CZG-12 w atrakcyjny sposób zachęca do dbania o środowisko - KONKURS

Materiał powstał we współpracy z CZG-12
Udostępnij:
Celowy Związek Gmin CZG-12 wspólnie z Gminą Świebodzin zaprasza szkoły podstawowe  do działań na rzecz selektywnej zbiórki odpadów.

Konkurs – „Zbieramy makulaturę”

W ramach międzyszkolnego konkursu pn.: „Zbieramy makulaturę” szkoły podstawowe z terenu gminy Świebodzin będą do 3 czerwca 2022 roku rywalizowały w ilości zebranej makulatury. W tym konkursie nie będzie jednak przegranych – najbardziej atrakcyjne nagrody przewidziane zostały dla placówek, które zajmą 1, 2 i 3 miejsce, ale organizatorzy zadbali również o nagrody dla pozostałych placówek 😊

Dlaczego warto zaangażować się w akcję?
– porządkujemy swoje otoczenie, pozbywając się niepotrzebnych rzeczy
– dbamy o środowisko, umożliwiając recykling makulatury
– zwiększamy szanse na zdobycie wartościowych pomocy dydaktycznych dla szkoły

Makulatura jest bardzo cennym surowcem wtórnym. Papier możemy przetwarzać do 7 razy, a przetwarzając ponownie kartony, gazety i inne opakowania z papieru przyczyniamy się do oszczędności wody i energii. Pośrednio również wpływamy na mniejsze wycinki drzew pod potrzeby przemysłu papierniczego. Warto chronić przyrodę poprzez wszelkie, najmniejsze działania.

Edukujemy dla czystego środowiska i ochrony zapylaczy

Tegoroczna edycja DNIA BEZ ŚMIECENIA, obchodzonego co roku w dniu 11 maja poświęcona była jakości. Dlaczego to #JakośćMaZnaczenie w gospodarce odpadami?

Wiele osób wciąż ma wątpliwości odnośnie części opakowań. Podziału na elementy, które podlegają odzyskowi, doborze właściwego kosza, ale także na sposobie przygotowania do segregacji (oddzielenie, umycie oraz opróżnienie). W konsekwencji „trudne” opakowania/odpady np. opakowanie wielomateriałowe po mleku trafia do pojemnika na odpady zmieszane, a inne (np. lustro) są segregowane niewłaściwie .

Dlatego Celowy Związek Gmin CZG-12 skupia się na edukacji najmłodszych. 11 maja 2022 roku przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne w plenerze dla przedszkolaków z Przedszkola nr 1 „Czarodziejska Kraina” z Dębna. W zajęciach uczestniczyło ponad 300 dzieci, które utrwaliły wiedzę na temat segregacji odpadów, poznały grupy odpadów szczególnie groźne dla środowiska i zwierząt oraz wykonały drobne gesty na rzecz zapylaczy.

20 maja Światowy Dzień Pszczół

W Celowym Związku Gmin CZG-12 prowadzone są zajęcia edukacyjne poświęcone zapylaczom w ramach współpracy z Fundacja Ekologiczna ARKA i programu MYsiejeMY .

Uczenie najmłodszego pokolenia zasad ochrony środowiska, rozbudzanie wrażliwości jest bardzo ważnym elementem edukacji ekologicznej. Po wyginięciu pszczół według wyliczeń Alberta Einsteina ludziom pozostaną jeszcze 3–4 lata egzystencji. Ponad 80% roślin jest przystosowana właśnie do zapylania przez owady, głównie pszczoły. Niestety od wielu lat obserwujemy malejącą populację pszczół, a nawet zmiany te zagrażają ich istnieniu. A przecież ich praca jest dla nas niezmiernie ważna. Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin. Pszczoły zapylając także rośliny w środowisku naturalnym dostarczają pokarm dzikim zwierzętom utrzymując tak ważną bioróżnorodność.

Jak w prosty sposób możemy pomóc zapylaczom:

ZAŁÓŻ ŁĄKĘ KWIETNĄ - wystarczy posadzić w ogródku lub na balkonie kwiaty, które pszczoły najbardziej lubią.

RZADZIEJ KOŚ TRAWNIKI, lub wydziel część ogrodu, która nie będzie koszona

NIE UŻYWAJ ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN

NIE ZANIECZYSZCZAJ ŚRODOWISKA

NIE ZOSTAWIAJ ŚMIECI W ŚRODOWISKU NATURALNYM, z zwłaszcza butelek szklanych i plastikowych

ZBUDUJ HOTEL DLA ZAPYLACZY

OGRANICZ OŚWIETLENIE NOCNE W OGRODZIE

W ramach zajęć edukacyjnych uwrażliwiających dzieci na potrzeby zapylaczy Celowy Związek Gmin CZG-12 przeprowadził zajęcia w Świetlicy Środowiskowej Długoszyn działającej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulęcinie, w Przedszkolu Nr 1 w Dębnie oraz w dwóch grupach przedszkolnych w Przedszkolu nr 1 „Pod Topolą” w Kostrzynie nad Odrą.

Zapraszamy do obserwacji profilu społecznościowego CZG-12 oraz Dzień bez śmiecenia. Na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl/wywiady znajdzie się dużo przydatnej wiedzy, ale również konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie