Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad - cichy zabójca powraca zimą

Lucyna Makowska
W tym mieszkaniu na poddaszu były dzieci, choć ogień odciął im drogę, zdołały uciec.
W tym mieszkaniu na poddaszu były dzieci, choć ogień odciął im drogę, zdołały uciec. Lucyna Makowska
Strażacy ostrzegają przed zabójczym czadem. Przypominają, by przed sezonem grzewczym przejrzeć piece gazowe, zrobić przegląd systemów wentylacyjnych i przewody kominowe.

Trzy lata temu w Żaganiu osiemnastoletnia kobieta brała prysznic. W łazience znajdował się gazowy podgrzewacz wody. Odkręciła prysznic, chwilę po tym straciła przytomność. Przyjechała w odwiedziny do znajomych i już nigdy nie wróciła do domu. Zatruła się tlenkiem węgla. Badający potem okoliczności śmierci dziewczyny spece od pożarnictwa zauważyli, że plastikowe okna były szczelnie zamknięte, a kratka instalacji wentylacyjnej zaklejona. Głupotę gospodarzy przypłaciła życiem. W Żarach niedawno podczas pożaru mieszkania podtruły się cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Żyją tylko dzięki szybkiej reakcji sąsiadów i sprawnej akcji ratowniczej. W tym roku żarscy strażacy wyjeżdżali do 6 akcji, w których ofiary zatruły się czadem. Żagańscy strażacy odnotowali w tym sezonie grzewczym dwa takie przypadki, od początku roku było ich sześć. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych- mówi kpt. Paweł Grzymała rzecznik prasowy PSP w Żaganiu.- Wciąż tłumaczymy, że tlenek węgla to podstępny zabójca.

Ból głowy, zawroty, nudności a na końcu śmierć

Jest bezwonnym, bezbarwnym gazem, powstającym podczas spalania. Jest silnie trujący, uniemożliwia prawidłowy dopływ tlenu do krwi. Poszkodowany nie czuje zagrożenia. Już niskie stężenie tlenku węgla powoduje często niespecyficzne objawy zatrucia. Na początek to lekki ból głowy, w ogóle nie kojarzony z zagrożeniem. Po dłuższym przebywaniu w zaczadzonym pomieszczeniu ból się nasila, pojawiają się nudności i wymioty. Rosnące stężenie tlenku węgla we krwi wywołuje przyśpieszenie tętna, drgawki, śpiączkę. Końcem jest śmierć.
Strażacy doradzają również, jak w prosty sposób uchronić się przed zaczadzeniem. Przede wszystkim należy regularnie przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Gromadzi się też tam, gdzie nie mamy właściwej wentylacji. - Dla własnego bezpieczeństwa nie zatykajmy kratek, tylko tak zapewnimy dopływ powietrza do pomieszczeń - zaznacza kpt Paweł Hryniewicz rzecznik żarskiej jednostki.. I zachęca do instalowania czujek dymu. Wskazane jest też regularne wietrzenie mieszkań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska