Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czekamy na koniec remontu w Lubskim Domu Kultury

Janczo Todorow
- Po remoncie dosłownie wszystko w obiekcie będzie nowe - mówi Lech Krychowski.
- Po remoncie dosłownie wszystko w obiekcie będzie nowe - mówi Lech Krychowski. Janczo Todorow
Roboty modernizacyjne w Lubskim Domu Kultury Ruszyły pełną parą. Obiekt przeistoczy się w nowoczesne, transgraniczne centrum rehabilitacji poprzez sztukę. Pierwszy festiwal z Pogranicza Polski i Niemiec odbędzie się 22 października.

Do remontu nadawało się dosłownie wszystko - sala widowiskowa, zaplecze, hol, a także elewacja. Początkowo sposób na zdobycie pieniędzy upatrywano w kredycie bankowym, ale ten pomysł nie wypalił. Wtedy po gorących debatach w radzie miejskiej podjęto decyzję o wyłożenie prawie 5 mln zł z budżetu miejskiego. Ok. 3 mln zł dołożyła Unia Europejska. - Jestem wdzięczny radnym, że pomimo całej biedy podjęli taką decyzję - mówi Lech Krychowski, dyrektor Lubskiego Domu Kultury. - Burmistrz także wspierał moje wysiłki przekonania radnych. Wystąpimy ponownie z wnioskiem do UE o przyznanie dodatkowych środków, aby odciążyć budżet miasta. Ta inwestycja jest bardzo ważna dla miasta, gdyż po modernizacji nasza placówka stanie się miejscem spotkań na pograniczu polsko - niemieckim. Powstanie w niej Transgraniczne Centrum Rehabilitacji poprzez Sztukę, Wirtualne Centrum Kultury oraz Miejsce Spotkań. Celem projektu jest doprowadzić do integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Jednak, żeby to zrealizować, niezbędna była modernizacja domu kultury i przystosowanie go do ich potrzeb - zaznacza Krychowski.

W Transgranicznym Centrum Rehabilitacji poprzez Sztukę będą organizowane trzy festiwale. Pierwszy z nich to Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski "Dzieci Europy - Europakinder", który od wielu lat cieszy się dużą popularnością. W ramach wspólnego projektu będzie się rozwijał z jeszcze większym rozmachem, dzieci niepełnosprawne będą odbywać próby z profesjonalną orkiestrą pod opieką wybitnych specjalistów z dziedziny muzyki, śpiewu, pedagogiki specjalnej i psychologii. Drugi z planowanych imprez to Kunst Festiwal. Przed nim będą organizowane tygodniowe warsztaty rehabilitacyjno - artystyczne. Zdaniem psychologów, terapia poprzez malowanie i rysowanie wpływa bardzo pozytywnie na dzieci niepełnosprawne. Nie czekając na zakończenie remontu, pierwsza edycja Kunst Festiwalu rozpocznie się 22 października i odbędzie się gościnnie w ośrodku sportu.
Projekt zakłada także organizacji Drama Festiwal, podczas którego odbywać się przeglądy grup teatralnych oraz przygotowania wspólnego spektaklu.

Modernizacja ruszyła wiosną ub. roku. Niestety, po roku wykonawca wycofał się z umowy i trzeba było szukać nowego. Procedura przetargowa dodatkowo opóźniła remont. Obecnie roboty idą pełną parą i zgodnie z planem mają być zakończone na wiosnę przyszłego roku. Gruntownej przebudowie zostaną poddane wszystkie pomieszczenia. Wymienione zostaną fotele na sali widowiskowej, oświetlenie i wystrój. Będą windy dla osób niepełnosprawnych, nowa scena i nowa mechanika sceny. Odnowiona będzie także elewacja.

Baza firm z Twojego regionu

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska