MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy ja jestem samobójcą? - pyta burmistrz. Idzie o Woodstock

Zbigniew Borek
Burmistrz Andrzej Kunt zapowiada, że w sprawie PolAndRock Festiwalu podejmie decyzję zgodną z opinią policji.
Burmistrz Andrzej Kunt zapowiada, że w sprawie PolAndRock Festiwalu podejmie decyzję zgodną z opinią policji. Jakub Pikulik / archiwum
- Byłbym samobójcą - tak burmistrz Andrzej Kunt odpowiada na pytanie GL, czy wyda decyzję niezgodną z opinią policji. Woodstock będzie więc imprezą podwyższonego ryzyka. To pewne, choć policja sugeruje, że ostatnie słowo należy do burmistrza. Faktycznie jednak to fikcja: burmistrz nie ma tu nic do gadania, o czym policja wie, ale udaje, że imprezę tylko „opiniuje”.

W publikacjach z 3 i 6 lipca ujawniliśmy, że po ogłoszeniu przed dwoma laty przez policję Woodstocku imprezą podwyższonego ryzyka liczba przestępstw na festiwalu, zamiast zmaleć, wzrosła (ze 174 w 2015 r. do 220 rok później). Ujawniliśmy, że status podwyższonego ryzyka policja uzasadnia m.in. zagrożeniami, które na festiwalu występują w śladowej ilości (jak przestępstwa seksualne czy przeciwko zdrowiu i życiu). Porównaliśmy liczbę przestępstw i okazało się, że festiwal nie odbiega tu od bezpiecznego przecież Gorzowa. Wykazaliśmy też, że opinie policji o kostrzyńskim festiwalu zmieniły się diametralnie po przejęciu władzy przez PiS, które nie ukrywa niechęci do Jerzego Owsiaka i Woodstocku. Po publikacji GL Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie wydała obszerne oświadczenie. Nie podważa w nim żadnego z powyższych twierdzeń. Podważa za to informację GL o tym, że ogrodzenie terenu przed dużą sceną barierkami przed dwoma laty nakazały służby (szczegóły obok). Sierż. sztab. Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego policji napisał też w oświadczeniu, że wbrew twierdzeniom GL, zabezpieczenie Woostocku’2015 nie było „sielanką” (GL tego nie stwierdziła, chodziło o klimat policyjnej relacji „Na Woodstocku znów bezpiecznie”).

Chcesz wiedzieć kto zagra na PolAndRock Festival 2018 (Przystanek Woodstock 2018)?**Przystanek Woodstock 2016: zespoły, koncerty kto zagra**

Pytanie podstawowe dziś brzmi jednak tak: czy Pol’and’Rock Festival (to nowa nazwa Przystanku Woodstock) musi być imprezą podwyższonego ryzyka?

Taką opinię wydał komisarz Fabian Rogala, szef gorzowskiej policji (nie zgodził się na rozmowę z GL). Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która imprezę organizuje, napisała do niego prośbę o zmianę decyzji. Policja jednak nie zostawia złudzeń. - Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych nie przewiduje odwołania od opinii komendanta. Pismo fundacji traktujemy jak korespondencję i w 30-dniowym terminie komendant na nie odpowie - mówi GL Jaroszewicz.

- Ogieeeeeeń! - krzyknął na wpół rozebrany mężczyzna i z impetem rzucił się w błoto. Grzybek uruchomiono na kilka minut przed oficjalnym rozpoczęciem Woodstocku, czyli przed godz. 15.00 i już przeżywa oblężenie. Jedni szukają ochłody pod samym zraszaczem, inni już cieszą się błotem i taplają się ile można. Do błota wskakują dzieci, dorośli, a zakochanych bierze na amory. Istne szaleństwo w festiwalowym stylu! Wszystkie informacje o Przystanku Woodstock 2017 w Kostrzynie nad Odrą:  Przystanek Woodstock 2017: koncerty, zdjęcia, filmy, informacje

Woodstock 2017: Woodstockowicze już taplają się w błocie! [W...

Na pytanie, jaką decyzję ostatecznie podejmie komendant, Jaroszewicz odpowiada, że decyzję w tej sprawie podejmuje burmistrz. Formalnie to prawda: zezwolenia na imprezę masową wydaje burmistrz (art. 24 ustawy). Nie zmienia to faktu, że po wydaniu opinii przez komendanta burmistrz ma związane ręce. Art. 29 ustawy stwierdza: „Organ (burmistrz - red.) stwierdza w zezwoleniu, że jest to impreza masowa podwyższonego ryzyka, w przypadku, gdy wynika to z (...) opinii komendanta miejskiego”. - Nawet gdyby taka możliwość prawna była, to nie jestem samobójcą, żeby postąpić wbrew jasnemu wskazaniu policji - mówi GL bez ogródek burmistrz Kunt.

Wszystkie informacje o PolAndRock Festivalu 2018 (Przystanku Woodstock 2018) w Kostrzynie nad Odrą: **PolAndRock festival (Przystanek Woodstock 2018): koncerty, zdjęcia, filmy, informacje**

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podkreśla, że wbrew prawnym standardom od opinii (która formalnie nie jest decyzją) komendanta nie ma drogi odwoławczej. - Stawiamy jednak na zdrowy rozsądek. Zwróciliśmy się więc do pana komendanta z prośbą, żeby sprawę rozpatrzył raz jeszcze i swoją decyzję zmienił. Uzasadniliśmy, dlaczego jest to decyzja błędna. Wskazaliśmy m.in., że status podwyższonego ryzyka nie powstał w ustawie na potrzeby naszego czy innych festiwali lub koncertów, tylko wydarzeń sportowych, co z jej uzasadnienia jasno wynika. Dla uzasadnienia statusu podwyższonego ryzyka, nałożonego na nasz festiwal ewidentnie na siłę, policja wskazuje także na siłę argumenty, które z tym konkretnym wydarzeniem nie mają nic wspólnego - mówi Krzysztof Dobies z fundacji.

Jak to było (i jest) z barierkami
„To całkowicie niezgodne z prawdą” - napisał sierż. sztab. Grzegorz Jaroszewicz w oświadczeniu lubuskiej policji. Chodziło o podaną przez nas 6 lipca informację, że decyzja o ogrodzeniu terenu przed dużą sceną barierkami została nakazana przez służby. Zapytaliśmy o to Krzysztofa Dobiesa, rzecznika festiwalu. - Policja nie ma takiego narzędzia, żeby nam nakazać ustawienie barierek - stwierdził. - Dla organizatora nie ulega jednak wątpliwości, że wskazówka policji to wymóg. Jeśli więc policja wskazała, że brak barierek jest czynnikiem niebezpiecznym, który uzasadnia status podwyższonego ryzyka, to się do tego dostosowaliśmy. A mimo to policja i tak uznała festiwal za imprezę podwyższonego ryzyka. W tym roku dostaliśmy taki status ponownie. I ponownie jednym z argumentów jest brak barierek pod dużą sceną. Kiedy więc w „oświadczeniu” po publikacji „GL” czytam, że z decyzją o barierkach dwa lata i rok temu policja nie ma nic wspólnego, to są to dla mnie słowa oderwane od rzeczywistości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska