Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery pokolenia kabareciarzy tutaj się wychowały

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Franciszek Uściński wręcza burmistrzowi Romanowi Rakowskiemu pierwszy egzemplarz swej książki. Z dedykacją! Także autorowi tego tekstu udało się zdobyć dedykację!
Franciszek Uściński wręcza burmistrzowi Romanowi Rakowskiemu pierwszy egzemplarz swej książki. Z dedykacją! Także autorowi tego tekstu udało się zdobyć dedykację! Tomasz Gawałkiewicz
To nie Zielona Góra, ale gród Sulecha okazuje się być kabaretowym zagłębiem. - Cztery pokolenia kabareciarzy tutaj się wychowały - wspomina Franciszek Uściński. Sprawca tego "zamieszania"....

- Przyjechałem na Ziemię Lubuską z Łodzi w 1956 roku, grałem wtedy w tworzącej się w Zielonej Górze orkiestrze symfonicznej, zaczątku filharmonii - opowiada Franciszek Uściński. - A do Sulechowa trafiłem... za dziewczyną. I zostałem na długie lata.

Zatrudniony w domu kultury pan Franciszek usłyszał wpierw od miejscowych władz: - Słuchajcie, Uściński, zróbcie coś z tą młodzieżą, bo się szwenda po mieście.

No to się wziął do roboty i tak w końcu lat 50. powstał pierwszy z jego kabaretów, "Rogacze" (nazwa się wzięła od rogu myśliwskiego, który podarował im fotograf Stanisław Lazar). Potem był kabaret "Latarenka" (1960 r.), z którym odniósł największe sukcesy. Ogólnopolskie! Pierwsze miejsce w Opolu w 1961 r. Pisała o tym prasa krajowa i "Gazeta Zielonogórska". Po latach przerwy przy zakładach Diana ruszył kabaret "Anaid" (1978 r.) i ostatnie dziecko to "Sokista" (1998), już po wyprowadzce do Bolesławca. Ta ostatnia nazwa pochodziła od skrótu: Sulechowski Ośrodek Kultury i Sportu.
Wszystko to pan Franciszek opisał dokładnie (i promował niedawno w zborze) w książce pt. "Moje sulechowskie kabarety". Wyszła w nakładzie 1 tys. egz.

- Ci co jeszcze żyją będą mieli satysfakcję, jeśli przeczytają książkę - mówi gdy rozmawiamy przy kawie w ratuszu. W gabinecie burmistrza. Bo Uściński to ważna dla miasta postać. Od 2010 r. honorowy obywatel gminy. A także od 2000 r. autor hejnału sulechowskiego, jaki rozlega się codziennie z wieży ratuszowej.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska