Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cykl Magia lubuskich jezior. Jezioro Sławskie w Sławie. Plaża jest pełna nowości, a w gastronomii są lubiane hity [wideo]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Jezioro Sławskie. Duża plaża i dobrze zagospodarowana.
Jezioro Sławskie. Duża plaża i dobrze zagospodarowana.
Przez wiele lat nie było nad jeziorem tylu zmian, jak w ostatnich miesiącach. Jest nowa plaża, nowy pomost, nowe domki do wynajęcia.

Od pierwszego dnia wakacji, codziennie w godz. 10.00 - 18.00 czynne jest strzeżone kąpielisko Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku nad Jeziorem Sławskim w Sławie.
- Zapraszamy do Sławy. Nasze jezioro jest jednym z większych w okolicy. Jest bardzo żeglowne. Z powodzeniem można uprawiać żeglarstwo, nawet wyczynowe. Zapraszamy też na plażę w Sławie. Woda jest co dwa tygodnie badana przez sanepid - zachęca do odpoczynku zastępca burmistrza Sławy Krzysztof Gruszewski.

Atrakcje nowej plaży

Wiceburmistrz zaprasza też na nową plażę. Nowe miejsce do odpoczynku powstało pomiędzy pensjonatem Słoneczko, a siedzibą SKŻ. Zgodnie z pozwoleniami usunięto część drzew i wybagrowano, czyli usunięto trzciny pod przyszłe kąpielisko. W czerwcu radni miejscy poparli wniosek burmistrza i zgodzili na przekazanie 100 tys. złotych, które pozwolą na zabezpieczenie dostępu do wody oraz uporządkowanie terenu. Nawieziono tutaj 1000 ton piasku.
Są także cztery nowe parasole trzcinowe, nowe ławki oraz dwie przebieralnie. Nowy kolor zyskał również hangar przy plaży. Te inwestycje są współfinansowane z budżetu województwa lubuskiego w ramach programu „Rekreacja nad lubuską wodą”.
Nowością nad jeziorem w Sławie są także domki bliźniacze, których budowa skończyła się w maju. Jest ich czternaście. Łącznie to 56 miejsc noclegowych w wyższym standardzie. Każdy domek ma cztery miejsca noclegowe, łazienkę z prysznicem i balkon z widokiem na jezioro oraz w pełni wyposażony aneks kuchenny, są lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Rezerwacje pod nr tel. 68 356 64 52. - Każdego, kto chciałby wypocząć na jeziorem, zapraszamy. Obłożenie domków już jest całkiem spore. Podniósł się komfort wypoczynku. Wiadomo, teraz ludzie szukają coraz lepszych, ładniejszych kwater. I takie u nas są - przyznaje Tomasz Krzymiński, dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku.

Jezioro Sławskie. Duża plaża i dobrze zagospodarowana.

Cykl Magia lubuskich jezior. Jezioro Sławskie w Sławie. Plaż...

Nowe molo i jest gdzie zjeść

Wyremontowano molo, a tak naprawdę to zbudowano je od początku. Drewno pomalowano na biały kolor, który z daleka widać jak odbija się na tle wody. Odświeżona została także scena na plaży. Ma nowy dach.
O ile, nowości nie brakuje na plaży, to w gastronomii nad jeziorem są miejsca od lat popularne, jak pierogi na starym rynku. A gdzie najlepiej zjeść rybę? - W Radzyniu jest smażalnia „Pod sandaczem”. To jest top naszego regionu. Tam jest zawsze świeża ryba, dobrze podana i wyjątkowo smaczna. Inne są na podobnym poziomie nie chciałbym nikogo specjalnie wyróżniać – wyjaśnia Apoloniusz Fic ze Sławy, znany w mieście pasjonat historii sztuki i regionu.
A gdzie jedzą mieszkańcy, jeśli nie w domu? - W Sławie na Nowym Rynku jest restauracja Sławianka. Wiem, że bardzo dużo ludzi się tam stołuje. Jest smacznie. Koszty nie są wysokie. Ten zwyczaj, który jest popularny w krajach zachodnich, że rodziny idą na obiad gremialnie, nie jest u nas bardzo popularny – przyznaje K. Gruszewski.

CIEKAWOSTKI Z OKOLIC JEZIORA SŁAWSKIEGO

Krzepielów. Lapidarium jest nie tylko we WschowieW niedalekiej odległości od Sławy jest wieś Krzepielów,a w niej kościół wzmiankowany już w 1399 r. Przy nieczynnej świątyni jest lapidarium. Furtka w kamiennym murze prowadzi na kościelny plac. Można wejść i z bliska przyjrzeć się napisom nagrobnym. Pod zadaszeniem są kamienne sarkofagi w stylu barokowym i rokoko. Zawierały szczątki właścicieli wsi, których ożna bliżej poznać na stronie dolny-slask.org.pl. To Urszula Helena baronowa von Schweinitz (18.II.1688 r. – 9.V.1726 r.), Hans Christoph baron von Schweinitz (17.X.1688 r. – 20.XII. 1730 r.), Johanna Urszula baronowa von Posadowsky (1.XII.1716 r. – 22.IX.1746 r.) i Adam Melchior baron von Kottwitz (18.VI.1709 r. – 30.II.1777 r.).

Sława. Zabytkowe nagrobki warte obejrzenia
Na cmentarzu komunalnym w Sławie znajdują się zachowane pozostałości rokokowych i klasycystycznych pomników nagrobnych pochodzących z drugiej połowy XVIII w. i początków XIX w. W murze cmentarnym od strony zachodniej i wschodniej znajdujemy wmurowane liczne epitafia z drugiej połowy XIX wieku.

 Sława. Dzieje miasta w wielkim skrócie
Początki miasta datuje się na rok 1312. W tym czasie administracyjnie miasto wchodziło w skład księstwa głogowskiego. Z rąk księcia Henryka Wróbla w 1369 roku otrzymało wiele przywilejów handlowych, co wpłynęło na jego rozwój. W 1468 roku, będąc w zależności politycznej od Czech, książę głogowski sprzedał Sławę magnackiemu rodowi Rechenbergów. Wybuch wojny trzydziestoletniej (1618-1648) spowodował utratę Sławy, na rzecz rodu Fernemont. W 1667 roku nowym dziedzicem Sławy został Jan Franciszek von Barwitz. Rozwój miasta został zahamowany przez pożar, który w 1721 roku zniszczył m.in. pałac i kościół. Kolejny pożar zniszczył miasto w 1765 r. W XIXw. rozwijały się tkactwo, farbiarstwo, uprawiano zboża, winorośli, rozkwitł handel. Do Sławy przyjeżdżali kupcy, m.in. ze Wschowy, Głogowa i Sulechowa. Powstał wtedy trakt pocztowy łączący Wschowę z Sulechowem.Za czasów panowania Haugwitzów powstała linia kolejowa łącząca Głogów z Sulechowem. Zaczęły powstawać pierwsze kąpieliska i domy wypoczynkowe. Haugwitzowie oddali jezioro miastu, co spowodowało jego ogólnodostępność.

Sława. Św. Nepomucen na dziedzińcu pałacu
Kamienna figura pochodzi z XVII – XVIII wieku. Umieszczona została na kolumnie z piaskowca, zdobionej ornamentem. Figura ta do roku 1743 stała w jednym z narożników rynku, a następnie została przeniesiona na dziedziniec pałacowy, gdzie stoi do dziś. Św. Jan Nepomucen jest patronem mostów, przepraw, opiekunem życia rodzinnego, orędownikiem dobrej spowiedzi, sławy i honoru.

Sława. Pałac będzie miał nowego właściciela
Pałac, przy którym stoi św. Nepomucen zmieni właściciela, jeśli tylko zostanie ogłoszona licytacja i znajdzie się chętny na zakup tego miejsca. W pałacu do 2006 roku działał dom dziecka. Od tego czasu zmienił właściciela dwa razy, ale żaden z nich nie miał pieniędzy, aby zrealizować swoje plany.

Tarnów Jezierny. Dawna kasztelania książąt głogowskich
- Są u nas takie perełki jak kasztelania w Tarnowie Jeziernym. jej rodowód sięga XII – XIII wieku. Dr Dominik Nowakowski robił tam badania i odkrywki i te to potwierdzają. Podgrodzie jest świetnie zachowane, co widać zwłaszcza w okresie bezlistnym. To jest perełka – opowiada pApoloniusz Fic, pasjonat historii ze Sławy. Pałacyk myśliwski, który jest tutaj obecnie, pochodzi z XVII w. Powstał z inicjatywy Hansa b arona von Schönaich. Jedyne dojście jest od zachodu po schodach.

Sława. Witosława na Nowym Rynku
Fontanna z figurą dziewczyny o imieniu Witosława, która miała być córką właściciela miejscowego pałacu, to nawiązanie do legendy o powstaniu miasta. Historię spisali Alfred Rösler i Ryszard Gryca, którzy opublikowali ją w Przewodniku Turystycznym, a przeczytać można ją na portalu urzędu miejskiego slawa.pl. Legenda brzmi tak: Gdy w upalne południe opiekunka dziewczynki zasnęła, z toni jeziora wyłoniły się nimfy wodne i wśród pląsów i śpiewów zabrały małą Witosławę do swego podwodnego królestwa. Zrozpaczony ojciec i wszyscy dworzanie rozbiegli się wzdłuż brzegów i szukali zaginionej dziewczynki przez wiele dni, wołając jej imię, a echo niosło imię Witosławy po wodzie i wracało odbite od ściany lasu, jako ...sława, ...sława. I od tej pory jezioro i całą okolicę nazwano Sławą”.

Jezioro Sławskie. Duża plaża i dobrze zagospodarowana.

Cykl Magia lubuskich jezior. Jezioro Sławskie w Sławie. Plaż...

Sława. Multimedialny punkt edukacyjny „Z naturą na pan brat”
To miejsce, gdzie każdy może zasięgnąć wiedzy na temat zagadnień dotyczących przyrody, edukacji ekologicznej, różnorodności gatunkowej, atrakcji turystycznych na terenie Nadleśnictwa Sława Śląska. W skład punktu edukacyjnego „Z Naturą Za Pan Brat” wchodzą: wiata edukacyjna wraz z wyposażeniem, ścieżka dydaktyczna,kioski multimedialne, tablice interaktywne i sala edukacyjna ze sprzętem audiowizualnym.

Sława. Dwie plaże z nowym piaskiem
Na starą plażę miejską przed sezonem przyjechało pięćset pięćdziesiąt ton piasku. Został przywieziony z rzeki Bóbr. - Jest to piasek płukany i przede wszystkim sprawdzony. Nie zamienia się w beton, jak to bywało z piaskiem przywożonym ze żwirowni z naszych okolic. Jest już sprawdzony w warunkach wodnych i kąpielowych. Wiemy, że się nadaje. Jakiś czas temu przywieziono dwa tysiące ton tego piasku, ale po latach trzeba było go uzupełnić - wyjaśnia Tomasz Krzymiński, dyrektor SCKiW. Tysiąc ton piasku trafiło też na nową plażę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska