Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy będziemy studiować na miejscu?

Leszek Kalinowski
Może już niebawem obok tabliczki z napisem Zespół Szkół Ogólnokształcących zawiśnie ta z napisem Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna
Może już niebawem obok tabliczki z napisem Zespół Szkół Ogólnokształcących zawiśnie ta z napisem Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna fot. Bartłomiej Kudowicz
Swój zamiejscowy wydział chce tu otworzyć Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna z Żar.

Młodzież po skończeniu szkoły ponadgimnazjalnej nie ma wiele możliwości dalszego kształcenia. Wyjeżdża więc z miasta, często nie wracając już do niego.

Przed laty dyskutowano o uruchomieniu w budynkach powojskowych wyższej uczelni. Ale plany pozostały planami. Dziś więc ,,panie profesorze" młodzież mówi zwyczajowo do nauczycieli liceum. Może już niedługo słowo ,,profesor'' nabierze jednak innego znaczenia?

- Gdybym mogła coś wybrać na miejscu, pewnie bym stąd nie wyjeżdżała - mówi Natalia Golicz. - Lubię swoje miasto, poza tym zawsze byłoby taniej, gdybym nie musiała dojeżdżać, wydawać pieniędzy na noclegi i wyżywienie.

Najpierw rozmowy gospodarzy miasta z przedstawicielami oświaty dotyczyły oferty Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Żarach, który prowadzi kształcenie w wielu zawodach i specjalnościach. Chodziło o to, by uczniowie na miejscu mogli skorzystać z nauki w ZDZ. Jak przyznaje burmistrz Bartłomiej Bartczak - musimy wypełnić lukę w edukacji. Bo nasza oferta nie zaspokaja potrzeb miejscowych pracodawców. Jeden z nich np. mówi, że natychmiast zatrudniłby ze stu spawaczy.

Z czasem rozmowy zaczęły dotyczyć też kształcenia na wyższym poziomie. W Żarach bowiem funkcjonuje od kilku lat Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna. Okazało się, że mogłaby ona w Gubinie otworzyć wydział zamiejscowy.

Niedawno u burmistrza zjawili się rektor ŁWSH prof. Wiesław Jamrożek i kanclerz Izabela Kumor-Pilarczyk. Obejrzeli pomieszczenia w Zespole Szkół Ogólnokształcących, gdzie wydział miałby powstać. Przedstawicielom uczelni spodobała się ta lokalizacja. Kolejnym krokiem było złożenie przez ŁWSH odpowiednich dokumentów do ministerstwa nauki. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, pierwsi słuchacze będą już studiować w Gubinie w nowym roku akademickim. W ofercie uczelni są studia stacjonarne jak i niestacjonarne (dawniej zaoczne) na kierunku pedagogika ze specjalnościami (patrz ramka).

Jak będą funkcjonować w jednym budynku wyższa uczelnia i szkoła? Burmistrz wyjaśnia, że na początku nie będzie problemu, a w miarę rozwoju uczelni trzeba będzie ograniczyć ilość klas w gimnazjum lub liceum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska