Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część wspólna, czyli w Galerii Nowy Wiek zielonogórskiego Muzeum Ziemi Lubuskiej wspólna wystawa Stanisława R. Kortyki i Jarka Jeschke

Redakcja
„Renaturalizacja” autorstwa Jarka Jeschke.
„Renaturalizacja” autorstwa Jarka Jeschke. Jarek Jeschke
W piątek, 19 października 2018 r. w Galerii Nowy Wiek w Muzeum Ziemi Lubuskiej - finisaż wystawy „Część wspólna”, której autorami są Stanisław R. Kortyka i Jarek Jeschke.

Autorami pokazu w Galerii Nowy Wiek w MZL jest dwóch malarzy, których dzieli różnica pokoleniowa. Ich drogi splotły się w roku 2000 na Wydziale Artystycznym UZ, gdzie Jarek Jesche rozpoczynał studia. Wówczas to jego wykładowcą był m.in. prof. Stanisław Kortyka, który z czasem został promotorem pracy dyplomowej młodego twórcy, a po obronie zaproponował mu asystenturę – piszą organizatorzy wydarzenia. Dziś, gdy przyjaźń artystyczna obu panów osiągnęła dojrzałość, postanowili przygotować wspólną ekspozycję.

Na wystawie „Część wspólna” znajduje się blisko 20 prac, przy czym każdy twórca ma do swojej dyspozycją osobną przestrzeń. Ramą łączącą obie prezentacje jest odniesienie do przeszłości. O ile S. Kortyka w swoich obrazach mierzy się ze szczątkami kultury antycznej, będącymi pewnego rodzaju sztafażem pejzażu, o tyle dla Jarka Jeschke inspiracją są postindustrialne budynki oplecione roślinnością. Zawłaszczającą opuszczone przez ludzi miejsca.

Na wystawie znalazły się też dwa obrazy, mające ten sam motyw przewodni – zdewastowany budynek bunkra w lubuskich lasach. Nieduże prace umieszczone plecami do siebie w dwóch salach są właśnie tą tytułową „częścią wspólną” ekspozycji.

Finisaż wystawy „Część wspólna” – w piątek, 19 października 2018 r. o 17.00. Wstęp wolny!
Uwaga, po finisażu – niespodzianka w sąsiedniej Galerii BWA.

Stanisław R. Kortyka (ur. 1943) Studia w PWSSP, obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i projektowania malarstwa w architekturze w pracowniach prof. Zbigniewa Karpińskiego i doc. Alfonsa Mazurkiewicza uzyskał w 1969 roku. Od 1970 roku jest pracownikiem naukowo- dydaktycznym. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora. Prowadzi dyplomujące pracownie malarstwa w ASP we Wrocławiu i w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Brał udział w ponad 140 wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Malarstwo i rysunek prezentował na 28 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. W 2004 roku nagrodzony Nagrodą Główną Prezydenta Miasta Wrocławia na Dolnośląskich Wystawach Sztuki (malarstwo), a w 2006 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina na XXI Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Swoją poezję publikował w czasopismach literackich od lat 60. W wydawnictwie Ossolineum opublikował trzy zbiory poezji (1969, 1973, 1981) oraz blok wierszy w „Dyskursie” (zeszyty naukowo-artystyczne ASP we Wrocławiu) nr 3/2005. W 2014 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Jarek Jeschke (ur. 1977). Studiował w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom 2004). Jest laureatem VIII edycji programu stypendialnego Młoda Polska przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego zrealizował projekt Patria o Muerte. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych m.in. Principium w Art Agenda Nova w Krakowie (2009), Żelazny w Laboratorium Sztuki, Wozownia w Toruniu 2010) i Fundacji Salony w Zielonej Górze (2011) oraz zbiorowych, m.in. Fragmentos w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (2012/2013), czy Grüsse aus Zielona Góra w Museum Junge Kunst we Frankfurcie nad Odrą (2010).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska