Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeka nas wielka wymiana starych liczników prądu na inteligentne. Jest decyzja sądu. Co jeszcze się zmieni?

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
W czwartek, 15 kwietnia sejm znowelizował przepisy dotyczące prawa energetycznego
W czwartek, 15 kwietnia sejm znowelizował przepisy dotyczące prawa energetycznego Polska Times
W czwartek, 15 kwietnia sejm znowelizował przepisy dotyczące prawa energetycznego. Zmiany zakładają wiele zmian, w tym m.in. wymianę starych liczników prądy na inteligentne, z których będzie możliwy zdalny odczyt.

Prawo energetyczne - nowe przepisy

W czwartek, 15 kwietnia sejm znowelizował przepisy prawa energetycznego. Za uchwaleniem ustawy głosowało 443 posłów, 3 było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Co się zmieni? Nowela przewiduje stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii, którego operatorem będzie operator systemu przesyłowego energii elektrycznej, czyli PSE. Ustawa wskazuje, jakie dane będą mogły być gromadzone i udostępniane. Nie będzie dozwolone profilowanie na podstawie danych pomiarowych.

WIDEO: Mieszkaniec domku jednorodzinnego dostał o 100 zł wyższy rachunek za prąd. Enea wyjaśnia, dlaczego tak się stało

Wymiana liczników prądu

Zmiany w przepisach przewidują również harmonogram montażu przez operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) energii elektrycznej inteligentnych liczników (zdalnego odczytu).

Do końca 2023 r. ma je mieć zamontowanych co najmniej 15 proc. odbiorców danego OSD, w 2025 - 35 proc., a na koniec 2027 r. ma ich być 65 proc., a do końca 2028 r. - już 80 proc.

Dane z liczników o pobranej z sieci i oddanej do niej energii mają być sumowane w okresach co 15 min. Gromadzone będą dane o mocy, parametrach jakościowych i inne, których zbieranie będą przewidywać odrębne przepisy.

Energia z hamowania pociągów

W nowelizacji znalazł się również zapis dotyczący odzyskiwania - rekuperacji - energii elektrycznej wprowadzonej do sieci trakcyjnej w czasie hamowania pociągów czy tramwajów.

,,Rozliczanie energii dostarczanej do sieci w następstwie hamowania pojazdu kolejowego, tramwaju lub trolejbusa będzie następowało na podstawie różnicy ilości energii elektrycznej pobranej i zwróconej przez danego odbiorcę".

Klient będzie chroniony?

Nie zapomniano również o ochronie klienta. Zapisy mówią, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie mógł cofnąć koncesję w przypadku wydania przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec przedsiębiorstwa energetycznego decyzji o uznaniu praktyki za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

WIDEO: Ceny prądu ostro w górę. Co dalej?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska