Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyrk osobliwości cz. 3. Kobieta o gumowej skórze, człowiek słoń... Ci ludzie byli atrakcją w tzw. cyrkach osobliwości

Michał Korn
Michał Korn
Czy na schorzeniu genetycznym i deformacji ciała można zarobić występując na arenie cyrkowej? W XIX wieku i na początku XX takie praktyki były możliwe. Ba! I niezwykle popularne, choć trzeba podkreślić, że dobrze zarobić na tego typu interesie mógł jedynie właściciel takiego osobliwego show, a nie jego bohaterowie, którzy w wielu przypadkach odchodzili z tego świata w cierpieniach i ubóstwie.Wraz z rozwojem medycyny i szeroko pojętej myśli humanistycznej - przede wszystkim etyki - cyrki i gabinety osobliwości przestały święcić tryumfy. W postaciach występujących na scenie zaczęto dostrzegać ludzi borykających się z ogromnym bólem fizycznym i trudami dnia codziennego.Zobacz również: Szympans uciekł trenerowi i próbował wsiąść do trolejbusu:Źródło:RUPTLYPOLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Cyrk osobliwości cz. 1. Kobieta z brodą, człowiek słoń, człowiek dwie twarzeCyrk osobliwości cz. 2. Cyrk osobliwości cz. 2
Czy na schorzeniu genetycznym i deformacji ciała można zarobić występując na arenie cyrkowej? W XIX wieku i na początku XX takie praktyki były możliwe. Ba! I niezwykle popularne, choć trzeba podkreślić, że dobrze zarobić na tego typu interesie mógł jedynie właściciel takiego osobliwego show, a nie jego bohaterowie, którzy w wielu przypadkach odchodzili z tego świata w cierpieniach i ubóstwie.Wraz z rozwojem medycyny i szeroko pojętej myśli humanistycznej - przede wszystkim etyki - cyrki i gabinety osobliwości przestały święcić tryumfy. W postaciach występujących na scenie zaczęto dostrzegać ludzi borykających się z ogromnym bólem fizycznym i trudami dnia codziennego.Zobacz również: Szympans uciekł trenerowi i próbował wsiąść do trolejbusu:Źródło:RUPTLYPOLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Cyrk osobliwości cz. 1. Kobieta z brodą, człowiek słoń, człowiek dwie twarzeCyrk osobliwości cz. 2. Cyrk osobliwości cz. 2 Pixabay
Czy na schorzeniu genetycznym i deformacji ciała można zarobić występując na arenie cyrkowej? W XIX wieku i na początku XX takie praktyki były możliwe. Ba! I niezwykle popularne, choć trzeba podkreślić, że dobrze zarobić na tego typu interesie mógł jedynie właściciel takiego osobliwego show, a nie jego bohaterowie, którzy w wielu przypadkach odchodzili z tego świata w cierpieniach i ubóstwie. Wraz z rozwojem medycyny i szeroko pojętej myśli humanistycznej - przede wszystkim etyki - cyrki i gabinety osobliwości przestały święcić tryumfy. W postaciach występujących na scenie zaczęto dostrzegać ludzi borykających się z ogromnym bólem fizycznym i trudami dnia codziennego. Poznajcie bohaterów dzisiejszej, osobliwej galerii…

Czy na schorzeniu genetycznym i deformacji ciała można zarobić występując na arenie cyrkowej? W XIX wieku i na początku XX takie praktyki były możliwe. Ba! I niezwykle popularne, choć trzeba podkreślić, że dobrze zarobić na tego typu interesie mógł jedynie właściciel takiego osobliwego show, a nie jego bohaterowie, którzy w wielu przypadkach odchodzili z tego świata w cierpieniach i ubóstwie.

Wraz z rozwojem medycyny i szeroko pojętej myśli humanistycznej - przede wszystkim etyki - cyrki i gabinety osobliwości przestały święcić tryumfy. W postaciach występujących na scenie zaczęto dostrzegać ludzi borykających się z ogromnym bólem fizycznym i trudami dnia codziennego.

Poznajcie bohaterów dzisiejszej, osobliwej galerii…

1. Chang i Eng Bunker. Poznajcie najsłynniejsze, dziewiętnastowieczne bliźnięta syjamskie (ciekawostka! To właśnie od nich ukuto termin „bliźnięta syjamskie”).

Przyszli na świat w Syjamie (dziś Tajlandia). Byli zrośnięci klatkami piersiowymi. Podróżowali niemal po całym świecie, by zszokowanej ich wyglądem publiczności, prezentować się na cyrkowych deskach. Nazwisko „Bunker” przyjęli po tym, jak osiedlili się w Stanach Zjednoczonych, gdzie za zarobione z cyrkowych pokazów pieniądze kupili ziemię i zajęli się uprawą tytoniu.
Chang i Eng poślubili Sarę i Adelajdę, które były siostrami. W wieku 63 lat Chang zachorował na zapalenie oskrzeli i zmarł we śnie. Eng zmarł kilka godzin później.

Uwaga! Chang i Eng mieli łącznie aż 21 dzieci!

2. Joseph Merrick, czyli człowiek-słoń. Kultowa postać dziewiętnastowiecznego cyrku osobliwości. W autobiograficznej notatce Joseph wspominał, że pierwsze deformacje zaczęły się, gdy miał on 3 lata. Były to małe guzki po lewej stronie ciała.

W wieku 12 lat zmarła jego matka, a ojciec ponownie wstąpił w związek małżeński. Niestety macocha nie zaakceptowała odmienności Josepha – kazała chłopcu utrzymywać się na własną rękę. Ostatecznie młodzieniec opuścił dom rodzinny, by później - wieku 22 lat - wstąpić do cyrku. Z powodu mocnego zniekształcenia twarzy, Joseph miał kłopoty z mową. Przez społeczeństwo okrzyknięty został „potworem”. On sam domagał się, by umieścić go w ośrodku dla niewidomych, by tam – jak marzył – znaleźć wybrankę serca, która nie widząc jego „odrażającego” ciała, pokochałaby go za szlachetne serce.

Joseph zmarł w londyńskim szpitalu w wieku 27 lat. Chorował na słoniowaciznę, choć w późniejszych latach rozpoznano u niego nerwiakowłókniakowatość typu 1 i zespół Proteusza.

3. Johnny Eck, czyli pół-chłopiec. Urodził się jako brat bliźniak zdrowego, w pełni ukształtowanego Roberta. Hipoplazja kości krzyżowej sprawiła, że John przyszedł na świat bez dolnej części tułowia. Nie przeszkodziło mu to jednak w karierze – John był nie tylko iluzjonistą w cyrku osobliwości (podczas pokazów występował wraz ze swoim bratem), ale także fotografem i aktorem filmowym. Ciekawostką jest to, że gdy Johnny miał rok, już poruszał się na rękach, podczas gdy jego brat nie potrafił jeszcze stanąć na nogi. John zmarł w wieku 79 lat w1991 roku.

4. Ella Harper, kobieta-wielbłąd. Ella urodziła się z bardzo rzadkim schorzeniem ortopedycznym, w wyniku którego jej kolana znajdowały się nie z przodu, ale… z tyłu nóg. Z związku z tak nietypową deformacją, dziewczyna poruszała się na czworakach. Jako młodziutka kobieta zaczęła występować w amerykańskich cyrkach objazdowych, z których czerpała całkiem niezły dochód.
Ella była zamężna, urodziła też córkę, która zmarła jednak zaraz po narodzinach.

5. Ella Kate Ewing, amerykanka znana ze swojego olbrzymiego rozmiaru. Cierpiała na gigantyzm przysadkowy, który sprawił, że kobieta mierzyła 2,50 m wzrostu. Ella występowała w słynnych pokazach „Barnum & Bailey Cicrus”, podczas których przedstawiano ją jako najwyższą kobietę na świecie.

6. Agnes Schmidt, „kobieta o gumowej skórze” lub „kobieta-słoń”. Skąd te przydomki? Z powodu przerostu skóry na udach Agnes. Skóra kobiety była gruba, szorstka i potrafiła się bardzo mocno rozciągać. Agnes była Niemką, ale karierę jako „artystka” cyrkowa kontynuowała w Stanach.

Kobieta miała dwie siostry i dwóch braci. Żadne z nich nie cierpiało na przypadłość, z jaką borykała się Agnes.

7. William Durks. Amerykanin, który posiadał dwa nosy, pomiędzy którymi znajdowało się… trzecie oko. Z powodu swojego wyglądu, unikał kontaktów z ludźmi, był bardzo nieśmiały i zamknięty w sobie. Wybierając się na spacer, zakładał kapelusz z szerokim rondem, który nasuwał na zdeformowaną twarz.

William swoją przygodę z cyrkowymi pokazami rozpoczął w wieku 14 lat. Jako dorosły mężczyzna poślubił Mildred, znaną szerokiej publiczności jako „kobieta-aligator”.

8. Lucia Zarate. Poznajcie najmniejszą i najlżejszą kobietę na świecie. W wieku 17 lat Lucia ważyła niespełna 2100 g! Meksykanka cierpiała na rzadką chorobę określaną w medycynie jako osteodysplastyczna karłowatość pierwotna Majewskiego typu II. Wzrost i waga, jakie Lucia osiągnęła w pierwszym roku swojego życia, nie uległy większym zmianom aż do jej śmierci. Kobieta była ciekawostką cyrkową amerykańskich pokazów. W 1889 The Washington Post określił ją mianem „cudownej meksykańskiej karlicy”.
Pomimo swojego schorzenia, kobieta cieszyła się dobrym zdrowiem. Zmarła w wieku 26 lat, zimą, kiedy to pociąg wiozący cyrkowców uległ katastrofie w górach Sierra Nevada. Jadąca pociągiem Zarate zmarła wskutek wyziębienia organizmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska