MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czekają nas zmiany dotyczące urlopów związane z tarczą antykryzysową 4.0. Nie wszyscy będą zadowoleni

Paweł Wańczko
Najnowszy projekt tarczy antykryzysowej 4.0 zakłada, że pracodawca będzie mógł samodzielnie podjąć decyzję (bez zgody pracownika) dotyczącą terminu odbioru zaległego urlopu przez zatrudnionego
Najnowszy projekt tarczy antykryzysowej 4.0 zakłada, że pracodawca będzie mógł samodzielnie podjąć decyzję (bez zgody pracownika) dotyczącą terminu odbioru zaległego urlopu przez zatrudnionego pixabay.com
Najnowszy projekt tarczy antykryzysowej 4.0 zakłada szereg zmian związanych z prawami pracowników. Dotyczą one m.in. urlopów, odpraw i odszkodowań rozwiązanie stosunku pracy. Co może się zmienić?

Zaległy urlop - pracodawca zdecyduje o jego terminie

Najnowszy projekt tarczy antykryzysowej 4.0 zakłada, że pracodawca będzie mógł samodzielnie podjąć decyzję (bez zgody pracownika) dotyczącą terminu odbioru zaległego urlopu przez zatrudnionego. Tym samym ma zostać zawieszony obowiązek odebrania zaległych dni do 30 września.

Jak argumentuje Ministerstwo Rozwoju, takie rozwiązanie ma usprawnić funkcjonowanie firm w okresie wakacyjnym, kiedy to pracownicy często wykorzystują zaległe dni urlopu. Teraz pracodawca będzie miał możliwość uniknięcia kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata.

Ograniczenie odpraw i odszkodowań

Co jeszcze zakłada projekt tarczy antykryzysowej 4.0?

W projekcie znalazły się propozycje dotyczące ograniczenia odpraw i odszkodowań za rozwiązanie stosunku pracy, umowy agencyjnej, zlecenia czy innej umowy o świadczenie usług. Jak informuje biznesinfo.pl, osobie, która straci pracę, miałaby przysługiwać maksymalnie dziesięciokrotność pensji minimalnej, która obecnie wynosi 2,6 tys. zł.

Jak podaje serwis biznesinfo.pl wszystkie zmiany, które znalazły się z projekcie miałyby obowiązywać tylko w czasie trwania pandemii koronawirusa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Fundusze socjalne – co tu się zmieni?

Pracodawca ma mieć również możliwość zawieszenia niektórych obowiązków dotyczących funduszy socjalnych. Ale z tego rozwiązania będą mogły skorzystać te firmy, które odnotowały „określony spadek obrotów gospodarczych" lub "istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń".

Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawcy nie będą mieli obowiązku stosowania zasad układów zbiorowych pracy czy regulaminów wynagradzających, ale pod pewnym warunkiem. Muszą zakładać wyższą wysokość odpisu na zakładowe fundusze socjalne niż przewiduje to ustawa.

Jak podaje serwis biznesinfo.pl wszystkie zmiany, które znalazły się z projekcie miałyby obowiązywać tylko w czasie trwania pandemii koronawirusa.

Zobacz też: Rząd wprowadza 3-miesięczne wakacje kredytowe w ramach walki ze skutkami gospodarczymi pandemii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska