Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek mający problemy z płucami i jelitem grubym, odczuwa pewien rodzaj smutku

(kb)
Konsultacja: Agnieszka Mieszkiel, energoterapeutka, dietetyk i diagnosta według tradycyjnej medycyny chińskiej. Przyjmuje w Regionalnym Centrum Wiedzy Ezoterycznej w Zielonej Górze.
Konsultacja: Agnieszka Mieszkiel, energoterapeutka, dietetyk i diagnosta według tradycyjnej medycyny chińskiej. Przyjmuje w Regionalnym Centrum Wiedzy Ezoterycznej w Zielonej Górze. fot. Mariusz Kapała
Jednym z żywiołów tradycyjnej medycyny chińskiej jest metal. Jest łączony z jesienią, ale również z płucami i jelitem grubym. Przeczytaj, co robić, by uzdrowić te narządy.

PORA ROKU

Żywioł metalu w tradycyjnej chińskiej medycynie naturalnej utożsamiany jest z jesienią, co ma oczywiście swoje psychologiczne i zdrowotne uzasadnienie. Jesienią zaczynamy skupiać się na sobie. Jest to czas zbiorów, plonów i ich przetwarzania. Zebrane pokarmy przetwarzamy, aby korzystać z nich zimą - w okresie bezruchu i stagnacji.
W przyrodzie wszystko zaczyna kierować się w dół, kurczy się, chowa do środka. Schną i opadają liście, a płyny gromadzą się w korzeniach. Takie same reakcje zachodzą w organizmie człowieka.

DIETA NA JESIEŃ

W związku z tym powinniśmy wybierać pokarmy, które pobudzają apetyt, ogrzewają nasze ciało i usuwają z organizmu nagromadzoną latem wilgoć. Do diety włączamy więc:
* produkty o smaku kwaśnym, które utrzymują w organizmie płyny - kapustę kiszoną, ogórki kiszone,
* jabłka, śliwki, winogrona, fasolę, por,
* jogurty.

Produkty gotujemy na małym ogniu przez dłuższy czas, aby nabrały energii rozgrzewającej Yang.

PŁUCA I …NOS

1. Z elementem metalu związane są płuca i jelito grube. Płuca pobierają energię z powietrza i z pożywienia. Pobraną energię rozprowadzają po całym organizmie łącznie z jego powłoką zewnętrzną.

2. Płuca pełnią funkcję ochronną przed wirusami i bakteriami. Osoby o silnych, zdrowych płucach wokół siebie dbają o porządek, są skuteczne w działaniu, trzymają się wybranego celu.
Natomiast osoby o słabych płucach tłumią w sobie emocje, trwają w przeszłości.

3. Płuca wpływają na oskrzela, drogi oddechowe, zatoki i nos. Odzwierciedleniem zdrowych płuc jest nasza skóra i błony śluzowe. I tak np. problemy z zatokami wskazują na energetyczne zaburzenia równowagi płuc.
Osoby o płucach zdrowych mają elastyczną, miękką skórę i lśniące włosy. Sucha, szorstka i matowa skóra świadczy o dysfunkcji płuc.

4. Siedzący tryb życia oraz spożywanie ciężkostrawnych wysoko przetworzonych pokarmów, zażywanie leków czy palenie tytoniu, powodują odkładanie się w płucach śluzu, który powoduje choroby i dysfunkcje płuc.
Pojawiają się chroniczne schorzenia zatok, zapalenia oskrzeli, astma, alergie. Jeżeli dochodzi do nagromadzenia w płucach i jelicie grubym toksyn, organizm reaguje ogólnym wyczerpaniem, kłopotami ze skórą i włosami, bladością cery.

WYRZUĆ TEN ŻAL

Żal jest emocją związaną z płucami i jelitem grubym. Tłumiony powoduje skurcze w tych narządach, utrudniając rozprowadzanie składników odżywczych i energii. Każdy człowiek mający problemy z płucami i jelitem grubym odczuwa pewien rodzaj smutku. Proces oczyszczenia i odblokowania płuc może nastąpić przy pomocy smaku ostrego. Przeprowadzanie raz w roku oczyszczeń płuc i jelita grubego powoduje wzmacnianie ich funkcjonowania.
Aby oczyścić i ochronić te organy wybieraj
* pikantne pieprze (biały),
* ostre papryczki,
* czosnek, rzodkiew, cebulę, rzepę, imbir.
Produkty te usuwają nadmiar śluzu.

W sytuacji potrzeby nawilżenia płuc i jelita grubego należy używać ziół. Dobre będą korzeń prawoślazu, siemię lniane, kozieradka, pokrzywa i liść dziewanny.

Pokarmy z dużą ilością beta-karotenu (witamina A) mają znaczenie ochronne dla płuc i jelita grubego. Dlatego warto jeść marchew, kabaczek, brokuł, pietruszkę i kapustę włoską. Dodatkowo błonnik działa przeciwnowotworowo.

OCZYŚĆ JELITA

1. Aby oczyścić jelito grube, nasza dieta powinna uwzględnić pokarmy o większej zawartości błonnika. Czyli: otręby pszenne, miąższ owoców (jabłek, czereśni), które usuwają z organizmu cholesterol.

2. Biegunkę wyleczysz:
* spożywając kleik z ryżu lub jęczmienia, fasoli szparagowej, nasion słonecznika, bakłażana, pory,
* pijąc napar z liści malin, majeranku, mięty pieprzowej lub pokrzywy oraz herbaty korzenia rzewnienia, korzenia mniszka (herbaty te w sposób łagodny powodują wypróżnienia),
* bardzo przydatna w leczeniu przewlekłej biegunki jest kasza gryczana,
* wypróżnienia ułatwiają również kapusta, papaja, groch, czarny sezam, szparagi, otręby owsiane i ryżowe, migdały, morele, jabłka, brzoskwinie.

Zioła nawilżające jelita to korzeń lukrecji i siemię lniane. Pokarmami odbudowującymi florę bakteryjną jelit są jogurty, kefiry, napoje z pszenicy.
Konsultacja: Agnieszka Mieszkiel, energoterapeutka, dietetyk i diagnosta według tradycyjnej medycyny chińskiej. Przyjmuje w Regionalnym Centrum Wiedzy Ezoterycznej w Zielonej Górze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska