Czy dziś uda się postawić pomnik Chrystusa Króla? (informacje na bieżąco ze Świebodzina, wideo, zdjęcia)

(hb)
Dziś rozpoczął się montaż ostatnich części pomnika Chrystusa Króla. Potężne ramiona już osadziły się na korpusie.
Dziś rozpoczął się montaż ostatnich części pomnika Chrystusa Króla. Potężne ramiona już osadziły się na korpusie. fot. Piotr Jędzura
Dziś wieje dużo słabiej niż wczoraj. Tuż po 9.00 potężny żuraw rozpoczął pracę.

Budowa pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie

Na miejscu są już ekipy telewizyjne, które czekają na to, by relacjonować na bieżąco to, co dzieje się na placu budowy
Na miejscu są już ekipy telewizyjne, które czekają na to, by relacjonować na bieżąco to, co dzieje się na placu budowy fot. Mariusz Kapała

Na miejscu są już ekipy telewizyjne, które czekają na to, by relacjonować na bieżąco to, co dzieje się na placu budowy
(fot. fot. Mariusz Kapała)

Na razie na budowie idealny spokój. Jeszcze parę minut temu pogoda była wymarzona do takiej operacji. Teraz zaczęło troszkę padać. Na miejscu są już dziennikarze Gazety Lubuskiej.

Za chwilę spodziewamy się tutaj przyjazdu ekipy, która będzie podnosiła ramiona i głowę. Jak informowaliśmy wczoraj, ustawienie całego pomnika zaplanowano na godz. 7.00.

Już o 5.40 spotkaliśmy tutaj przypadkową osobę, która zjechał z krajowej "dwójki", by zobaczyć przyszły pomnik. - Oszałamiające, piorunując wrażenie - powiedział nam Tadeusz Aleksandrzak z Koszalina. Po obejrzeniu elementów, które za chwilę staną się całością.

Zobacz też: Wypadek przy budowie pomnika Chrystusa Króla

godz. 7.03
Nie wiadomo czy uda się dziś ustawić ramiona i głowę na korpusie pomnika Chrystusa Króla. Leje i wieje.

Jeszcze o 5.45 było cicho, jak u pana Boga za piecem. Gdy zaczęło świtać, wiatr wiał z coraz większą siłą. O 6.58 podjechały dwie osoby z firmy Sarens, która ma prowadzić całą operację postawienia obu części. Spotkaliśmy operatora żurawia.

- Czy uda się dziś postawić cały pomnik? - zapytaliśmy.
- Na siły natury nie mamy wpływu. Nie mogę ryzykować. Nie może się zdarzyć żadna katastrofa. Powiedział nam pan Załęski.

Zobacz też: 100-tonowy dźwig jest już na placu budowy Chrystusa giganta (informacje na bieżąco ze Świebodzina)

godz. 7.30
Chyba się uda! Co tutaj się dzieje z tą pogodą. Jeszcze przed chwilą okrutnie wiało i padało. W tej chwili tylko siąpi, wiatr ustał. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawili się ludzie z ekipy, która będzie montowała statuę. Przed chwilą na teren przed pomnikiem wjechały dwa olbrzymie traktory i pogotowie energetyczne. Dojeżdżają kolejne osoby, które będą tu pracowały. Teren obstawili już "ochroniarze", to miejscowi, którzy będą pilnowali porządku. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się akcja montowania ramion i głowy na korpusie pomnika Chrystusa Króla.

godz. 7.47
Trwa właśnie odprawa czterdziestoosobowego zespołu z firmy MHS Serwis Mikulski. Grupa osób w kamizelkach ochronnych stoi przed olbrzymią tablicą zawieszoną na traktorze. To oni będą montowali liny na ramionach i głowie. To oni będą kierowali nimi podczas transportu części na statuę.

- To się musi udać - mówi Mirosław Gawłowicz z firmy MHS.
Jak dodał Czesław Kołodziej z tej samej firmy, pracują tutaj od wczoraj. I najbardziej skarży się na... niezdyscyplinowanych fotoreporterów.

Odprawa czterdziestoosobowego zespołu z firmy MHS Serwis Mikulski
Odprawa czterdziestoosobowego zespołu z firmy MHS Serwis Mikulski fot. Mariusz Kapała

Odprawa czterdziestoosobowego zespołu z firmy MHS Serwis Mikulski
(fot. fot. Mariusz Kapała)

godz. 8.11
Chyba się zaczyna. Na górze korpusu widać kręcących się robotników. Przed chwilą ramię mniejszego dźwigu zbliżyło się do tego miejsca.

Przybywa mieszkańców, którzy nie chcą ominąć, jak mówią, historycznego momentu. Niemal wszyscy wpatrują się w malutki wiatraczek umieszczony na końcu żurawia . Wczoraj kręcił się jak szalony. Dziś jego obroty są dużo wolniejeze. Wszystko wskazuje na to, że dziś zacznie się akcja montowania obu części pomnika.

godz. 8.20
To oficjalny komunikat ekipy, która stawia pomnik: - Zaczynamy! Właśnie do największego dźwigu wchodzi jego oparator, pan Załęski.

godz. 8.52
Wszyscy obecni w Świebodzinie zastanawiali się, czy na miejscu jest pomysłodawca postawienia pomnika Chrystusa Króla, ks. Sylwester Zawadzki. Jak dowiedzieliśmy się przed chwilą, ksiądz jest już od godziny. W tej chwili przebywa w baraku razem z kierownictwem firmy stawiającej pomnik.

Wzdłuż nasypu rozciągnięte są już liny, którymi ludzie będą kierowali ramiona pomnika na korpus.

godz. 9.02
Nie mamy żadnego komunikatu, ale coś nie gra. Przed chwilą dwaj pracownicy majstrowali coś przy dźwigu. Teraz przeszli do kabiny i nad czymś się zastanawiają. Wszyscy w pogotowiu, a dźwig (o udźwigu 700 ton) ani drgnie. Oczy wszystkich zebranych wpatrzone są w jeden punkt - kabinę dźwigu.

godz. 9.09
Ruszyło. Żuraw obraca właśnie swoje ramię i kieruje na pierwszą część do zamontowania. Żebyście drodzy Czytelnicy widzieli to poruszenie wśród osób obecnych na placu. - Jest nadzieja - mówi pan Jan Cejko. A stojący obok Paweł Przybylski dodaje: - Trzymamy mocno kciuki.

- Widzę te kciuki zaciśniete tak mocno, że aż cała ręka "sina" - mówi obecna na miejscu nasza reporterka Henryka Bednarska.

Czy dziś uda się postawić pomnik Chrystusa Króla? (informacje na bieżąco ze Świebodzina, wideo, zdjęcia)
fot. Piotr Jędzura

(fot. fot. Piotr Jędzura)

godz. 9.40
Nigdy nie przypuszczaliśmy, że manewry dźwigu mogą wzbudzić tyle emocji. Żuraw już obracał się w stronę ramion i... nagle się zatrzymał. Natychmiast zaczęły się spekulacje, co się dzieje. Ludzie zaczęli się martwić, że przed wiatrem, który zapowiadają, nie zdąży się zamontować obu części pomnika.

I nagle dźwig zaczął obracać się w drugą stronę. Przed chwilą domontowano do niego dodatkowe łańcuchy, które zostaną przymocowane do elementów pomnika.

godz. 9.48
W tej chwili trwa właśnie przymiarka. Żuraw ustawił się nad korpusem, opuścił łańcuchy do wysokości, która prawdopodobnie będzie właściwa przy podniesieniu ramion. Teraz żuraw opuszcza swoje liny już wprost na ramiona. Za chwilę zacznie się ich montaż.

godz. 10.34
- Idzie, idzie, patrzcie, ramiona się już ruszają - zauważa pan Ryszard. Rzeczywiście w tej chwili zaczęło się podnoszenie ramion. Na razie uniesione są na niewielką wysokość, ale systematycznie i powoli wędrują w górę Co tu się dzieje! Poruszenie, komentarze. - Tak, i łzy - przyznaje pan Ryszard.

To już na pewno ten moment. Naprężąją się też bowiem boczne liny, które będą naprowadzały tę część na pomnik.

godz. 10.54
Co to się działo, kiedy podniosły się ramiona. Ludzie nie wiedzieli, jak będą skierowane, bo były przodem do korpusu. - Ja nie chcę żeby był obrócony w stronę Zielonej Góry. Niech tu patrzy, na Świebodzin - ktoś rzucił.

No i stało się. Precyzyjnymi manewrami odwrócono ramiona w taki sposób, że będą skierowane na Świebodzin. W tej chwili znajdują się one już w połowie wysokości korpusu.

godz. 10.59
Jak się dowiedzieliśmy, wraz z ramionami do góry wędruje dwóch alpinistów. Są w środku i to oni będą ustawiali ramiona na korpusie. Dowiedzieliśmy się, że pochodzą z Żagania.

Czy dziś uda się postawić pomnik Chrystusa Króla? (informacje na bieżąco ze Świebodzina, wideo, zdjęcia)
fot. Mariusz Kapała

(fot. fot. Mariusz Kapała)

godz. 11.25
Opreacja osadzania ramion dobiega końca. Zaczęła się o godz. 10.35. teraz do osadzeniu prawej strony ramion zostało - jak można ocenić z dołu - około metra, z lewej strony około dwóch metrów.

- Już jest nasz - mówi pan Ryszard.

W tej chwili dźwig opuszcza ramiona tak powoli, że ludzie przyglądający się tej operacji stwierdzili: precyzja, jak w szwajcarskim zegarku.

godz. 12.15
Trwa montowanie ramion na korpusie. Prawa strona jest już osadzona niemal do końca. Do opuszczenia lewego ramienia brakuje jeszcze około metra, jak można osądzić to z dołu. Na placu przed pomnikiem coraz mniej ludzi. Mieszkańcy powiedzieli nam, że idą tylko coś zjeść i wrócą. Bo to zbyt ważna i historyczna chwila dla Świebodzina, żeby w tym nie uczestniczyć.

godz. 12.35
Do osadzenia się ramion brakuje jeszcze około półtora metra, może mniej. Jak powiedzieli nam znawcy, to bardzo dobrze, ponieważ, oznacza to, że element powoli się wpasowuje. Potrwa to około 1,5 godziny. Później zacznie się montowanie ostatniego elementu - głowy.

godz. 13.15
Ramiona już osadziły się na korpusie. W środku cały czas trwa ich montowanie.

godz. 13.50
Za około godzinę zacznie się montowanie ostatniego elementu pomnika Chrystusa Króla, głowy.

godz. 14.30
Za chwilę zacznie się montowanie ostatniego elementu pomnika Chrystusa Króla. W tej chwili na głowę wraz z koroną zakładane są specjalne liny. Blisko tego elementu statui jest już ramię dźwigu. Okoliczni mieszkańcy wyraźnie czuwają nad tym co się dzieje na placu budowy. Przed chwilą było tu pusto a teraz ludzi przybywa, ciągną całymi rodzinami.

godz. 15.00
W tej chwili trwa demontaż platformy, dzięki której dźwig mógł równomiernie podnieść ramiona. Zdjęto już deski, za chwilę będzie rozmontowywana konstrukcja. Rozbiórka tej platformy nie mogłaby być możliwa przed zamocowaniem głowy.

godz. 15.36
Platforma, która posłużyła do podniesienia ramion już zdemontowana. Teraz trwa mocowanie łańcuchów, które uniosą ostatni element pomnika Chrystusa Króla, głowę wraz z koroną. Właśnie w tej w tej chwili widzimy sześciu robotników w pomarańczowych kamizelkach i kaskach, mocujących łańcuchy. I znów, jak tuż przed podniesieniem ramion, przebywa mieszkańców Świebodzina. Wszyscy czekają. - Niemalże ze łzami w oczach - przyznaje Małgorzata Roszlik.

godz. 15.42
Głowa uniosła się na wysokość ok. 8-10 m. Podtrzymują ją, jak w przypadku ramion, liny. Na górze pomnika widać 7 robotników oczekujących na ostatni już element, największego pomnika Chrystusa na świecie.

godz. 15.51
Głowa Chrystusa Króla jest własnie opuszczana na pozostałą część pomnika. Jeszcze 2 może 3 metry i największy pomnik Chrystusa Króla na świecie będzie w komplecie.

godz. 15.55
Montowanie tej części pomnika idzie bardzo szybko i sprawnie. I podobnnie jak pierwszej części, czyli ramion, bardzo precyzyjnie. Zostało nie więcej niż metr do osadzenia głowy. Już powoli giną nam z oczu robotnicy, którzy znajdują się w środku pomnika. Robotnicy machają. W tej chwili niemal każdy z widzów trzyma, albo kamerę, albo aparat. Coraz więcej uśmiechu na twarzach obserwujących historyczne wydarzenie, jak mówią mieszkańcy Świebodzina.

Ramiona pomnika Chrystusa Króla już prawie na korpusie
Ramiona pomnika Chrystusa Króla już prawie na korpusie fot. Henryka Bednarska

Ramiona pomnika Chrystusa Króla już prawie na korpusie
(fot. fot. Henryka Bednarska)

godz. 15.57
I stało się! Dokładnie w tej minucie pod Świebodzinem stanął największy pomnik Chrystusa Króla na świecie.
- Jestem szczęśliwy - przyznał mocno wzruszony Ryszard Burzyński

Wideo

Komentarze 64

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
człowiek
podoba mi się ten pomnik

ciekawe, że jak muzułmanie postawią sobie kolejny meczet czy też umieszczą swojej symbole religijne w przestrzeni to jest dobrze
ale jak chrześcijanie cokolwiek postawią to od razu źle
to wasza poprawność polityczna! LOL
e
ehh
Wolałbym zgubić złotówkę niż dać na ten pomnik, przynajmniej jak ktoś by znalazł moją złotówkę to by mu się humor poprawił
B
Bożka
UWAŻAM... ŻE NAJWIĘCEJ GADAJĄ ŹLE CI CO NIE DALI ANI ZŁOTÓWKI NA TEN POMNIK
BARDZO SIĘ CIESZE I TRZYMAM KCIUKI Z CAŁEGO SERCA
h
horacy
Skoro już chcesz krytykować na forum, to pisz poprawnie. W trakcie pisania polecam słownik ortograficzny.

daies czlowieku zlotowke na ten pomnik zeby sie wypowiadasam daj na dom dziecka jak jestes taki madry i sie odczep od kosciola
h
horacy
widze go z oknw i jestem szczesliwy , ze jest w swiebodzinie a ci ktorzy go nie chca to sa ludzie ktorzy nawet zlotowki nie dali na ten pomnik a chca miec do powiedzenia najwiecej.
k
kinky
Mam konto pocztowe na yahoo amerykańskim. I ten pomnik to jeden z bardzo rzadkich wypadków, kiedy wiadomość o Polsce pojawiła się na pierwszej stronie portalu. Poświęcono temu spory artykuł. Słowem - Świebodzin ma swoje 5 minut na świecie.
f
fswww
ten pomnik to cześć kultury, gdyby nioe stawiano takich jak ten czy tez podobnych wcześniej, to historia i kultura ludzka byłaby baardzo uboga
a
art
gratuluje ...jestem pod wrzeniem!
P
PAW
ile kościuł kasy wyrzucił w błoto a ile było by jedzenia dla dzieci i ubogich , właśnie widać jak kościuł dba o swoich wiernych tylko im dawać kase a oni będą pomniki stawiać to jest jakieś chore

Skoro już chcesz krytykować na forum, to pisz poprawnie. W trakcie pisania polecam słownik ortograficzny.
P
PAW
Skoro już chcesz krytykować na forum, to pisz poprawnie. W trakcie pisania polecam słownik ortograficzny.
J
JERY75
Jak zwykle, komuna to złodzieje , zaglądają do cudzej kieszeni. Od 1945 r. okradali miliony i zabijali tysiące. Ich potomkowie dzisiaj kwestionują wolnośc , w tym prawo do stawiania pomników. Jeżeli ktoś da kasę to jego problem. Komucha ma inną mentalnośc, cudza kasa to jego kasa.

Masz rację,też jestem pod wpływem wrażliwości kościoła,jego pogardy dla dóbr materialnych i ogromnego ciepła...płonących stosów i rozmów z inkwizytorami(tego brakuje mi najbardziej,bo warto rozmawiać).Pozdrawiam ciepło;)
t
toktok
Jak zwykle, komuna to złodzieje , zaglądają do cudzej kieszeni. Od 1945 r. okradali miliony i zabijali tysiące. Ich potomkowie dzisiaj kwestionują wolnośc , w tym prawo do stawiania pomników. Jeżeli ktoś da kasę to jego problem. Komucha ma inną mentalnośc, cudza kasa to jego kasa.

dziwny punkt widzenia - i przede wszystkim pozornie chrzescianski ... hmmm ... takie argumenty sa zwrotnie przewrotne ... czyli bezowocne... okradali miliony, zabijali tysiace ? od 45 do 45 - koniec swiata.
T
Tomek D.
Jak zwykle, komuna to złodzieje , zaglądają do cudzej kieszeni. Od 1945 r. okradali miliony i zabijali tysiące. Ich potomkowie dzisiaj kwestionują wolnośc , w tym prawo do stawiania pomników. Jeżeli ktoś da kasę to jego problem. Komucha ma inną mentalnośc, cudza kasa to jego kasa.
j
ja:P
Ja mam tylko jedno pytanie do wiernych katolików zachwycających się posągami,świętymi obrazkami,całujących w pierścień niby swiętych-czy KTOŚ z Was przecztał DEKALOG? ale ze zrozumieniem? Nie zachwycajcie się dziełem szatana,chwalcie co Boskie,zachowujecie się jak ciemnota pozbawiona rozsądku.Ponoć analfabetyzm zwalczono dawno
f
fsw
To jest Chrystus na miarę naszych możliwości. My tym Chrystusem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz Chrystus, przez nas zrobiony, i to nie jest nasze ostatnie słowo!!! HEHE

:-D
Dodaj ogłoszenie