MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cyklon Zorbas nad basenem Morza Śródziemnego! Ulewy, burze, silny wiatr nad Grecją, Kretą, Włochami i Turcją! [CYKLON ZORBA NA MAPIE ONLINE]

mik, severe-weather.eu, tvnmeteo.tvn24.pl, Weather Channel, flashnews.gr
Cyklon niesie ulewne deszcze i bardzo silny wiatr, który do niedzieli zagrażać będzie mieszkańcom krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego.
Cyklon niesie ulewne deszcze i bardzo silny wiatr, który do niedzieli zagrażać będzie mieszkańcom krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego. windy.com, pixabay
Niebezpieczne zjawisko meteorologiczne w basenie Morza Śródziemnego! W południowej części Morza Śródziemnego stworzył się cyklon, który już spowodował szkody Libii, Tunezji i części Grecji, a w ciągu kilku najbliższych dni mocno da się we znaki także mieszkańcom Włoch i Turcji. Cyklon Zorbas będzie stanowić zagrożenie co najmniej do niedzieli! Zobacz na mapie poniżej, gdzie obecnie jest cyklon i czym jest tzw. medikan.

Zobaczcie zdjęcia i wideo po przejściu cyklonu:

Medikan Zorbas przejdzie do historii jako jeden z bardziej niszczycielskich. Cyklon w niedzielę dotarł do Turcji. Wcześniej sparaliżował życie miast na wybrzeżu Peloponezu oraz stolicy Grecji (szczegóły poniżej). Tureckie służby wydały ostrzeżenia dla miast i miejscowości lezących nad Morzem Egejskiem, skąd miał nadejść Zorbas. Spodziewano się wiatru wiejącego z prędkością od 70 do 90 km/h, który miał łamać drzewa i konary drzew, zrywać dachy i niszczyć drogową infrastrukturę. W regionach nadmorskich spodziewano się warunków sztormowych i wiatru o sile 9-10 stopnia w skali Beauforta. Odwołano imprezy sportowe, które miały odbyć cię w Zatoce Izmirskiej oraz wstrzymano ruch morski statków i promów, które wypływały z tejże zatoki z miejscowości Izmir i Kuşadası.
Więcej o cyklonie Zorbas poniżej akapitów z aktualizacjami.

Zorbas dotarł do tureckiego wybrzeża:

Powodzie na Peloponezie:

Aktualizacja, niedziela, 30.09., godz. 16.30:
Cyklon dotarł nad kontynentalną część Grecji, gdzie poczynił wiele szkód. Na wyspie Ewia, drugiej co do wielkości wysp greckich, poszukiwane są trzy osoby. Wśród zaginionych jest m.in. para starszych osób, których samochód porwała wezbrana woda. Ulewne deszcze spowodowały liczne powodzie i podtopienia w Atenach, Attyce i na Peloponezie. Występują również problemy z dostarczeniem energii elektrycznej - silny wiatr uszkodził linie wysokiego napięcia, łamał także konary drzew. Szwankuje również komunikacja - służby zmuszone zostały do zamknięcia kilku autostrad w okolicy Aten oraz lokalnych dróg - trasy zostały całkowicie zalane przez wezbrane rzeki. Meteorolodzy szacują, że miejscami w okolicach Aten spadło 100 litrów wody na metr kwadratowy (dla zobrazowania skali jest to trzymiesięczna suma opadów dla tych rejonów). Siła cyklonu nieco osłabła, ale wciąż wieje wiatr, który nad morzem osiąga siłę 10 stopni w skali Beauforta. Ruch promowy pomiędzy kontynentalną częścią Grecji a wyspami został częściowo dziś przywrócony. Prognoza dla Grecji przewiduje dalsze ulewy i silny wiatr, szczególnie w centrum i na wschodzie kraju. Wieczorem cyklon Zorbas ma przemieszczać się w kierunku Turcji.
O sytuacji w basenie Morza Śródziemnego pisać będziemy w aktualizacjach artykułu.

Tak wygląda wyspa Ewia po przejściu cyklonu:

Kalamata na Peloponezie. Fale zalały wybrzeże miasta:

Powodzie w mieście Kiato w Koryntii (Peloponez):

Aktualizacja, 29.09., godz. 21.58:
Siła żywiołu jest mniejsza niż początkowo prognozowano. Cyklon dotarł do południa Grecji. Ostrzeżenia meteorologiczne zostały utrzymane, a służby ostrzegają mieszkańców i turystów, by pozostali w hotelach. W niektórych miejscach na południu kontynentalnej Grecji wiatr uszkodził linie wysokiego napięcia, są czasowe przerwy w dostawie prądu. Intensywne opady deszczu wymusiły również zawieszenie kuroswania promów pomiędzy kontynentem a wyspami. Burze, opady i wiatr spowodowały również utrudnienia na drogach. Serwis Weather Underground ostrzega przed sztorem, ulewami i obsuwającą się ziemią oraz tornadami mieszkańców południowo-wschodniego Peloponezu. W nocy siła "Zorby" powinna osłabnąć i pogoda ma się poprawić. W niedzielę cyklon przesunie się na zachód Turcji.

Aktualizacja, 29.09., godz. 15.40:
Tak jak się spodziewano, cyklon dotarł do południowo-zachodniego Peloponezu, a jego centrum znajduje się na zachód od miasta Kalamata. Zorbas przyniósł ulewne deszcze i silny wiatr. Prognozy co do dalszej wędrówki cyklonu nie zostają zmienione - cyklon przesuwać się będzie w kierunku Cyklad i Aten, gdzie dotrzeć ma późnym popołudniem, a następnie skieruje się ku północnej Turcji. Ostrzeżenia przed silnym, niszczycielskim wiatrem wysokimi falami i ulewnymi opadami zostają utrzymane.
Przypomnijmy, że w sobotę, 29.09., ostrzeżenia trzeciego stopnia wydano dla Grecji Środkowej i Zachodniej, Attyki, Cyklad, Peloponezu Zachodniego i Wschodniego, Krety i Wysp Jońskich. Ze względu na załamanie pogody, rejsy lotnicze mogą zostać opóźnione lub odwołane. Pierwotne przywidywania, że cyklon będzie siał spustoszenie na Krecie, na szczęście, nie sprawdziły się. W nocy warunki atmosferyczne sprawiły, że cyklon skierował się bardziej na północ niż zakładano.

►Tragedia na Celebes! Trzęsienie ziemi i tsunami w Indonezji. Nie żyje kilkaset osób◄

Aktualizacja, 28.09., godz. 20.18
Do Peloponezu i wybrzeża Krety cyklon Zorbas ma dotrzeć jutro w godzinach rannych. Greckie władze zalecają mieszkańcom i turystom zachowanie ostrożności, bowiem w sobotę rano warunki pogodowe mogą być fatalne. Pogoda popsuje się także w rejonie Cyklad i południowo-zachodniej kontynentalne części Grecji. Aktualnie mówi się, że siła cyklonu będzie duża. Przybrzeżne fale mają osiągać wysokość do kilku metrów, a na morzu pomiędzy Kretą a Peloponezem mają mieć wysokość nawet 11 metrów. Jednocześnie przypomina się, żeby przed wiatrem nie chronić się w miejscach, które mogą ulec zniszczeniu wskutek silnych podmuchów. Unikać należy również okolic potoków i rzek, które po nadejściu cyklonu mogą gwałtownie wezbrać. W tych miejscach wzrośnie ryzyko obsunięć ziemi.

Jak informuje serwis Weather Channel, formujący się cyklon spowodował, że w Libii i Tunezji spadły ulewne deszcze, powodujące powodzie, które spowodowały śmierć co najmniej czterech osób.
Zjawisko, które utworzyło się w basenie Morza Śródziemnego, nazywane jest medikanem (od angielksiej nazwy mediterranean tropical-like cyclone). Cyklon stworzył się w wyniku napływu arktycznych mas powietrza nad gorące wody Morza Śródziemnego. To niebezpieczne zjawisko meteorologiczne, które może osiągnąć siłę równą huraganowi kategorii pierwszej w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona.

Czym jest tak zwany medikan? Zobacz wideo:

Cyklon Zorbas nad Morzem Śródziemnym. Gdzie uderzy i jaką przyniesie pogodę.

Wiatr, który przyniesie cyklon, wiać będzie z prędkością 120-130 km/h, a w porywach nawet osiągnie prędkość powyżej 150 km/h. Na morzu tworzyć się będą bardzo wysokie, kilkumetrowe fale, a przybrzeżny wiatr osiągnie 12 stopień w skali Beauforta. Cyklon przyniesie obfite deszcze. Miejscami spaść może do 500 litrów na metr kwadratowy! Ulewy mogą powodować obsuwanie się ziemi.

500 litrów - nawet tyle deszczu może spaść na metr kwadratowy w czasie ulew, które przyniesie ze sobą cyklon. Oprócz powodzi, może dojść do obsuwania się ziemi!

Najpierw cyklon Zorbas uderzy w Kretę

Cyklon obecnie znajduje się w centralnej części Morza Jońskiego i przemieszcza się w północno-wschodnim kierunku. W sobotę oko cyklonu znajdzie się między Peloponez a Kretą. - Prognozuje się, że najbardziej obfity deszcz spadnie na północną i zachodnią część Krety oraz na południową Grecję i południowo-zachodnią Turcję - mówi Tyler Ross, meteorolog AccuWeather.

Przemieszczanie się cyklonu można obserwować na mapce serwisu Windy.com:

Później cyklon zagrozi Turcji

W niedzielę Zorbas przesunie się w kierunku zachodniej Turcji, a jego siła nie osłabnie. Wiatr wiać nadal będzie z prędkością około 120 km/h, a w niektórych rejonach spadnie od 300 do 500 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Burza szaleje nad Grecją

Nad Grecję dotarła również burza, którą nazwano Xenophon. Zjawisko meteorologiczne jest na tyle silne, że statki nie wypłynęły na Morze Śródziemne, w Attyce zamknięto wszystkie szkoły. Wolne od nauki mieli w piątek również uczniowie na Zakynthos i Kefalonii. W Atenach i Pireusie zamknięto dziś przedszkola. Od godziny 6 rano dnia 27 września do g. 14.00 tego samego dnia straż pożarna w Attyce straż pożarna otrzymała 520 wezwań do usunięcia przewróconych drzew i innych utrudnień, które spowodował silny wiatr. Silne porywy wiatru łamały wyrządziły szkody w sieci energetycznej, wskutek czego na Kithirii (jedna z siedmiu wysp Archipelagu Jońskiego, leżąca naprzeciwko wschodniego cypla Półwyspu Peloponeskiego u wejścia do Zatoki Lakońskiej) wystąpiły duże problemy z dostawą prądu.

Grecja szykuje się na uderzenie cyklonu:

Trzęsienie Ziemi w okolicy Peloponezu

To jeszcze nie wszystkie zjawiska meteorologiczne, które nawidziły rejony Morza Śródziemnego. W czwartek około godz. 13.30 na Peloponezie zatrzęsła się Ziemia. Epicentrum znajdowało się pobliżu Methoni. Siła wstrząsów wyniosła 5,2 stopnia w skali Richtera i odczuwalna była w miejscowościach Kalamata, Patra, Ateny oraz na Lefkadzie, Kefalonii, Korfu oraz w cenyralnej i południowej Grecji.

Ostrzeżenia przed cyklonem w Grecji, we Włoszech i w Turcji

W Grecji wydano ostrzeżenia przed wiatrem drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) dla Krety, Wysp Egejskich, Grecji Środkowej i Zachodniej, Cyklad, Macedonii Środkowej, Attyki i Wschodniego Peloponezu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydao dla tych regionów: Peloponez Wschodni, Macedonia Zachodnia, Epir, Tracja i Tesalia. Ponadto wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla Wysp Jońskich i Peloponezu.
Ostrzeżenia meteorologiczne wydano równieże we Włoszech. Służby meteorologiczne opublikowały ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla Kalabrii Sycylii i Apulli.
W Turcji służby meteorologiczne ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem oraz burzami w północno-zachodnich oraz zachodnich rejonach kraju.

Zorbas dotarł do Lefkady:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Cyklon Zorbas nad basenem Morza Śródziemnego! Ulewy, burze, silny wiatr nad Grecją, Kretą, Włochami i Turcją! [CYKLON ZORBA NA MAPIE ONLINE] - Express Bydgoski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska