Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy jezioro w Długiem k. Strzelec będzie jak z bajki?

Krzysztof Korsak 95 722 57 72 [email protected]
Marta Wałcerz, Agnieszka Seń, Dominik, Maksymilian i Marcel uwielbiają jezioro Lipie w Długiem. Czy plany gminy sprawią, że to miejsce pokocha znacznie więcej osób?
Marta Wałcerz, Agnieszka Seń, Dominik, Maksymilian i Marcel uwielbiają jezioro Lipie w Długiem. Czy plany gminy sprawią, że to miejsce pokocha znacznie więcej osób? fot. Krzysztof Korsak
Promenada zakończona kapsułą z kawiarniami, krajówka nr 22 jako estakada, a także uzdrowisko - to pomysły na rozruszanie jeziora Lipie w Długiem, jednego z ładniejszych i popularniejszych w regionie. Marzenie ściętej głowy?

- Długie ma potencjał - mówią zgodnie odwiedzający to miejsce. Jako jego zalety wymieniają wielką, piaszczystą plażę (jedna z największych w województwie, na długość ma dobre kilkaset metrów, a na szerokość kilkadziesiąt), czystą wodę i zieloną okolicę. Gmina Strzelce i miejscowi inwestorzy mieli już plany na wykorzystanie tych możliwości. - Zapewne wszyscy pamiętają bajki o mega ośrodku w Długiem i to, jak się strzelczanie nimi podniecali. I co z tego zostało? - pyta nasz stały Czytelnik ze Strzelec Dr. Drwina.

Na razie Paweł Smoczyk, architekt z Poznania, zrobił na zlecenie gminy Strzelce "koncepcję zagospodarowania Długiego", czyli co i gdzie powinno być tu robione. On także uważa to miejsce za kapitalne. - Jakbym miał pieniądze, to od razu bym tu zainwestował - mówi. Jako największe zalety wymienia piękne tereny przyrodnicze otaczające miejscowość, czystą wodę (- Tylko raz w życiu taką widziałem nad jeziorem w Wielkopolsce - mówi), a przede wszystkim zróżnicowany teren, który nie jest płaski, a ma wiele wzniesień.

Jego koncepcja na Długie zawiera dobre kilkadziesiąt elementów. Według niego najważniejsze to budowa estakady na trasie krajowej nr 22. To inaczej droga prowadzona ponad terenem na specjalnych słupach. Wznosiłaby się mniej więcej na długości kilkuset metrów. Obecnie jest tu tylko małe przejście pod drogą. - Estakada odsłoniłaby cały teren, dała oddech, przestrzeń, połączyła w wielki sposób plażę z drugą stroną jezdni - tłumaczy architekt.

Drugą najważniejszą rzeczą do zrobienia w Długiem jest według niego promenada zakończona kapsułą z kawiarniami. Miałaby powstać po lewej stronie pomostu i "wchodzić" w wodę na kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów. Na końcu byłoby miejsce na kawiarnie. - To mógłby być taki symbol Długiego, jak, nie przymierzając, wieża Eiffla dla Paryża - mówi Smoczyk.

Inne jego pomysły na Długie to m.in. obiekt hotelowo-sanatoryjny na 300 miejsc plus plac z układem fontann, pole kempingowe, kompleks rekreacyjny z placem zabaw i siłownią na powietrzu, boisko wielofunkcyjne (z dodatkowym namiotem, który pozwalałby na grę przez cały rok), kompleks budynków rekreacyjno-hotelowo-handlowych, plac główny przed zejściem na plażę, wieża do skoków z bungee, ośrodek do jazdy konnej, a także tory dla rowerów, deskorolek czy wrotek. Do tego mnóstwo parkingów.
Jest koncepcja i co dalej? Kilka miesięcy temu zaprezentowano ją na sesji Rady Miejskiej. Radni mają czas na zastanowienie się nad nią.

- Na sierpniowej sesji chcemy podyskutować na ten temat - mówi burmistrz Strzelec Tadeusz Feder. Po ewentualnych poprawkach koncepcja ma wejść w życie prawdopodobnie we wrześniu. Wtedy będzie wiadomo, co gdzie może powstać, a na tej podstawie będą tworzone tzw. plany miejscowe zagospodarowania przestrzennego i wydawane decyzje o warunkach zabudowy. - Jak inwestor kupi działkę, to będzie wiedział, że tu może powstać np. tylko hotel, a nie domek - wyjaśnia Feder.

Gmina będzie szukała inwestorów. - Już pod koniec roku chcemy ruszyć z kampanią reklamową i ogłosić przetargi na działki - mówi Feder.

Poza tym gmina pracuje nad tym, żeby pozbyć się szamb z Długiego. Wszystkie obiekty mają mieć kanalizację sanitarną. Rury zostaną przeciągnięte ze Strzelec. Już za kilka miesięcy ma być gotowa dokumentacja techniczna. Wtedy gmina będzie starała się o unijną dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Szacowany koszt to aż 10 mln zł (to ok. 20 proc. całorocznego budżetu gminy).

- Zaczynamy od podstaw, od ABC Długiego, bo brakuje tu praktycznie wszystkiego. Ale planujemy to miejsce na następne 10-15 lat. Wiemy od ekspertów, że prędzej czy później Długie stanie się miejscowością uzdrowiskową. Są tu odpowiednie zasoby wody mineralnej, warunki klimatyczne itp. Długie to piękne miejsce, dlatego moja wiara w powodzenie przedsięwzięcia jest wielka - opowiada burmistrz Feder.

Plany planami, ale co już udało się zrobić nad jeziorem za kadencji tego burmistrza? - Powstał nowy pomost, została uporządkowana plaża i wreszcie jest tu czysto, połączyliśmy wodociągi i dzięki temu Długie ma dobrą wodę, mamy nowego administratora. Do tego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zrobiła przejście pod drogą krajową nr 22. Jeszcze w tym roku zrobimy małą kanalizację wzdłuż plaży za 250 tys. zł - wymienia Feder.

Od kilkunastu miesięcy działa tu także Stowarzyszenia na rzecz promocji i rozwoju regionu turystycznego Długie i okolica. Jego prezes Tomasz Sobierajczyk mówi, że w tym roku ma powstać strona internetowa na temat jeziora i okolic. To byłby punkt wyjścia do namawiania inwestorów. Liczy także na współpracę z gminą.

Długie w okresie wakacji przeżywa prawdziwe oblężenie. W weekendy potrafi się zapełnić cała plaża. Katarzyna Małyszczak ze Strzelec jest tu z rodziną nawet kilka razy w tygodniu. Uwielbia to miejsce. Ale też dostrzega mankamenty. - Przydałoby się tu więcej parkingów, plac zabaw dla dzieci obok plaży i jakieś atrakcje nad wodą, np. zjeżdżalnie - mówi. Uważa, że plan zagospodarowania Długiego jest bardzo ciekawy. Szczególnie do gustu przypadła jej promenada. - Idealne miejsce na spacery, szczególnie w dni bez słońca - mówi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska