniem krwi czy puchnącymi i obolałymi nogami. Powinien trwać ok. 30 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska