Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarna Dywizja obchodziła swoje święto [ZDJĘCIA]

por. Krzysztof Gonera
Święto Czarnej Dywizji ustanowione zostało na pamiątkę Wiktorii Wiedeńskiej, kiedy to we wrześniu 1683 roku oblegająca Wiedeń armia imperium osmańskiego została rozbita przez połączone siły polsko – austriacko - niemieckie pod dowództwem Króla Jana III Sobieskiego. Na pamiątkę tej siedemnastowiecznej zwycięskiej bitwy, począwszy od roku 1983 11LDKPanc z dumą nosi imię wielkiego władcy.
Święto Czarnej Dywizji ustanowione zostało na pamiątkę Wiktorii Wiedeńskiej, kiedy to we wrześniu 1683 roku oblegająca Wiedeń armia imperium osmańskiego została rozbita przez połączone siły polsko – austriacko - niemieckie pod dowództwem Króla Jana III Sobieskiego. Na pamiątkę tej siedemnastowiecznej zwycięskiej bitwy, począwszy od roku 1983 11LDKPanc z dumą nosi imię wielkiego władcy. chor. Rafał Mniedło
Przez dwa kolejne dni, 7 i 8 września br. sympatycy wojska, przyjaciele Czarnej Dywizji mieli okazję uczestniczenia w święcie 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc), obchodzonym w tym roku Żaganiu i Bolesławcu.

Święto Czarnej Dywizji ustanowione zostało na pamiątkę Wiktorii Wiedeńskiej, kiedy to we wrześniu 1683 roku oblegająca Wiedeń armia imperium osmańskiego została rozbita przez połączone siły polsko – austriacko - niemieckie pod dowództwem Króla Jana III Sobieskiego. Na pamiątkę tej siedemnastowiecznej zwycięskiej bitwy, począwszy od roku 1983 11LDKPanc z dumą nosi imię wielkiego władcy.

Tegoroczne obchody święta żołnierzy spod znaku husarskiego skrzydła rozpoczęły się w czwartek, 7 września w pancernej stolicy Polski – Żaganiu. Zainaugurowało je przeprowadzone w Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych walne zebranie Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków. W tym ważnym dla współczesnych pancerniaków dniu dokonano także otwarcia nowej, stałej ekspozycji w Sali Tradycji Czarnej Dywizji, ukazującej aspekty działalności 11LDKPanc na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat.

Przeczytaj też: Czarna Dywizja uczciła uchwalenie Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]

Po walnym zebraniu, na pobliskim Skwerze Czołgisty spadkobiercy orężnych tradycji polskiej husarii, uroczystym capstrzykiem oddali hołd i cześć swemu patronowi oraz żołnierzom i dowódcom, których tradycje z wielkim pietyzmem kultywują. Przy asyście kompanii honorowej, wystawionej przez 34 Brygadę Kawalerii Pancernej, żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej oddali także honory swoim poprzednikom z 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego oraz 1 Polskiej Dywizji Pancernej – tym, którzy złożyli ofiary życia na ołtarzu Ojczyzny w imię niezawisłości i pokoju. Za wybitny dorobek w służbie wojskowej Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP z orłem Wojsk Lądowych uhonorowany został starszy chorąży sztabowy Wojciech Smółka. Uroczystości zakończyło odczytanie Apelu Pamięci, oddanie salwy honorowej oraz złożenie kwiatów.

Kolejna odsłona świątecznych obchodów miała miejsce 8 września w Bolesławcu, gdzie uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w Bazylice pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uroczystej sumie odprawianej w intencji żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej Czarnej Dywizji przewodniczył arcybiskup Józef Kowalczyk. Homilię wygłosił proboszcz parafii wojskowej w Żaganiu, ksiądz podpułkownik Radosław Michnowski.

Na obchody licznie przybyli zaproszeni goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, dowódcy i żołnierze zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych, byli dowódcy Czarnej Dywizji, żołnierze armii sojuszniczych, duchowieństwo, reprezentanci środowisk kombatanckich, stowarzyszeń wojskowych, funkcjonariusze innych służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta.

Po zakończonym nabożeństwie uroczystości przeniosły się na Plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie w szyku do wspólnego apelu stanęli żołnierze, poczty sztandarowe wszystkich jednostek wojskowych wchodzących w skład 11LDKPanc oraz amerykańscy żołnierze reprezentujący Pancerną Brygadową Grupę Bojową (ABCT). Obecne były także poczty organizacji pozarządowych, kombatanckich, szkół i innych instytucji społecznych.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym, po wprowadzeniu kompanii honorowej, wystawionej przez żołnierzy 11 batalionu dowodzenia z Żagania, dowodzonej przez porucznika Tomasza Traczuka, podniesiono flagę państwową i odegrano hymn państwowy.

„Świętuje 11 Dywizja, ale czy ma co świętować? Oceńcie Państwo sami. Produktem naszej służby Ojczyźnie jest bezpieczeństwo i jestem pewien, a mijający rok to pokazuje, że jest to produkt najwyższej jakości. Realizując nasza misję przeprowadziliśmy trzy ćwiczenia brygadowe i osiem ćwiczeń na szczeblu batalionu, a żołnierze dywizji wykonali zadania w dwunastu ćwiczeniach międzynarodowych. Czarna Dywizja potwierdziła gotowość naszych sił do realizacji zadań sojuszniczych w ćwiczeniu Noble Jump. Nasza współpraca międzynarodowa, to ponad 350 różnego rodzaju przedsięwzięć. W szkoleniu bojowym pluton czołgów i pluton zmechanizowany okazały się najlepsze w wojsku polskim. Ponadto 11 Dywizja po raz kolejny była najlepsza w sporcie powszechnym w skali sił zbrojnych. (…) Dziękując raz jeszcze za obecność, proszę przyjąć zapewnienie, że 11LDKPanc zawsze jest i będzie: na miejscu, na czas, na pewno!!!” - przypominał w swym przemówieniu generał brygady Stanisław Czosnek, dowódca Czarnej Dywizji.

Przeczytaj też: Żołnierze Czarnej Dywizji odwiedzili miejsca bitew z II wojny światowej

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń, aktów mianowań, medali i tytułów honorowych żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej Czarnej Dywizji. Do stopnia podpułkownika awansowany został major Witold Mikulski, zaś kapitanowie Michał Fabiszewski, Jacek Jackowski, Grzegorz Kozik oraz Paweł Kruk otrzymali nominacje do stopnia Majora. W korpusie podoficerskim awansowani zostali: starszy chorąży Tomasz Mucha, do stopnia starszego chorążego sztabowego, chorąży Marek Krygier, do stopnia starszego chorążego. Do stopnia chorążego mianowany został młodszy chorąży Ireneusz Strecker, zaś starszy sierżant Jacek Libner otrzymał awans na stopień młodszego chorążego.

Za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa Gwiazdą Afganistanu odznaczeni zostali kapitan Radosław Charęża, plutonowy Sylwester Wasiłek, kapral Michał Siejek, starszy szeregowy Marcin Czopek, starszy szeregowy Piotr Zagól, starszy szeregowy Dawid Krzyżanowski.

W uznaniu zasług przełożonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej nadano medale „Za zasługi dla obronności kraju”. Złoty medal otrzymał pan Leszek Grupa, zaś medalem brązowym uhonorowani zostali starszy szeregowy Kamil Bigus, starszy szeregowy Krzysztof Kusek, pani Ewa Kutyła. Srebrny medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” nadano pani Dorocie Bożętka, zaś brązowe otrzymały panie Mirosława Smętek, Beata Sobecka, Izabela Hałuza.

Ponadto za znaczące osiągnięcia w służbie wojskowej – Tytułem Honorowym „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką w II stopniu wyróżniony został podpułkownik Sławomir Borecki. Zaś podpułkownik Mariusz Pawlik oraz podpułkownik Edward Kosałka za szczególne osiągnięcia podczas pełnienia służby wojskowej wyróżnieni zostali Odznaką Honorową Wojsk Lądowych.

Uroczystość na Placu Piłsudskiego zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów. Zgromadzeni mieli także okazję obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.

Kolejnym akordem tegorocznego święta dywizji było zorganizowane w bolesławieckim ratuszu „spotkanie pokoleń”. W tym wielopokoleniowym meetingu generał Czosnek, dowódca 11LDKPanc spotkał się z weteranami i kombatantami, rannymi i poszkodowanymi w misjach poza granicami państwa, żołnierzami i pracownikami resortu obrony narodowej oraz zaproszonymi gośćmi.

Równolegle z oficjalnymi uroczystościami, już od godziny dziesiątej, aż po godziny popołudniowe nastał czas na zabawę i przygodę z wojskiem w ramach zorganizowanego na Placu Popiełuszki „Pikniku Czołgisty”. Była to nie lada gratka dla pasjonatów militariów, bowiem na miłośników ciężkiego sprzętu czekało wiele atrakcji od czołgów Leopard 2A4 i 2A5 począwszy, poprzez kołowe transportery opancerzone Rosomak, aż po specjalistyczny sprzęt, jakim dysponują rodzaje wojsk.
Na śmiałków czekał także tor saperski, gdzie każdy mógł sprawdzić, jak niełatwa i niebezpieczna jest praca saperów. Na torze chemicznym zaś trwała rywalizacja w walce o najlepszy czas i wykonanie zadania. Każdy mógł także sprawdzić swych sił na dostępnych symulatorach. Nie zabrakło również czegoś dla smakoszy, bowiem żołnierska grochówka, czy pajda prawdziwego wojskowego chleba wypiekanego na miejscu w polowej piekarni przyciągnęły wielu.

Nieopodal, w amfiteatrze zorganizowano koncert plenerowy, w którym soliści i grupy artystyczne działające przy klubach wojskowych Czarnej Dywizji prezentowały swoje umiejętności. W koncercie wzięła również orkiestra wojskowa z Żagania.

Zobacz też wideo: Black Hawki, F-16 i Herkulesy. W defiladzie udział wzięły także samoloty i śmigłowce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska