Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cykl Twoje Finanse - Bezpieczeństwo. Odc. 2 Bezpieczny budżet

Anna Nagel
Najpierw musimy precyzyjnie określić sobie cel, który chcemy osiągnąć
Najpierw musimy precyzyjnie określić sobie cel, który chcemy osiągnąć GL
Poradnik. Czas zacząć mądrze zarządzać swoim budżetem. Zmiana podejścia do domowych finansów powinna być wyzwaniem dla całej rodziny.

Poprzez lepsze zarządzanie domowym budżetem można poprawić swoją sytuację finansową. Zmiana podejścia do domowych finansów musi być sprawą całej rodziny. Aby osiągnąć sukces, wszyscy członkowie, nawet najmłodsi, powinni włączyć się do projektu "naprawiamy rodzinny budżet".

Kluczem jest planowanie
Najpierw musimy precyzyjnie określić sobie cel, który chcemy osiągnąć. Pamiętajmy przy tym, że nie ma cudownych "przeskoków" - małe, comiesięczne sukcesy dadzą po jakimś czasie efekt, którego nie osiągniemy, jedynie marząc o poprawie sytuacji finansowej. Przygotujmy zatem i wdrażajmy nasz prywatny program naprawczy.

Kluczem do dobrego zarządzania budżetem domowym jest planowanie. A powinniśmy je rozpocząć od analizy wydatków. Choć jest to żmudne i czasochłonne zajęcie, może przynieść realne korzyści. Konieczne są systematyczność, skrupulatność i konsekwencja, ponieważ powinniśmy spisywać nawet najdrobniejsze wydatki. Spisujmy nie tylko kwoty, ale także to, co za nie kupiliśmy. Pozwoli to na podzielenie wydatków na kilka kategorii i zastanowienie się, na co wydajemy zbyt wiele.
Aby analiza była miarodajna, powinniśmy spisywać wydatki przynajmniej przez trzy miesiące. Może się okazać, że coś nas zaskoczy - np. to, ile w sumie w miesiącu wydajemy na drobiazgi: kawę, hot dogi, słodycze dla dzieci, gumy do żucia albo na papierosy.

Po analizie dotychczasowych zwyczajów wydatkowych czas na planowanie bud¬żetu. Powinniśmy na początek określić kwotę, którą co miesiąc wydajemy na pokrycie podstawowych zobowiązań: czynsz, media, raty kredytów, abonamenty i rachunki za telefon, internet czy telewizję kablową. Należy też określić kwotę awaryjną, którą warto mieć co miesiąc w zanadrzu na ponadplanowe wydatki, które w zasadzie przydarzają się co miesiąc. Do tej kategorii zaliczymy: wizytę u dentysty, naprawę lub kupno drobnego sprzętu AGD czy RTV, składkę na wycieczkę szkolną czy zakup zimowych butów i odzieży dla dzieci. Po zsumowaniu tych pozycji obowiązkowych i odjęciu ich od naszych przychodów pozostanie nam faktyczna kwota, która co miesiąc zostaje nam "na życie". Porównajmy ją z wynikami naszej analizy i zastanówmy się, co możemy zmienić, aby osiągnąć określony cel.

Na stronach internetowych poświęconych finansom znajdziemy wiele narzędzi, które pomogą nam w planowaniu domowego budżetu czy systematycznym oszczędzaniu. Również na stronach internetowych banków znajdziemy pomocne rozwiązania. Czy będzie to zaawansowana technologicznie aplikacja, czy zeszyt i ołówek - najważniejsza jest konsekwencja w kontrolowaniu budżetu.

Rozsądne wydatki to sposób na oszczędzanie
Po przeprowadzeniu analizy łatwiej będzie wytypować pozycje, na których możemy zaoszczędzić. Może będzie to rezygnacja z kawy na wynos, jedzenia na mieście czy przekąsek.
Jeżeli jednak stwierdzimy, że nie wydajemy pieniędzy na rzeczy zbędne, zastanówmy się, czy wydajemy je we właściwym miejscu i najkorzystniej. Zakupy spożywcze warto pogrupować na produkty świeże i te, które możemy kupić na zapas. Te pierwsze musimy oczywiście kupować często i w okolicy domu czy pracy, aby nie tracić czasu i pieniędzy na dojazd, ale po większe zapasy spożywcze czy chemię gospodarczą warto się wybrać raz w miesiącu do najtańszego hipermarketu czy dyskontu.

Miejmy jednak oczy otwarte, czytajmy etykiety i porównujmy ceny - nie zawsze bowiem towar oznakowany jako promocja jest faktycznie najtańszy. Pomocą mogą być nielubiane przez większość gazetki reklamowe wrzucane do skrzynek, które pozwalają na porównanie cen u konkurencji.
Pamiętajmy też, aby na zakupy zawsze chodzić z listą i kupować wyłącznie to, co się na niej znajduje. Upewnijmy się, czy nie wyrzucamy przeterminowanego jedzenia - może czas ograniczyć kupowane ilości. Warto sprawdzić, gdzie kupujemy paliwo. Z reguły tankujemy z przyzwyczajenia na tej samej stacji benzynowej, podczas gdy o kilka przecznic dalej może być tańsza stacja. W dużym mieście różnice w cenie za litr sięgają nawet kilkudziesięciu groszy. Niektóre zakupy - np. książki, płyty czy sprzęt elektroniczny - opłaca się robić w sprawdzonych sklepach internetowych, które często oferują ceny o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent niższe.

Pamiętajmy też, że konkurencyjna walka o klienta dotyczy nie tylko zakupów, ale także stałych wydatków - dostawców prądu, telewizji kablowej, internetu czy telefonu. A może będzie się nam opłacało przenieść numer telefonu komórkowego do innego operatora lub zmienić abonament na tańszy, jeżeli nie wykorzystujemy wszystkich usług z wykupionego pakietu? Warto sprawdzić też ofertę konkurencyjnych dostawców energii. Dzięki stopniowo, ale konsekwentnie wprowadzanym zmianom możemy zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.
Analiza wydatków jest żmudna, ale daje naprawę dobre efekty

Projekt "Twoje Finanse" realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Zdobywaj wiedzę o finansach i wygraj czytnik ebooków

Jeżeli przeczytałeś artykuł z cyklu "Twoje Finanse" dotyczący zarządzania budżetem domowym, odpowiedz na kilka pytań. Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected]. Pobierz ankietę ( LINK >>)

Baza firm z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska