MKTG SR - pasek na kartach artykułów

,,Cysterskie'' inwestycje mają kosztować 13 mln zł

PIOTR DROZDOWSKI 0 68 347 40 72 [email protected]
O Cystersach coraz głośniej i to nie tylko za sprawą planowanych inwestycji w Obrze. Niedawno na ulicach m.in. Wolsztyna pojawiły się charakterystyczne krzyże znakujące rowerowy szlak cysterski.
O Cystersach coraz głośniej i to nie tylko za sprawą planowanych inwestycji w Obrze. Niedawno na ulicach m.in. Wolsztyna pojawiły się charakterystyczne krzyże znakujące rowerowy szlak cysterski. fot. Piotr Drozdowski
W przyszłym roku przy klasztorze w Obrze ma powstać obszerny parking dla autokarów. Także z myślą o turystach planuje się zamontować całodobowe infokioski.

Planowane inwestycje w podwolsztyńskiej wsi związane są z unijnym programem, który ma dofinansować ponadregionalny projekt turystycznym, jakim jest południowo - zachodni szlak cysterski. Biegnie on przez woj. dolnośląskie, małopolskie, opolskie oraz śląskie i Wielkopolskę, w tym oczywiście także przez ziemię wolsztyńską. W jej historii Cystersi odegrali niemałą rolę, a do dziś chociażby we Wieleniu, Przemęcie czy też Obrze jest pełno po nich pamiątek.

Unijny program ma sypnąć groszem na ich zagospodarowanie i ściągnięcie turystów. - Łączna wartość inwestycji wokół cysterskiego szlaku w naszym województwie, to jakieś 13 mln złotych - informuje burmistrz Andrzej Rogoziński, który myśli, że już w przyszłym roku ruszą pierwsze prace w Obrze.

Przy tamtejszym Wyższym Seminarium Duchownym przewidziana jest budowa utwardzonego parkingu o powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych. Do tego ma być też punkt informacji turystycznej, całodobowy tzw. infokiosk oraz toalety. Do obrzańskiego klasztoru i pocysterskich zabytków mają prowadzić specjalne znaki umieszczone na dojazdowych drogach.
- Takie inwestycje, to szansa na turystyczne ożywienie naszej wsi. Co prawda mamy tu co krok jakieś historyczne pamiątki, do tego jeszcze słynące z czystości jezioro, ale jeszcze trochę brakuje tej turystycznej infrastruktury - przyznaje sołtys Obry Jan Cichy zadowolony, że już w przyszłym roku we wsi mają ruszyć inwestycje wokół ,,cysterskiej turystyki".

,,BIALI" MNISI

Cystersi, to zakon katolicki posługujący się regułą benedyktyńską założony w 1098r. przez Roberta z Molesme, pierwszego opata z Citeaux we Francji (nazwa zakonu pochodzi od Cisterium - łacińskiej nazwy tegoż miasta). Cystersi służą Bogu i człowiekowi poprzez modlitwę i pracę (Ora et Labora), noszą biały habit z czarnym szkaplerzem przepasanym płóciennym pasem (dlatego zwani są czasem białymi mnichami). W dawnych czasach, także w okolicach Wolsztyna rozwinęli kulturę rolną, bartnictwo, rybołówstwo, sadownictwo i uprawę winorośli. W 900. rocznicę urodzin św. Bernarda z Clairvaux, mistyka i głównego twórcy duchowego zakonu Rada Europy podjęła decyzję o utworzeniu europejskiego szlaku cysterskiego, który wiedzie m.in. przez Paradyż, Obrę, Kaszczor, Wieleń i Przemęt. Więcej o szlaku w internecie na stronie www.szlakcysterski.org.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska