Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czujemy się oszukani - mówią uczniowie. To najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie problemu - słyszymy w kuratorium

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zamknięte szkoły w Zielonej Górze. Zabrakło trzech dni, by przeprowadzić finały trzech konkursów wojewódzkich
Zamknięte szkoły w Zielonej Górze. Zabrakło trzech dni, by przeprowadzić finały trzech konkursów wojewódzkich Mariusz Kapała
Konkursy przedmiotowe przerwane. - Odebrano nam szansę na przywileje. Czujemy się oszukani – mówią uczniowie. Zdaniem Lubuskiego Kuratorium Oświaty - to najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie problemu, związanego z pandemią koronawirusa. Zabrakło trzech dni...

- Czujemy się nabici w butelkę. Nie dano nam szansy – mówią zdenerwowani uczniowie. Emocjonalnie do sprawy podchodzą rodzice. Kuratorium oświaty tłumaczy, że to było najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie problemu związanego z wojewódzkimi konkursami przedmiotowymi i przyznaniem tytułów laureata i finalisty.

Kuratoria organizują konkursy, uczniowie walczą o tytuł laureata i finalisty

Ale po kolei. Co roku w 16 województwach Polski odbywają się konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych. Organizują je kuratoria oświaty. Jest o co walczyć. Bo zdobywając tytuł laureata, jest się zwolnionym z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu i nie trzeba się martwić o rekrutację do szkoły ponadpodstawowej. Laureat musi być przyjęty poza naborem do wybranej przez siebie szkoły i klasy. Finalista tylu uprawnień nie ma. Otrzymuje dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

Uczniowie w stresie nie tylko z powodu epidemii koronawirusa

W tym roku szkolnym Lubuski Kurator Oświaty nie zdążył przeprowadzić etapów wojewódzkich trzech konkursów z: geografii, języka polskiego i matematyki. Z powodu pandemii koronawirusa, termin był przesuwany, aż w końcu uznano, że finał się nie odbędzie. A tytuły zostaną przyznane na podstawie wyników z etapu rejonowego. Takie rozwiązanie nie spodobało się niektórym uczniom, rodzicom, nauczycielom.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz decyzję Lubuskiego Kuratora Oświaty?

Rodzice, nauczyciele, ale także uczniowie, dzwonili m.in. do naszej redakcji, by podzielić się swoimi odczuciami i opiniami.
Przez miesiąc nie było informacji, że regulamin zostanie zmieniony. Uczniowie w stresie, spowodowanym epidemią koronawirusa przygotowywali się do kolejnego etapu, licząc jednak, że mogą uzyskać tytuł laureata. Zdaniem rodziców - wynik rejonowy - nie oznacza, że uczeń nie miałby szans w etapie wojewódzkim. A przecież na to liczyli, solidnie przygotowując się do dalszej rywalizacji.

Ogólnopolskie olimpiady dały wszystkim tytuł finalisty, który zwalnia z matury

Rodzice pytają, czy nie można było wcześniej poinformować uczniów, że regulamin będzie zmieniany? Organizatorzy ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych już dawno podjęli decyzję w sprawie olimpiad i wszystkim przyznano tytuły finalistów (co też nie jest do końca sprawiedliwe, ale tutaj finalista to też zwolnienie z matury, a w przypadku finalisty w wojewódzkim konkursie nic ten tytuł uczniom nie daje).

Rodzice mówią, uczyć się trzeba zawsze, a wiedza się przyda w życiu, ale postawienie uczniów w takiej sytuacji, w dobie powszechnego strachu i wielu problemów w rodzinach, nie jest dobrym rozwiązaniem, Ono wywołało kolejny stres.

Kto został finalistą, a kto laureatem?

- Dlaczego Lubuskie Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. nie zdecydowało się, tak jak zrobił to poznański kurator oświaty, na przyznanie wszystkim zakwalifikowanym do finału uczniom tytułu laureata? To byłoby bardziej sprawiedliwe rozwiązanie – uważają rodzice. I zadają kolejne pytanie: Dlaczego najpierw na stronie LKO pojawiła się informacja o zmianie regulaminu konkursów (2.04 br.), dająca większe szanse uczniom, a następnego dnia (3.04) znów zmieniono regulamin, w którym ograniczono liczbę laureatów?

O odpowiedzi poprosiliśmy Lubuskiego Kuratora Oświaty, Ewę Rawę, która wyjaśnia:

Prowadzono konsultacje z ministerstwem edukacji narodowej i innymi kuratoriami

Mam świadomość faktu, iż przyjęte rozwiązanie nie jest satysfakcjonujące dla wszystkich uczestników tych konkursów, dla których nie przeprowadzono zawodów finałowych, jednak analizując wszystkie aspekty – najbardziej sprawiedliwe. Wyłonienie laureatów i finalistów konkursów przeprowadzono na podstawie wyników uzyskanych na etapie rejonowym oraz analiz prowadzonych na podstawie lat ubiegłych, dotyczących liczb laureatów poszczególnych konkursów. Prowadzono w tej sprawie konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz kuratorami z innych województw, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji i nie mieli możliwości przeprowadzenia wszystkich finałów konkursów wojewódzkich.

Zmiany w regulaminie konkursów wojewódzkich

Przeprowadzenie eliminacji finałowych konkursów przedmiotowych w bieżącym roku szkolnym było przygotowane i mieliśmy nadzieję, że zostaną przeprowadzone wszystkie, jednak ze względu na sytuację, jaka wystąpiła w naszym kraju, do ich całkowitego przeprowadzenia zabrakło trzech dni. W pierwszej fazie przesunięto ich planowanie o dwa tygodnie, jednak ze względu na rozwój stanu epidemii, odwołano ten fakt, informując, że kolejny termin ich przeprowadzenia zostanie podany w późniejszym czasie. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji i przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad nie zezwala na zmianę regulaminu w czasie trwania konkursu. Jedyną możliwością, jakiej można było dokonać w zakresie zmiany regulaminu, zgodnie z obowiązującym wówczas prawem, była zmiana terminu przeprowadzenia eliminacji na poszczególnych stopniach konkursu. Nie było możliwości prawnej podjęcia innej decyzji.

Rozporządzenie ministra edukacji narodowej pozwala dokonać zmian w regulaminie konkursów

25 marca br. Minister Edukacji Narodowej, aby umożliwić wprowadzenie zmian w regulaminach konkursowych, wydał rozporządzenie pozwalające na takie posunięcia. W związku z tym Lubuski Kurator Oświaty na podstawie paragrafu 11d ustęp 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19 (Dz.U. poz. 493 z późniejszymi zmianami) wprowadził zmianę do regulaminów konkursowych trzech konkursów, których obecna sytuacja nie zezwoliła na przeprowadzenie zawodów finałowych.

Wprowadzona zmiana do regulaminu w paragrafie 1 informuje, że zawody wojewódzkie konkursu nie będą przeprowadzone.

Finalista daje punkty przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Pragnę również przypomnieć, że uzyskanie tytułu finalisty konkursu przedmiotowego daje jego zdobywcy dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Lubuski Kurator Oświaty nie postąpił tak samo jak Wielkopolski Kurator Oświaty ze względu na liczby osób zakwalifikowanych do finału wojewódzkiego i statystyki z ostatnich kilku lat, dotyczące przeprowadzania konkursów i liczby laureatów. Dla porównania w województwie wielkopolskim i lubuskim w 2020 roku przyznano tytuły laureata:

  • geografia – 5 wielkopolskie, 7 – lubuskie;
  • język polski – 9 wielkopolskie, 20 – lubuskie,
  • matematyka: 14 wielkopolskie, 35 – lubuskie.

Informacja była niedoprecyzowana, dlatego ją zmieniono

Podobnie jak Lubuski Kurator Oświaty postąpił Podkarpacki Kurator Oświaty i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.
Opublikowana informacja do zmiany regulaminu z dnia 2 kwietnia była niedoprecyzowana (osoba, która nie zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, błędnie mogła odczytać, że została laureatem konkursu wojewódzkiego). Z tego powodu musiała zostać zmieniona, co uczyniono 3 kwietnia 2020 roku. Opublikowana lista laureatów i finalistów w dniu 2 kwietnia była prawidłowa.
Termin podania informacji o rezygnacji z przeprowadzenia finału został podany po przeprowadzeniu analizy i rozważeniu możliwości jego przeprowadzenia oraz stosownych zmian wprowadzonych w przepisach prawa w tym zakresie.

ZOBACZ TEŻ

Egzaminy ósmoklasisty - zgodnie z harmonogramem - mają rozpocząć się 21 kwietnia, a matura 4 maja

Egzaminy ósmoklasisty i matury pod znakiem zapytania. Nauczy...

ZOBACZ TEŻ

Koronawirus spowodował, że musimy siedzieć w domach. A nasze dzieci się nudą i wciąż pytają o koniec pandemii. Co zrobić w czasie narodowej kwarantanny, by pomóc naszych pociechom ciekawie spędzić czas. Mamy dla Was propozycje zabaw, kolorowanek i konkursu z  atrakcyjnymi nagrodami. Kolejne informacje poznasz, oglądając poszczególne zdjęcia i czytając zamieszczone pod nimi podpisy. Tematyka pociągów od zawsze fascynuje dzieci - informuje Urząd Transportu Kolejowego. - Warto wykorzystać te pozytywne skojarzenia i rozpocząć przygodę z Kampanią Kolejowe ABC w domu. Rodzice i nauczyciele mogą skorzystać z bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa kolejowego. Wystarczy pobrać je ze strony internetowej Kampanii Kolejowe ABC i przekazać dzieciom, by przeniosły się w świat zabawy i dały się ponieść kolejowym przygodom! Zobacz wideo: Jak kwarantanna wpływa na twoje dziecko?wideo: Dzień Dobry TVN

Koronawirus pozamykał nas w domu. Dzieci mogą malować i wygr...

MALUJ I WYGRAJ TABLET, SŁUCHAWKI

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

🔔🔔🔔

Koronawirus. Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska