Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czwarta symfonia Beethovena, koncert fortepianowy Mendelssohna i oratorium Haydna. Takie muzyczne perełki będą w lubuskich filharmoniach

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W Filharmonii Zielonogórskiej kontynuowany będzie cykl „Miesiąc Kobiet”. W sobotni wieczór (25.03) o godz. 19, wysłuchamy oratorium „Stworzenie świata” Hob. XXI:2 (wersja angielska) Józefa Haydna. Libretto napisał Thomas Liney na podstawie „Księgi Rodzaju” ze Starego Testamentu oraz „Raju utraconego” – Johna Miltona.
W Filharmonii Zielonogórskiej kontynuowany będzie cykl „Miesiąc Kobiet”. W sobotni wieczór (25.03) o godz. 19, wysłuchamy oratorium „Stworzenie świata” Hob. XXI:2 (wersja angielska) Józefa Haydna. Libretto napisał Thomas Liney na podstawie „Księgi Rodzaju” ze Starego Testamentu oraz „Raju utraconego” – Johna Miltona. wikipedia
Na scenie Filharmonii Gorzowskiej zagości w ten piątek muzyka Ludwiga van Beethovena oraz Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. W sobotę wysłuchamy zaś w Zielonej Górze, spektakularnego oratorium Józefa Haydna „Stworzenie świata”. Muzyczny tydzień zapowiada się zatem wielce interesująco.

Z duchem epoki

W piątek 24.03 o godz. 19, Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert pt. „Z duchem epoki”. Orkiestrę tego wieczoru poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki. To osoba wielce zasłużona w świecie muzycznym. Jest dyrektorem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, a także profesorem UM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był finalistą i laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech. Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych. Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną. Ma w swoim dorobku piętnaście nagranych płyt, w tym trzy nominowane do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”.

Melomani pod jego batutą wysłuchają uwertury „Piękna Meluzyna” oraz I. koncertu fortepianowego g-moll Mendelssona i IV. symfonii B-dur Beethovena. Solo na fortepianie wykona Elżbieta Karaś-Krasztel, która jest absolwentką lubelskiego liceum muzycznego w klasie prof. Mieczysława Dawidowicza. Studia pianistyczne ukończyła w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Artystka jest znakomitą interpretatorką utworów Mozarta. Odniosła wielki sukces, wykonując w Filharmonii Berlińskiej koncert fortepianowy Es-dur tego kompozytora, z orkiestrą pod batutą Jerzego Maksymiuka. Wstęp płatny.

Jak stworzono świat?

W Filharmonii Zielonogórskiej kontynuowany będzie cykl „Miesiąc Kobiet”. W sobotni wieczór (25.03) o godz. 19, wysłuchamy oratorium „Stworzenie świata” Hob. XXI:2 (wersja angielska) Józefa Haydna. Libretto napisał Thomas Liney na podstawie „Księgi Rodzaju” ze Starego Testamentu oraz „Raju utraconego” – Johna Miltona.

Dzieło składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia pierwsze cztery dni stworzenia świata, część druga – kolejne dni, zaś trzecia jest hymnem pochwalnym dla Boga, głoszonym siódmego dnia. Oratorium zostało napisane przez Haydna w latach 1797-1798. Jest bardzo bogato, jak na owe czasy, zinstrumentowane. Libretto napisał Gottfried van Swieten. Utwór jest podzielony na trzy części i przeznaczony na solistów: sopran, tenor i bas, chór i orkiestrę symfoniczną.

W częściach I i II, przedstawiających stworzenie, soliści reprezentują archaniołów Rafała (bas), Uriela (tenor) i Gabriela (sopran), zaś w części III - bas i sopran reprezentują Adama i Ewę.

Pierwsze publiczne wykonanie oratorium odbyło się w Wiedniu w starym Burgtheater 19 marca 1799 r. Haydn zainspirował się do napisania dużego oratorium podczas swoich wizyt w Anglii w latach 1791–1792 i 1794–1795, kiedy wraz ze swoim bliskim przyjacielem, angielskim historykiem muzyki Charlesem Burneyem, usłyszał tam oratoria Jerzego Fryderyka Haendla. Postanowił napisać podobne dzieło, ale w duchu klasycyzmu.

Partie solowe w Zielonej Górze wykonają: Justyna Khil i Solomiia Pavlenko – sopran, Sebastian Mach – tenor, Szymon Raczkowski – baryton i Piotr Pieron – bas, którym będą towarzyszyć Wrocławski Chór Żeński oraz Męski Zespół Wokalny „I Signori”. Całością zadyryguje Agnieszka Franków-Żelazny, zaś słowem okrasi Regina Gowarzewska. Wstęp płatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska