MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czesław Łuniewicz, znakomity zielonogórski fotograf utrwalił pracę w szprotawskich zakładach pracy. To zdjęcia sprzed blisko 60 lat!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zielonogórski mistrz utrwalił pracę w szprotawskich zakładach. Tak było blisko 60 lat temu! Czy rozpoznajecie swoich bliskich? Kliknijcie obrazek, zobaczcie galerię zdjęć, przesuwajcie je strzałkami
Zielonogórski mistrz utrwalił pracę w szprotawskich zakładach. Tak było blisko 60 lat temu! Czy rozpoznajecie swoich bliskich? Kliknijcie obrazek, zobaczcie galerię zdjęć, przesuwajcie je strzałkami Czesław Łuniewicz, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze
Szprotawskie Zakłady Przemysłu Terenowego w latach 1969/1979 utrwalone obiektywem Czesława Łuniewicza (1927-2014+), znakomitego zielonogórskiego fotografa, który na rok przed śmiercią przekazał swój ogromny dorobek Archiwum Państwowemu w Zielonej Górze. Tym razem przeglądamy zdjęcia sprzed blisko 60 lat, ze szprotawskich Zakładów Przemysłu Terenowego.

Zobacz film o ścieżce starożytnych Bobrzan w Szprotawie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Wojewódzkie Zjednoczenie Przedsiębiorstw Państwowego Przemysłu Terenowego w Zielonej Górze zostało wyodrębnione organizacyjnie z państwowego przemysłu terenowego województwa zielonogórskiego. Nastąpiło to w 1950 roku, z chwilą dokonania nowego podziału administracyjnego obszaru Polski. 1 października 1950 roku powołano Dyrekcję Przemysłu Miejscowego w Zielonej Górze, której podporządkowano siedem małych zakładów uprzednio nadzorowanych przez przemysł miejscowy w Poznaniu i Jeleniej Górze.

Rozwój zakładów szprotawskich

Dzięki portalowi Szprotawa.org możemy się dowiedzieć, że w 1954 roku w Szprotawskich Zakładach Przemysłu Terenowego, dzięki adaptacji nowych pomieszczeń i zakupie nowego parku maszynowego uruchomiono produkcję mebli tapicerowanych. W pierwszym roku wyprodukowano 499 sztuk, zaś już w 1960 roku już ponad 15 tysięcy.
W latach pięćdziesiątych nastąpił także rozwój pozostałych zakładów w mieście. Rozwój Fabryki Świec umożliwił w 1960 roku eksport 157 ton świec do krajów Afryki. Coraz wydajniej pracowały też Spółdzielnia Mleczarska, Zakłady Młynarskie oraz "Milana". Zatrudnienie wzrosło z 1058 osób w roku 1950 do 3724 w 1960.

Warto ocalić od zapomnienia

Szprotawskie zakłady okazały się wdzięcznym tematem dla wspaniałego, zielonogórskiego fotografika, który uchwycił w obiektywie pracę w fabrykach. Przypatrzcie się uważnie, a może na archiwalnych zdjęciach z lat 1969-1979 znajdziecie siebie lub swoich bliskich? Może macie własne zdjęcia, którymi zechcecie się podzielić z naszymi Czytelnikami? Piszcie w komentarzach.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska