Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarna woda w Kopanicy w powiecie wschowskim. Co się stało? - Smród czuć aż na podwórku. Tak nie może być - alarmuje Czytelnik

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Woda dla porównania w zakręconym słoiku - śmierdząca z rzeczki, w otwartym przezroczysta z pobliskiego stawu
Woda dla porównania w zakręconym słoiku - śmierdząca z rzeczki, w otwartym przezroczysta z pobliskiego stawu Fot. Czytelnik
– Woda w Kopanicy jest czarna i śmierdzi. Smród czuć nawet na podwórku przy domu. To nie może tak być. Ta woda przecież płynie do Odry – zaalarmował Ryszard Wiśniewski z miejscowości Łęgoń koło Wschowy. – Wiemy, skąd i co się wzięło – potwierdza sprawę Mirosław Żółtański, kierownik delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lesznie.

Zanieczyszczenie wody. Kopanica czarna i śmierdząca

Ryszard Wiśniewski mieszka we wsi Łęgoń, w powiecie wschowskim nad Kopanicą. Śmierdząca woda płynęła co jakiś czas w ubiegłych latach, ale tym razem nasz czytelnik zdecydował powiadomić o tym służby i GL. – Kontaktowałem się ze służbami z różnych województw, bo, mimo że to jest Lubuskie, to blisko do Dolnego Śląska i Wielkopolski. Moim zdaniem to nie są jakieś awarie w oczyszczalni ścieków. A jeśli są, to trzeba je usunąć. Tak nie może być – tłumaczy. Czytelnik do dwóch słoików pobrał wodę z Kopanicy i pobliskiego stawu. Woda ze stawu wygląda, jak czysta z kranu, ta z rzeczki jest czarna. Co się stało? Z jakiego powodu woda zmieniła kolor i zapach?

– Wiemy, kto i dlaczego – odpowiada Mirosław Żółtański, kierownik delegatury WIOŚ w Lesznie. – W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie Wojewódzkiego Inspektora ochrony Środowiska w Poznaniu z Dyrektorem Wód Polskich z Wrocławia w sprawie strategii podejścia do tego problemu.

Kierownik delegatury informuje, że powodem jest modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Henrykowie.

– Niestety, obciążenie hydrauliczne, czyli ilość ścieków, która przepływa przez oczyszczalnię przy wyłączeniu jednego ciągu technologicznego, przekracza jej przepustowość. Może wystąpić przeciążenie i w związku z tym część ścieków może nie być dostatecznie oczyszczona – wyjaśnia. Tak się dzieje zwłaszcza po południu i wieczorem, kiedy ścieków jest więcej.

M. Żółtański zaznacza, że trzeba pamiętać, że oczyszczalnia w Henrykowie wymaga dużego remontu.

O sprawie poinformowane zostały też oddziały WIOŚ w Zielonej Górze i we Wrocławiu oraz Wody Polskie we Wrocławiu.

- Mamy spotkanie z dyrektorem Wód Polskich z najbliższym czasie, żeby spróbować podjąć wszelkie możliwe działania, by to pogorszenie było jak najbardziej znośnie dla ludzi, którzy wzdłuż Kopanicy mieszkają – mówi M. Żółtański.

Mieszkaniec Łęgonia zauważa jednak, że woda Kopanicą płynie dalej do Odry i przypomina zeszłoroczne zatrucie rzeki.

– Wpływ oczyszczalni na wodę w Odrze będzie pewnie marginalny, co nie znaczy, że dla Kopanicy nie będzie istotny – mówi kierownik delegatury WIOŚ. – Jesteśmy trochę przewrażliwieni po ubiegłym roku. Do końca nie znamy wszystkich szczegółów, dlaczego wtedy tak się stało. Złote algi są nowym gatunkiem inwazyjnym. Wiemy, że muszą mieć sprzyjające warunki, słoną wodę, trochę biogenów. Nie było jeszcze zbyt wielu badań na ich temat. Ale nie wiązałbym tak silnie zrzutu pogorszonych ścieków do rzeki Kopanicy z algami.

Leszczyńskie Wodociągi. Jakość wody w Kopanicy

O możliwości występowania zmiany barwy i zapachu wody w rzeczce poinformowały też Leszczyńskie Wodociągi na swoim portalu. Przygotowywany jest do odbioru pierwszy ciąg technologiczny, stąd ograniczona przepustowość reaktora biologicznego.

– W pierwszej połowie maja planowane jest zamontowanie dodatkowych elementów technologicznych, które pozwolą na zwiększenie przepustowości reaktora. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby prace modernizacyjne na pierwszym ciągu reaktora biologicznego zakończyły się w terminie, tj. z końcem maja – zapowiedziano jeszcze w kwietniu.

Zdaniem kierownika delegatury WIOŚ, modernizacja oczyszczalni przewidziana jest na kilka lat, więc czasowe pogorszenie jakości wody może się powtarzać.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Skąd się wzięły ludzkie szczątki w rowie na cmentarzu w Zielonej Górze?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska