Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czegoś takiego jeszcze w Lubuskiem nie było! W ten piątek i sobotę koncert orkiestr obu lubuskich filharmonii, zagrają suitę Planety

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Chciałoby się powiedzieć „Ale kosmos!”, bo czegoś takiego jeszcze w Lubuskiem nie było! Obie lubuskie orkiestry symfoniczne zagrają suitę "Planety" Holsta. Całość uzupełni narracja astronomów z Planetarium w Toruniu - Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego. Kosmiczną orkiestrę poprowadzi Przemysław Fiugajski oraz Rafał Kłoczko.
Chciałoby się powiedzieć „Ale kosmos!”, bo czegoś takiego jeszcze w Lubuskiem nie było! Obie lubuskie orkiestry symfoniczne zagrają suitę "Planety" Holsta. Całość uzupełni narracja astronomów z Planetarium w Toruniu - Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego. Kosmiczną orkiestrę poprowadzi Przemysław Fiugajski oraz Rafał Kłoczko. pixabay
W najbliższy piątek (1.07) o 19. w Gorzowie Wielkopolskim (w budynku) oraz sobotę (2.07) o 20.30 w Zielonej Górze (na scenie plenerowej na parkingu) połączone orkiestry Filharmonii Gorzowskiej oraz Zielonogórskiej zagrają suitę muzyczną „Planety” Gustawa Holsta. Całość uzupełni narracja astronomów z Planetarium w Toruniu - Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego. Kosmiczną orkiestrę poprowadzi Przemysław Fiugajski oraz Rafał Kłoczko.

Fascynacja astrologią

Brytyjski kompozytor – Holst, tworząc to genialne i przepotężne dzieło symfoniczne, inspirował się astrologią czyli rzekomym wpływem ciał Układu Słonecznego na losy człowieka. Pasja to zaowocowała suitą ułożoną według porządku planet względem Słońca, ale także ich astrologicznego potencjału. Koncertowi towarzyszyć będą również wizualizacje wciągające słuchaczy prawie na orbitę grawitacyjnego wpływu gazowych gigantów: Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna oraz skalistych globów: Merkurego, Wenus i Marsa. Pierwsze publiczne wykonanie suity w Queen’s Hall przez London Symphony Orchestra pod batutą Alberta Coatesa, odbyło się 15 listopada 1920 roku, choć premiera miała miejsce już w 1918 r. Kompozycja natychmiastowo zyskała ogromną popularność, a publiczność przyjęła „Planety” z wielkim entuzjazmem.

Skrzydlaty posłaniec

Jako ciekawostkę należy dodać, że każda część poświęcona danej planecie ma nadaną dodatkową nazwę. I tak Mars to zwiastun wojny, Wenus - zwiastun pokoju, Merkury - skrzydlaty posłaniec, Jowisz - zwiastun radości, Saturn - zwiastun starości, Uran – mag, zaś Neptun to mistyk. W Neptunie, w miarę rozwoju części do orkiestry dołącza chór żeński. Całość jest napisana na wielki skład orkiestry. Śmiało można powiedzieć, że praca Holsta była inspiracją dla tuzów kosmicznej muzyki filmowej jak John Williams czy Alan Silvestri. W 2000 roku powstała także kompozycja „Pluton - odnowiciel” autorstwa Colina Matthewsa, po raz pierwszy wykonana w Manchesterze 11 maja 2000 roku pod dyrekcją Kenta Nagano. Wstęp odpłatny w Gorzowie, zaś w Zielonej Górze – wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska