Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na nowy Rynek

Tomasz Hucał
W tym tygodniu rozpoczęły się prace archeologiczne w Rynku. Przy pierwszych wykopach (od lewej) Grzegorz Fogiel i Tomasz Rempiński.
W tym tygodniu rozpoczęły się prace archeologiczne w Rynku. Przy pierwszych wykopach (od lewej) Grzegorz Fogiel i Tomasz Rempiński. fot. Aleksander Majdański
Kostka brukowa, letnie ogródki, w centrum sklepiki i urzędy w jednym miejscu. Tak za kilka lat może wyglądać miejski Rynek.

- Prace swoim zakresem obejmują m. in. badania archeologiczne wybranego kwartału Rynku, pod przyszłą zabudowę mieszkalno-usługową - informuje rzecznik prasowy urzędu miejskiego Renata Wcisło.

Prace do sierpnia

Badania archeologiczne są pierwszym etapem, który należy wykonać przed przystąpieniem do zabudowy tego miejsca. - Miasto posiada już koncepcję zabudowy. Na podstawie badań będzie można szczegółowo określić wymagania dla przyszłego projektanta - dodaje R. Wcisło.

Czy to oznacza, że kolejnym etapem będzie budowa nowych kamienic? - Nie musi tak być od razu. A badania prędzej, czy później musimy zrobić - informuje Ewa Milewska z urzędu miasta. - Bez nich nie można wystąpić choćby o warunki zabudowy.

Prace potrwają do końca sierpnia. Potem głos zabierze konserwator zabytków. - Musimy mieć jego zgodę, czy możemy coś budować na znajdujących się tu piwnicach. A te na pewno tu są - zapewnia E. Milewska. - Na przedwojennych zdjęciach widać doskonale stojące w tym miejscu bogate kamienice.

Rzeczywiście zdjęcia lotnicze potwierdzają to. - Ten plac był zabudowany dookoła. Wjazd na dziedziniec był tam, gdzie dziś, czyli koło sklepu mięsnego - opowiada dyrektor żagańskiego muzeum Jacek Jakubiak, pokazując fotografie z 1929 roku.

Wysoki koszt

Gdyby nawet prace budowlane nie rozpoczęły się w tym roku, to koncepcja zabudowy jest gotowa. Konkurs na nią wygrała firma Zbigniewa Palmy z Łodzi.
Centralnym budynkiem na nowym Rynku miałoby być centrum administracyjne. - Nie chodzi tu tylko o siedzibę urzędu miasta, ale także starostwa, czy innych instytucji - wyjaśnia burmistrz Sławomir Kowal.

Oprócz urzędów i pasażu z punktami usługowymi oraz sklepikami, w Rynku znalazłby się parking podziemny, fontanna, więcej zieleni. Władze miasta myślą nad ograniczeniem w tym miejscu ruchu, wymianie asfaltu na kostkę brukową i postawieniu letnich ogródków.
Wszystko jednak rozbija się o pieniądze. - Mój projekt zakłada, że koszt wybudowania tego kompleksu to ok. 15 mln. zł - mówi Z. Palma.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska