5/13
Masło: już drogie, ale to nie koniec - ostrożnie z...
fot. Tomasz Hołod / Polska Press

Masło: już drogie, ale to nie koniec - ostrożnie z zamrażaniem!
Czy robić zapas – zwłaszcza, że masło bywa często w promocjach? Można, ale nie dłużej niż wynosi termin przydatności. A mrożenie? Pamiętajmy, że nie każde masło nadaje się do zamrożenia – te najtańsze kostki są wyprodukowane z brył, które już były mrożone (dlatego m.in. tak kiepsko się rozsmarowuje), a kolejne mrożenie produktów spożywczych jest z reguły zakazane (grozi zatruciami pokarmowymi) a co najmniej niezalecane.
Owszem, jeśli mamy pewność, że masło jest w 100 proc. świeże i nie było mrożone, spokojnie można je „zdeponować” w zamrażarce nawet na długie miesiące.

6/13
Chleb powszedni, cena jak świąteczny kołacz...
fot. Piotr Krzyżanowski/Polska Press

Chleb powszedni, cena jak świąteczny kołacz
Jeśli weźmiemy kilogramowy bochenek kosztujący dziś 10 zł, to 3,50 zł z tej ceny na koniec sierpnia wyniesie 7 zł, a na koniec roku 10,50 zł. Oznacza to, że jeśli nawet nie wzrosną ceny energii (tu trudniej o prognozę) ani inne „składowe” ceny chleba, to będzie on kosztował 13,50 zł na koniec sierpnia i 17 zł na Boże narodzenie.
Analogicznie taki bochenek w sieciach podrożeje z 4,50-8 zł do 6,30-11 zł na koniec wakacji i 7,80-13,50 zł w sieciach sklepowych.
Czy chleb można kupować na zapas? To zaprzeczenie istoty tego produktu, bo chleb kupujemy świeży, pachnący piekarnią. Nie brakuje jednak zwolenników mrożenia pieczywa. Czy to dobry pomysł? Kiepski nie tylko ze względów smakowo-zapachowych, ale i ekonomicznych, bo zajęte przez pieczywo miejsce w zamrażarce lepiej zachować na zapasy mięsa a nawet warzyw.

7/13
Mięso: rób zapas gdy wieprzowina lub drób w promocji...
fot. Tomasz Hołod / Polska Press

Mięso: rób zapas gdy wieprzowina lub drób w promocji

Ostatnio mocno drożeje jednak drób, co jest także efektem wzrostu cen pasz. Dla przykładu w Lidlu ćwiartka kurczaka na przełomie czerwca i lipca z dnia na dzień podrożała o 10 proc. Jeśli dojdzie do drastycznej podwyżki cen pszenicy co analitycy zapowiadają na sierpień, to i drób podrożeje nawet o więcej niż 20 proc. Nieco mniejsze podwyżki – o ile nie pogłębi się spadek produkcji – prognozowane są dla wieprzowiny i wołowiny; ta ostatnia już mocno podrożała. We wspomnianym Lidlu jeden z tańszych rodzajów, popularna pręga wołowa z dnia na dzień podrożała z niespełna 28 zł za kg do 34 zł.
Mięso – zwłaszcza drób i wieprzowina – to ulubiony produkt promocyjny w sieciach handlowych – od Lidla i Biedronki do Carrefoura. Szczególnie wieprzowina jest też dobrym produktem do mrożenia. Zakładając, że ceny mięsa wzrosną jeszcze w tym roku średnio o 15 proc., znajdując okazję do taniej łopatki, karkówki wieprzowej czy schabu – warto kupić na zapas, zamrozić zyskując spore oszczędności dla domowego budżetu.

8/13
Warzywa i owoce: wracajmy do robienia domowych zapasów i...
fot. Joanna Urbaniec / Polska Press

Warzywa i owoce: wracajmy do robienia domowych zapasów i szykujmy piwnice


Mając taką wiedzę nietrudno przewidzieć prognozy ekspertów co do cen owoców i warzyw na drugą połowę 2022 r. Sezonu ogórkowego w tym roku nie będzie: obniżki cen w okresie późne lato-wczesna wiosna w tym roku oczekiwać nie należy. W najlepszym przypadku ceny utrzymają się na obecnym poziomie: ogórki, pomidory, papryka. To samo owoce – na szczęście zima i wiosna sprzyjała tym razem ogrodnikom, przykładem czego są zbiory czereśni, ale na klęskę urodzaju nie ma co liczyć.
W tej sytuacji warto wrócić do tradycji robienia zapasów na zimę: dżemów, kompotów, suszu owocowego itp. Ponadto zbioru owoców leśnych – a te najcenniejsze warto zamrozić. Im szybciej tym lepiej 9ceny cukru!).

Przeglądaj więcej
Poprzednie
2 z 4
Następne

Polecamy

Wielki pech i upadek Natalii Maliszewskiej. Polska sztafeta daleko

Wielki pech i upadek Natalii Maliszewskiej. Polska sztafeta daleko

Dawid Kubacki na podium Pucharu Świata w Willingen, Piotr Żyła tuż za nim

Dawid Kubacki na podium Pucharu Świata w Willingen, Piotr Żyła tuż za nim

Mityng ORLEN Cup 2023. Najlepsi lekkoatleci świata rywalizują w Łodzi!

Mityng ORLEN Cup 2023. Najlepsi lekkoatleci świata rywalizują w Łodzi!

Zobacz również

Nie żyje były żużlowiec Stali Gorzów

Nie żyje były żużlowiec Stali Gorzów

Jak wygląda dziś lubuski rynek pracy? Pracownicy z Ukrainy mogą już nie wystarczyć

Jak wygląda dziś lubuski rynek pracy? Pracownicy z Ukrainy mogą już nie wystarczyć

Dodaj ogłoszenie