Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy czyste powietrze zależy od nas?

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Zanieczyszczenie powietrza ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Korzystając z programów WFOŚiGW możemy przyczynić się w znacznym stopniu do jego poprawy
Zanieczyszczenie powietrza ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Korzystając z programów WFOŚiGW możemy przyczynić się w znacznym stopniu do jego poprawy Archiwum Polska Press
,,Odetchnij pełną piersią” - czasami nie jest to takie łatwe, gdy mamy do czynienia z zanieczyszczonym powietrzem. Czy możemy coś zrobić, by zadbać o jego poprawę? Oczywiście!

Zanieczyszczenie powietrza ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie - przede wszystkim na układ oddechowy, układ krążenia, a także rozwój chorób nowotworowych. Pył zawarty w powietrzu może być też przyczyną rozwoju wielu alergii. Nie brzmi to zbyt optymistycznie prawda?

Wiele osób zastanawia się, czy człowiek może przyczynić się do poprawy tej sytuacji. Odpowiadamy - oczywiście! Mało tego, nie będziemy w tym sami. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi wiele programów, które mają na celu poprawę jakości powietrza, którym oddychamy.

Zacznijmy od najbardziej nośnego Programu „Czyste Powietrze” walczącego od 2018 roku ze starymi piecami węglowymi w naszych domach, który dotyczy też termomodernizacji domów jednorodzinnych Lubuszan.

- Najnowsze zmiany wprowadzają możliwość uzyskania zaliczki w wysokości do 50% dotacji przez wnioskodawcę przed wymianą starego pieca czy ociepleniem domu, w sytuacji gdy dochody tego wnioskodawcy są bardzo niskie - przekazuje Mariusz Herbut, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

W lipcu uruchomiony został też Program „Ciepłe Mieszkanie” – będący wersją „Czystego Powietrza” dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Innowacją w zakresie ochrony atmosfery jest też Program „Moje Ciepło”, realizowany przez NFOŚiGW w Warszawie, do którego wnioski o dofinansowanie zakupu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych mogą składać właściciele nowo budowanych domów jednorodzinnych.

- My, WFOŚiGW w Zielonej Górze, a szczególnie doradcy energetyczni województwa lubuskiego, wspomagamy Lubuszan radą i pomocą przy wypełnianiu tych wniosków, podobnie zresztą jak przy programie „Mój Prąd”, który także jest realizowany przez NFOŚiGW w Warszawie. Wiodącym zakresem naszych działań w ochronie środowiska, poza ciągle aktualnymi zadaniami statutowymi w komponentach ochrony ziemi, ochrony wód, atmosfery, monitoringu środowiska, ochrony różnorodności biologicznej czy edukacji ekologicznej, stała się obsługa osób fizycznych, szczególnie w działaniach, dzięki którym nasze powietrze staje się czystsze - dodaje M.Herbut.

Prócz przyłączenia się do programów WFOŚiGW ważne są również małe, z pozoru błahe czyny, jak np. zmiana codziennych przyzwyczajeń.

Do poprawy jakości powietrza możemy przyczynić się także poprzez:
- segregację śmieci - recykling materiałów wtórnych umożliwi przyczynienie się do realnego ograniczania emisji zanieczyszczeń,
- zadbanie o zieleń w swoim otoczeniu - są rośliny doniczkowe, które działają jak naturalny filtr i pozwalają na pozbycie się licznych zanieczyszczeń i potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów czy alergenów,
- przesiadka z samochodu na rower - podczas krótkiej jazdy samochodem do atmosfery wprowadzasz szkodliwe substancje, jak tlenki węgla, tlenki azotu, dwutlenek węgla czy ozon,
- ogranicz zużycie energii - mniejsze zużycie prądu równa się redukcji emisji zanieczyszczeń. Dzięki temu przyczynimy się do poprawy powietrza w sposób pośredni.

Materiał ukazał się w Gazecie Lubuskiej w dniu 13.10.2022 r.

Czy czyste powietrze zależy od nas?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska