Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfra w Lubuskiem. Godzina zero już w środę

(decha)
Na który nadajnik należy kierować antenę
Na który nadajnik należy kierować antenę infografika: Sylwia Friedel
7 listopada w naszym województwie, jako pierwszym w kraju, zostanie wyłączony system telewizji analogowej. Jak zapewniają fachowcy, jesteśmy gotowi, ale...

W wielu miejscowościach regionu działały tzw. cyfrowe miasteczka, w których specjaliści odpowiadali na pytania Lubuszan. Na razie wniosek jest jeden - we wszystkich zakątkach województwa sygnał naziemnej telewizji cyfrowej jest dostępny.
- Najczęściej zadawane pytania dotyczą przyszłości klientów kablówek oraz potrzebnych anten - tłumaczy Michał Półtorak, dyrektor lubuskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Sporo osób skarży się, że ich nowe telewizory nie odbierają programów wysokiej rozdzielczości.
Przy okazji dyrektor ma dobrą informację dla mieszkańców miejscowości położonych w Dolinie Noteci. Już teraz, specjalnie z myślą o nich, sygnał będzie przesłany z nadajnika gorzowskiego, czyli ten teren zostanie - cytując fachowców - doświetlony. Wcześniej mówiono o tej operacji w nieokreślonej przyszłości.
Prezentujemy najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi.

Przeczytaj też: Cyfra nadchodzi! Czytaj i nie błądź
- Czy abonenci kablówek i platform cyfrowych muszą przygotować się na zmiany?
- Wszystkie platformy satelitarne oraz większość operatorów kablowych zapewniają swoim widzom sygnał cyfrowy. Dlatego wyłączenie analogu nie będzie miało wpływu na odbiór. Nowoczesne dekodery platform satelitarnych wyposażone są w tunery DVB-T umożliwiające także odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Warto zerknąć do instrukcji obsługi urządzenia lub skontaktować z operatorem.

- Kupiony niedawno tuner nie odbiera sygnału wysokiej rozdzielczości (HD). Co mam zrobić?
- Parametry sprzętu przeznaczonego do odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej określa precyzyjnie rozporządzenie ministra infrastruktury i cyfryzacji. Powinien umożliwiać odbiór w pełnym zakresie, czyli oczywiście dekodować także sygnał wysokiej rozdzielczości, w którym emitowane są dwa programy telewizji publicznej. Jeśli okaże się, że nie mamy HD, sklep ma obowiązek wymienić towar lub zwrócić gotówkę, gdyż ustawa nakłada na przedsiębiorcę obowiązek pobierania pisemnego oświadczenia od kupującego, że jest on świadomy zakupu urządzenia, które nie spełnia wymagań technicznych i eksploatacyjnych, określonych w przepisach. Stąd klient, w razie problemów z wymianą sprzętu, powinien zgłosić reklamację z tytułu niezgodności towaru z umową.

- Czy są specjalne anteny do odbioru DVB-T?
- Nie ma. Do obioru telewizji cyfrowej stosuje się te same anteny, co do odbioru telewizji analogowej. Warto jednak sprawdzić jakość i stan instalacji, która do tej pory była wykorzystywana do odbioru telewizji analogowej. Także wszystkich przewodów i końcówek. Problemy z odbiorem mogą być w przypadku starych, podniszczonych instalacji antenowych, anten siatkowych, w szczególności w połączeniu z silnymi wzmacniaczami szerokopasmowymi.

- Na moim ekranie pokazuje się mozaika, obraz się rozpada. Jaka jest tego przyczyna?
- To znak, że dociera do dekodera (telewizora) zbyt słaby sygnał. Oznacza to, że należy precyzyjnie ustawić antenę. Gdy to nie przynosi rezultatów, trzeba zmienić antenę na większą lub na instalację z wbudowanym wzmacniaczem.

- O której godzinie 7 listopada zostanie wyłączony sygnał analogowy?
- To będzie proces, który nieco potrwa. 7 listopada o godzinie 0.00 rozpocznie się wyłączanie poszczególnych programów. Ale obudzimy się w innej epoce, przynajmniej z punktu widzenia technologii przekazu sygnału telewizyjnego.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska